Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Mide yanması, rahatsızlığı hemen hemen her yaşta rastlanabilen, ancak 20 ve 50 yaşları arasında oldukça sık görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Bu hastalarda mide de yanma hissi özellikle aç karnına veya yemeklerden birkaç saat sonra görülebilmektedir. Midede oluşan yanmaların başlıca sebepleri arasında hazmı zorlayan yiyeceklerin sindirimi esnasında, salgılanan mide asidinin gereğinden fazla salgılanmasıdır.

Midede oluşan bu yoğun salgı mideyi zorlayarak yanma hissine neden olmaktadır. Bu durumu önlemenin yolu bilinçli ve doğru besinleri tüketmekten geçmektedir. Mide ağrılarını ve yanmaları önlemek için sağlıklı ve mideye dost gıdalarla beslenerek hem mide sorunları en az indirilebilir hem de yenilen yemeklerden zevk alınabilir. Mideye yararlı olan besinleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Ispanak: ıspanağın beslenmemiz için ne kadar yararlı olduğu her kes tarafından bilinmektedir. Yararlı sebzenin taze yapraklarını çiğ olarak salata seklinde tüketilebileceği gibi haşlayarak veya buharda pişirilerek de tüketile bilir.

Zeytinyağı: Çiğ olarak tüketildiği zaman yiyeceklerin midede kalma zamanını en aza indirmektedir ve yağların sindirilmesi için gerekli safra sağlısını çoğaltır. (özellikle sızma zeytinyağı tercih edin)

Patates: Çiğ patatesin kabuklarını soyduktan sonra katı meyve sıkacağında suyunu sıkın. Patates suyuna havuç suyu, kereviz suyu ve bir miktar su ilave edip karıştırarak için. Mide yanmasının doğal ilacı patates suyudur.

Karnabahar: haşlanarak hazırlanmış karnabahar, mideyi koruyarak asit saldırılarını önler ve mide yanmaları ve ağrı gibi tüm sorunları ortadan kaldırır. ( karnabaharda mevcut olan “ gefarnato” maddesi tıp alanında ülser ilacının başlıca ham maddesidir.)

Baklagil: mercimek, bezelye ve fasulyede bulunmakta olan “ bioflavionid” maddesi mideyi koruma faktörünü çoğaltmaktadır.

Maden Suyu: midede var olan mide asidinin oldukça büyük bir kısmını yok ederek etkisiz bir hale getirir.

Elma Sirkesi: midede oluşan ağrı ve yanmalar için salatalarda mümkün olduğunca elma sirkesi kullanmaya özen gösterin.

Lahana: lahanayı pişirmeden çiğ olarak tüketmeye özen gösterin. Lahana yapraklarını şeritler şeklinde doğrayarak salata olarak tüketin. Ayrıca katı meyve sıkacağında suyunu sıkarak aynı miktarda sıkılmış elma suyuyla birlikte karıştırarak için. Lahana, gastrit ve ülser ilacı olarak bilinmektedir. 1 adet lahanayı dörde bölerek bir bölümünü iri iri doğrayın.

1 adet kerevizin kabuklarını soyduktan sonra irice doğrayın. Ardından 1 adet iri boy havucun kabuklarını soyarak dilimleyin ve kereviz, havuç ve lahanayı katı meyve sıkacağına alarak tüm sebzelerin suyunu sıktıktan sonra sabah akşam olmak üzeri günde 2 sefer bu sebze suyunu için.

Muz: mide dostu olan meyveler arasında yer almaktadır. Bu nedenle günde bir kez ara öğünlerde muz tüketmek midede oluşan yanma hissini ortadan kaldırabilir. Muz hücrelerini ve enzim üretimini de çoğaltmaktadır.

Benzer Konular :

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Mide Fıtığına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte Mide Gazına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir