Nane Limon Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Nane limon genellikle soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıkla iyi geldiği düşünülse de aslında nane ve limonun yararları ve tüketim şekilleri oldukça fazladır. Peki, bu faydalar nelerdir?

C Vitamini Zengini: Limon bünyesinde barındırdığı maddeler ve vitaminler ile yüksek oranda C vitamini içerir. Bu nedenle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesinin yanı sıra tedavi de eder.

Soğuk Algınlığı: Soğuk algınlığı nedeni ile tahriş olarak ağrıyan boğaza limonun içeriğinde yer alan C vitamini ile nanenin içeriğinde bulunan ferahlatıcı maddelerin birleşmesi ile soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı rahatsızlığının iyileştirilmesinde oldukça fayda sağlamaktadır.

nane limon2

Zihni Açar: Nanenin ferahlatıcı kokusu ve hoş aroması zihnin açılmasına yardımcı olurken, limon ise dirilik hissi veren enerjisi ile mental olarak kişileri güçlendirir.

Yorgunluk Ve Halsizlik: Nane ve limonun yorgunluk ve halsizlik giderici etkileri oldukça fazladır. Vücudu mikroplardan korumasının yanı sıra vücudun dinç ve zinde kalmasını sağlayarak halsizliği ve yorgunluğu giderir.

Nefes Kokması: Nane limon boğazdaki enfeksiyonu kurutacağı için enfeksiyon nedeni ile meydana gelen nefes kokularını giderir ve nefesinizin kokusunu alarak giderir.

Gaz Sıkışması: Nane limon sindirim sistemine iyi gelerek mide ve bağırsaklara bağlı gelişen gaz sıkışmasının önüne geçerek rahatlamaya yardımcı olur.

Sinir Sistemini Rahatlatır: Nane ve limon, vücutta meydana gelen ağrı ve sancıları tedavi edici ve giderici etkisinin yanında sinir sistemini rahatlatıcı ve gevşetici etkilere de sahiptir.

Mide Hastalıkları: Nane limonun mükemmel birlikteliği mide bulantılarında, mide yanmalarında, mide kramplarında ve mide ekşimelerinde tedavi edici etkisi ile asırlardır kullanıla gelmiştir. Günümüzde de nanenin bünyesinde barındırdığı antispazmik bileşen sayesinde mide üzerinde etkili olarak tedavi ettiği ve rahatlattığı bilinmektedir.

Nane ve limon ikilisinin vücut için sayılamayacak kadar fazla olan faydalarının yanı sıra cildi de onararak cildin yenilenmesine yardımcı olur. Günümüzde cilt yenilenmesi ve onarımı için nane limon içerikli kremler ve nane limon içerikli maskeler sıklıkla kullanılmaktadır. Nane limon karışımı yetişkin insanların dışında küçük çocuklar içinde oldukça faydalıdır. Ancak çocuklara nane limon çayı içirilirken oldukça dikkat edilmesi hususlar vardır. Bu hususlardan en önemlisi de çocuğun nanenin içeriğinde yer alan mentole karşı bir duyarlılığı bulunuyorsa nane ve limon karışımının çocuğa verilmemesi gereklidir.

Nane Limonun Diğer faydaları

 • İştah açar
 • Sinir sistemini rahatlatarak vücuda zindelik verir.
 • Kalp çarpıntısı ve kalp spazmı riskini en aza indirir.
 • Strese bağlı olarak yaşanan baş ağrısına iyi gelir.
 • Mide hastalıklarına ve ülsere karşı iyi gelir.
 • Bağırsak kurt ve parazitleri düşürerek yok etmeye yardımcı olur.
 • Anne sütünü artırır
 • Sinirsel gelişen iktidarsızlığa karşı iyi gelir.
 • Mide bulantısından kaynaklanan kusmalara karşı iyi gelir.
 • Ağız kokularını ve diş ağrısına iyi gelir.

nane limon3

Nane Limon Hazırlanışı

Malzemeler

 • 1 adet limon
 • 2 çorba kaşığı kuru nane
 • 1 su bardağı su

Nane limon Hazırlanışı

Nane limon hazırlamak için ilk olarak uygun bir kahve cezvesine 1 su bardağı su ilave ederek üzerine 1 adet limonu dilimler şeklinde doğrayıp ekledikten sonra üzerine 2 çorba kaşığı kuru nane ilave ederek cezveyi ocağa koyarak  harlı ateşte kaynamaya bırakalım. Ardından nane limon karışımı kaynadıktan sonra ocağın altını kısarak 5 dakika kadar daha kısık ateşte kaynattıktan sonra altını kapatarak 5 dakika kadar demlenmesi için beklettikten sonra bir çay süzgeci yardımıyla süzerek sıcak sıcak tüketin.