Mide Gazına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Mide gazı aslında çok ciddi bir sağlık sorunu olmasa da kişiye oldukça zor anlar yaşatabilir. Mide gazı daha çok ishal ya da kabızlık ile alakalı olarak gelişebilir. Gaz bağırsaklarda biriktiğinde şiddetli ağrıya yol açabilir. Diğer tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi mide gazı da bazı belirtiler ile beraber ortaya çıkabilir.  Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Kramp tarzı ağrı
  • Keskin bir ağrısı
  • Karında şişme ve ağrı
  • Karında düğümlenmiş gibi bir şey oluştuğu duygusu

Mide gazı bu belirtiler ile beraber uzun süre karın ağrısı, kanlı dışkı, kilo kaybı, dışkının renginde farklılık, devam eden mide bulantısı ve şiddetli göğüs ağrısı ile beraber gerçekleşiyorsa mutlaka önce doktora başvurulmalı ve gerekli araştırmaların yapılması gerekir. Çünkü mide gazı bazı gıdalara karşı hassasiyetten oluşabileceği gibi ciddi bir sağlık sorunu nedeniyle de ortaya çıkabilir.

mide gazi2

Mide Gazına Ne İyi Gelir?

Mide gazı ara ara gerçekleşiyor, kısa sürüyor ve ciddi ağrılara yol açmıyorsa her hangi bir hastalığa bağlı olarak gelişmiyor olabilir. Mide gazının altında yatan her hangi bir rahatsızlık söz konusu değilse evde basit yöntemler ile kontrol altına alınabilir.

Beslenme: Beslenme listesinde yer verilen birçok besin mide gazına yol açabilir. Örneğin brokoli, fasulye, karnabahar gibi besinlerin gaz yapıcı özelliği vardır. Bu tür besinler beslenme listesinden çıkartıldığında sorun çözülmüş olabilir.

Zencefil: Sağlık için şifa dağıtan zencefil mide gazına karşıda iyi gelir. Sindirim sisteminde oluşan şişlikler zencefil ile giderilebilir. Zencefil çay şeklinde hazırlanarak gaz ve şişkinliğe karşı kullanıldığında oldukça faydalı olur.

Kakule: Kakule birçok ülkede yeşil çay ile harmanlanarak mide gazı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kakule tek başına da çay olarak hazırlanıp düzenli tüketildiğinde mide gazına karşı iyi gelir.

Nane: Nane özellikle gaz ve şişkinliğe karşı iyi geldiği bilinen bir bitkidir. Çay şeklinde hazırlanarak mide gazı için kullanıldığında probleme karşı mükemmel bir rahatlama sağlar.

Papatya: Papatya çayı hazırlanarak sindirim problemlerine karşı kullanılabilir. Papatya A, C, E ve K vitaminleri bakımından iyi bir kaynaktır. Ayrıca antioksidan ve flavonoidler bakımından da zengindir. Papatya çayı kullanılmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Yoğurt: Yoğurt vücutta faydalı olan bakterilerin sayısını arttırıcı etkiye sahiptir. Bu özelliği ile mide gazına karşı da iyi gelir. Özellikle gece yatmadan önce bir kâse yoğurt tüketildiğinde sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar.

mide gazi3

Rezene Tohumları: Düzenli olarak yemeklerden sonra rezene çiğnendiğinde hem ağız kokusu hem de mide gazı şikâyeti giderilebilir.

Mide Gazı Nedenleri Nelerdir?

  • Hava yutmak
  • Hızlı yemek yemek
  • Yapay gıdalar
  • Düzensiz beslenme
  • Mide gazına neden olabilecek farklı hastalıklar olarak sıralanabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir