Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Yemeklerden sonra kendini belli eden ve aşırı rahatsızlık hissi veren mide şişkinliği evde bazı doğal yöntemler ile tedavi edilebilir. Ancak ilk önce yapılması gereken şişkinliğe, gaza, reflüye, ishale ve hatta kabızlığa yol açan gıdaların tüketiminde dikkat edilmelidir. Bu tür rahatsızlıklara yol açan bazı gıdalar tespit edilerek belli bir süreliğine olsa da beslenme listesinden çıkarılmalıdır. Kahve, alkol, aşırı yağlı ve baharatlı gıdalar, tatlılar mide şişkinliğine yol açabilir. Papatya çayı ve zencefil çayı mide şişkinliğine karşı kullanılabilir. Ayrıca zencefil çayı da mide şişkinliği için yaygın bir şekilde kullanılan bitkisel çaylar arasındadır.

Sindirim sistemini aktif hale getirebilecek birçok şifalı bitki bulunmaktadır. Yazımızın devamında mide şişkinliği, gaz ve bu sorunlara bağlı gelişen sindirim sistemi rahatsızlıkları ve karın ağrısına karşı iyi gelen şifalı bitkilere ulaşabilirsiniz.

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Nane Çayı: Nanenin nefes açıcı özelliğinin dışında daha pek çok faydası bulunmaktadır. İçeriğinde barındırdığı mentol etkisi sindirime bağlı oluşan kasılmaları engelleyerek mide kramplarına karşı fayda sağlar. Hoş kokusu sakinleştirici etki yaratır. Mide şişkinliği, mide ekşimesi, karın ağrısı ve gaz gibi pek çok sindirim problemine karşı nane çayından faydalanılabilir.

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır?

Taze nane yaprakları el ile birkaç parçaya bölünerek düz bir tepsinin içinde 1 gün bekletilir. 1 gün içinde kuruyan nane yapraklarından 1 tatlı kaşığı alınarak 1,5 su bardağı kaynar suyun içine atılır. Su ocaktan alınarak 10 dakika dinlendirilir. Ardından süzülerek içilir. Limon ve biraz bal ile tatlandırılarak tüketilebilir.

Papatya Çayı: Papatya çayı hafif mide şişkinliklerinde yararlanılabilen bir çaydır. Reflü nedeni ile oluşan ağrılarda ve mide asidini kontrol altına almak için kullanılabilir. Midede şişkinliği gidererek rahatlama sağlayıcı etkisi vardır. Bağırsakların daha aktif çalışmasına yardımcı olarak tuvalete çıkmayı kolaylaştıran bir bitki çayıdır. Ayrıca sakinleştirici özelliği ile stres ve kaygıya karşı iyi gelir.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçekleri 2,5 su bardağı kaynamış suyun içine ilave edilir. 5 dakika kadar bekletildikten sonra süzülerek içilebilir. Yine tatlandırmak ve lezzet katmak amacı ile bal veya limon dilimleri eklenebilir. Papatya çayının daha çok öğün aralarında tüketilmesi tavsiye edilir.

Zencefil Çayı: Zencefil de diğer bitki çayları gibi mide şişkinliğine ve mide problemlerine karşı iyi gelen çaylar arasında yer almaktadır. Özellikle yemeklerin arkasından yaşanan mide şişkinliği ve rahatsızlıkları için zencefil çayı hazırlanarak tüketildiğinde problem büyük ölçüde kontrol altına alınacaktır.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 su bardağı kaynamış suyun içine 1 çay kaşığı zencefil eklenip, 20 dakika kadar bekletilir. Tatlandırmak için bal ve limon ilave edilerek içilebilir.

Not: Tüketilen tüm besin gruplarında olduğu gibi bitki çaylarının da fazla ve bilinçsiz tüketilmesi bazı yan etkilere neden olabilir. Özellikle nane çayı reflü rahatsızlığı olan kişiler için uygun bir bitki çayı değildir. Zencefil çayı, çok fazla tüketildiği takdirde ishale ve ağız içi tahrişe neden olabilir. Papatya çayı ise sakinleştirici bir özelliği olduğu için fazla tüketildiğinde uyku haline neden olabilir. Bu nedenle daha çok gece yatmadan önce içilmesi tavsiye edilir.

Bitkisel çaylar bazı kurallara uyularak tüketilmelidir. Bu tür çaylar devamlı tansiyon ilacı, kan inceltici özelliği olan ilaçlar ve daha farklı ilaçlar ile etkileşim yaratabileceğinden mutlaka tüketmeden önce bir doktora başvurulmalıdır. Hamilelik ve emzirme döneminde yine bitkisel çayların tüketimi uygun görülmemektedir.

Benzer Konular :

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Fıtığına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir