Nane Limon Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Nane ve limon halk arasında birçok hastalığa karşı yaygın şekilde kullanılan bitki çaylarından biridir. Nane limondan en iyi şekilde verim alarak sağlık kalitesini ve beraberinde yaşam kalitesini yükseltmek mümkündür.

Nane Limon Neye İyi Gelir?

Mide rahatsızlıkları: Nane mide için tam bir şifa kaynağıdır. Mide bulantısı, bağırsak problemleri, mide ağrısı, ishal ve kabızlık için tüketilebilecek mükemmel bir alternatiftir.

Sindirimi kolaylaştırır: Nane limon çay olarak hazırlanıp yemeklerden sonra tüketildiğinde bağırsaklarda toplanan gaz problemlerine karşı iyi gelir. Sindirimi rahatlatır. Safra akışını düzene sokarak hazmı kolaylaştırır.

nane limon 2

Mide bulantısı, Ateş ve Öksürük: Özellikle yolculuk anında araç tutması nedeniyle oluşan mide bulantısı, mide kasılması ve sonrasında gelen kusmaya karşı uzmanların önerdiği bir bitki çayıdır. Ağrı kesici özelliği ve öksürük giderici etkisi nedeniyle de sıkça kullanılır.

Bağışıklık sistemi: İçerisinde bol miktarda kalsiyum, B vitamini ve potasyum barındıran nane limon gibi faydalı ve C vitamini deposuyla buluşturularak hazırlanıp, tüketildiğinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek soğuk algınlığı nedeniyle oluşan hastalıklarla mücadele etme oranını arttırır. Hafif hafif yudumlanarak içilen nane limon çayının astıma karşı da faydalı olduğu bilinmektedir.

Ağız kokusunu önler: Hoş bir nefes kokusu için nane çiğnenerek tüketilebileceği gibi limonla birlikte çay şeklinde de hazırlanarak tüketilebilir. Kötü ağız kokusu için nane limon çayı alışkanlık haline getirilerek içildiğinde kötü koku engellenebilir.

Stresi azaltır: Nanenin kokusu adeta stres için düşmandır. Gece yatmadan önce limonla hazırlanan nane çayı içildiğinde rahatlama sağlanarak uykuya daha kolay geçiş yapılabilir.

Nane limon nasıl hazırlanır?

Taze nane yaprakları iyice yıkandıktan sonra elle birkaç parçaya bölünür. Bölünen naneler bir tepsiye yayılarak 1 gün kuruması için bekletilir. Kuruduktan sonra nanelerin elle kolaylıkla ufalanması gerekir. 1 gün sonra naneler çıtır çıtır kurumamışsa bir gece daha bekletilmesi gerekir. Bir demlik su ocağa alınarak kaynatılır. Kaynayan suya kurutulmuş nane yaprakları eklenerek ocağın altı kapatılır. Yaklaşık olarak 10 dakika demlenir ve bir süzgeç yardımıyla bir bardağın içine süzülür. Üzerine yarım limon suyu ilave edilerek tüketilebilir.

nane limon 3

Nane limonun diğer faydaları;

* Nane limon antioksidan bakımından zengin içeriğe sahiptir.

* Omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

* Kas ağrılarını giderir.

* Çayın buharı solunduğunda burun tıkanıklığına karşı iyi gelir.

* Safra taşlarını çözücü etkisi vardır.

Nane limonun yan etkileri

Nane limon ne kadar faydalı ve tüketilmesi gereken bir bitki çayı olsa da aşırı tüketimlerde bazı yan etkileri oluşabilir. Özellikle reflü problemi olanlar için uygun bir bitki çayı değildir. Nane limon reflü hastalarında göğüste meydana gelen yanmanın artmasına sebep olur. Çok nadir görülse de nane limon bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Kaşıntı, boğaz yanması, dudaklarda kuruma, dil ve yüzde şişme gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.