Migrene Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Migren, özellikle ataklar şeklinde oluşan bir baş ağrısı çeşididir. Migrenle birlikte oluşan ataklar 4-5 saatten 75 saate kadar sürebilen uzunluklarda olabilmektedir. Hastalar ataklar arasında kendilerini tamamen normal olarak hissederler ve arkadan gelecek yeni bir atağın endişesini taşırlar. Uzun yıllar öncesinde yalnızca bir baş ağrısı çeşidi olarak bilinen migren, artık günümüzde başlı başına kendine özel bir nörolojik rahatsızlık olarak bilinmektedir.

Migren ağrısı özellikle orta şiddette oluşabildiği gibi aşırı şiddetli olarak da seyredebiliyor. Bu ağrılar hastaların normal hayatlarını engelleyebiliyor; bu nedenle hem migren hastalarının hem de hasta yakınlarının yaşam düzenlerini etkileyebiliyor. Migren ağrısı sese ve ışığa karşı hassasiyet, bulantı kusma ve başta zonklayıcı bir şekilde başın tek tarafına yerleşmiş baş ağrısı olarak belirtilerini gösterir.

Migren rahatsızlığı kadınlar da erkeklere oranla çok daha sık rastlanır. Kadın hastalarda % 18. 6 rastlanırken erkeklerde ise % 6. 5 oranında rastlanmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar da bir doktor tarafından teşhis konulmamış olan migren rahatsızı oranının kadınlarda % 59’a erkek hastalarda ise % 70’e kadar ulaştığı gözlenmiştir.

Pek çok hastada ağrı ile birlikte diğer belirtiler de oldukça şiddetlidir ve hastalar yalnızca ışık almayan bir karanlık odada uyumak isterler. Bu durumda hastaların normal yaşantılarına engel olmaktadır. Öğle ki migren rahatsızlığı alınacak ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle günümüzde migreni engelleyen veya tedavi ederek iyileştirin pek çok ilaç bulunmaktadır. Ülkemizde ve dünyada pek çok kişinin büyük sorunları arasında yer alan migren rahatsızlığına karşı kişilerin kullandıkları ilaçların yanı sıra evde uygulanacak tedavi yöntemlerinden bir kaçını sıralayalım.

  • Su İçin: Dehidrasyon migren bağlı baş ağrısının sebeplerinden biri olabilir.

 

  • Başınızı Sarın: Baş ağrısına iyi gelen yöntemlerden ve işe yaradığı söylenen diğer bir yöntem ise bir tülbent veya bir saç bandı yardımıyla sıkıca başınızı sarın.

 

  • Nane Yağı: Başınızın ağrıyan bölgelerine nane yağı ile masaj yaparak sürün. Migrene karşı iyi geldiği söylenen nane yağı hoş kokusu ile de bir rahatlık verecektir.

 

  • B2 vitamini: Gülük düzenli olarak 400mg kadar kullanılan B2 vitamini baş ağrılarınızda migreni engelleyici rol oynar. Bazı kişilerde B2 vitamini koyu renkli idrar ve sıklıkla idrara çıkma gibi durumlara sebep olabilir. Bu yüzden B2 vitamininin tozu iyi ayarlanmalıdır.

 

  • Zencefil: Hiç kimse zencefilin işe nasıl yaradığını bilmiyor. Fakat öncelikle mide bulantısına karşı iyi geliyor.

 

  • Balık Yağı: Kullanan hastalar balık yağının iltihabı en aza indirdiğine ve alındaki kan damarlarını sıkılaştırarak işe yaradığına ve ağrıya iyi geldiğini iddia ediyorlar.

 

 

  • Sıcak Veya Soğuk Kompres: Bu yöntemin nasıl işe yaradığını kimse bilmiyor. Ancak Plasebo etkisi yapabilmektedir.

 

  • Lapaza Çiçeği: Doğal ve en etkili ilaçtır. Migren nedeni ile alt üst olan mideyi iyileştirmenin yanı sıra migren ağrısı tedavisinde ve astımda oldukça etkilidir.

 

  • Magnezyum: Düzenli olarak günde 400 ile 600 mg kadar kullanıldığında magnezyum menstrüelle bağlantılı ve aurayla bağlantılı migrenlerde oldukça etkilidir. Ancak magnezyumu çok ve sık içmek ishale sebep olabilir.

Benzer Konular :

Migrene Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ağrılar İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir