Nefes Yolu Enfeksiyonlarına İyi Gelen Besinler

Nefes yolu enfeksiyonlarına iyi gelen besinler sayesinde nefes yolundaki bakterilerin ortadan kaldırılması sağlanabilir. Nefes yolunda meydana gelen enfeksiyonlar genelde kış aylarında ortaya çıkmaktadır. Nefes yolunda görülen enfeksiyonlar boğaz ağrısı öksürük veya ses kısıklığı gibi şekillerde kendini gösterebilir. Ayrıca yüksek ateş halsizlik veya tat almada yaşanan kayıplar da nefes yolu enfeksiyonları sonucunda ortaya çıkan belirtiler arasındadır. Nefes yolu enfeksiyonlarının tedavi edilebilmesi için bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.

Ekinezya Çayı

Nefes yolu enfeksiyonlarına iyi gelen besinler arasında ilk sırada ekinezya çayı yer alır. Ekinezya çayını düzenli olarak tüketilmesi ile birlikte bağışıklık sisteminin daha güçlü hale getirilmesi sağlanabilir. Çayın düzenli olarak tüketilmesi ile birlikte kışın ortaya çıkan nefes yolu enfeksiyonları da tedavi edilebilir. Çayın hazırlanabilmesi için kuru ikiniz de var sıcak suya ihtiyaç duyulmaktadır. Kaynamış suyun içerisine atılan ekinezyalar yaklaşık 10 dakika kadar demlenmelidir. Demlenen karışım süzgeçten geçirilerek günde bir bardak olmak üzere tüketilebilir. Ekinezya çayının tüketilmesi ile daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilmek mümkündür.

Mürver Çayı

Nefes yolu enfeksiyonlarına iyi gelen besinler arasında mürver çayının demlenmesi de gösterilebilir. Bu çay Türkiye’de çok bilinmese de aslında uzun yıllardır enfeksiyon tedavisinde kullanılan bitkilerden birisidir. Mürver çayının denenebilmesi için mürver çiçeği ve nanenin sıcak su içerisinde 10 dakika kadar demlenmesi gerekiyor. Mürver çiçeği ve nane karışımının içerisine tat vermesi için bir çay kaşığı bal da eklenebilir. Çayın uyumadan önce tüketilmesi ile birlikte başta nefes yolunda meydana gelen enfeksiyonların tedavi edilmesi sağlanabilir. Bu çayın faydaları arasında ateş düşürme ve sakinleştirme özelliği de bulunmaktadır. Mürver çayının düzenli olarak tüketilmesi ile vücutta meydana gelen enfeksiyonlarla savaşabilmek mümkündür.

Zencefil Çayı

Nefes yolu enfeksiyonlarına iyi gelen besinler arasında evde hazırlanacak zencefil çayı da gösterilebilir. Zencefil çayı soğuk algınlığı mücadelede kullanılan ve iyileştirici etkiye sahip olan bir içecektir. Bu çayın düzenli olarak tüketilmesi ile birlikte nefes yolunda meydana gelen enfeksiyonların tedavi edilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sağlanabilir. Zencefil çayının demlenebilmesi için toz zencefilden veya taze zencefil kullanılabilir. Çayın demlenebilmesi için kaynar su içerisine toz zencefil veya taze zencefil eklenir. Karışım yaklaşık 5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır. Zencefil çayı ılık bir kıvama geldiği takdirde içerisine çubuk tarçın veya bal eklenebilir. Damak tadına göre hazırlanan zencefil çayı günde bir bardak tüketilebilir. Zencefil çayın düzenli olarak tüketilmesi durumunda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sağlanacaktır.

Bal Kullanımı

Nefes yollarında meydana gelen enfeksiyonların tedavisinde ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde kullanılabilecek besinlerden birisi de baldır. Bal kullanımı bağışıklık sistemini güçlendirilmesi için kullanılabilecek en basit ama etkili yöntemlerden birisidir. Nefes yolu enfeksiyonlarının tedavisinde balın kullanılabilmesi için bir tatlı kaşığı balın üzerine birkaç damla limonun damlatılması ve bu sayede tüketilmesi önerilir. Balın bir diğer tüketim şekli ise karanfil ve balın karıştırılması ile elde edilebilir. Karanfil ve bal karışımı ağız içerisinde bir süre çiğnenir ve bu sayede başta boğaz ağrıları olmak üzere nefes yolunda meydana gelen tüm ağrıların hafifletilmesi sağlanabilir.

Tarçın

Nefes yolu enfeksiyonları kendini öksürük veya soğuk algınlığı şeklinde gösterebilir. Enfeksiyon sonucunda ortaya çıkan semptomların tedavi edilebilmesinde tarçın kullanılması önerilir. Tarçının kullanım önerisi ise toz tarçın ve karanfilin sıcak su içerisinde demlenmesi şeklindedir. Elde edilen karışımın içerisine bal veya limon da eklenebilir. Bu karışım günde bir bardak tüketilerek nefes yolu enfeksiyonlarının sonucunda ortaya çıkan semptomların tedavi edilmesi sağlanabilir.

Kuşburnu

Bağışıklığı güçlendiren besinler arasında sahip olduğu c vitamini sayesinde kuşburnu ilk sıralarda gösterilir. C vitamininin tüketilmesi ile bağışıklığın güçlendirilebilmesi mümkün olduğundan kuşburnunun tüketilmesi de daha sağlıklı biri vücuda sahip olunmasını sağlayacaktır. Ayrıca kuşburnu tüketerek nefes yolu enfeksiyonları sonucunda ortaya çıkan öksürük veya boğaz ağrısının da tedavi edilmesi sağlanabilir. Kuşburnunun kullanılabilmesi için kurutulmuş kuşburnu meyvelerinin kaynamış su içerisinde 10 dakika kadar demlenmesi önerilir. Demlenen karışım soğuması beklenmeden hemen tüketilmelidir. Karışımın soğumaya bırakılması içerisinde bulunan c vitaminlerinden istenilen faydayı sağlayamayacağından içeriği sıcak olarak tüketmekte fayda vardır.

Nane Limon

Nefes yolu enfeksiyonlarına iyi gelen besinler arasında nane ve limonda bulunur. Nane ve limon soğuk algınlığından boğaz ağrısına kadar nefes yolu enfeksiyonu sonucunda ortaya çıkan pek çok semptomun tedavisinde kullanılmaktadır. Nane limon tüketilmesi ile birlikte hem bağışıklık güçlendirilecek hem de nefes yolu enfeksiyonları tedavi edilecektir. Nane ve limonun kullanılabilmesi için taze nanelere ve yarım limona ihtiyaç vardır. Çayın demlenebilmesi için öncelikle kaynamış suya ihtiyaç vardır. Kaynamış su içerisine taze nane yaprakları ve yarım limon eklenerek 5 dakika kadar kaynatılır. Elde edilen karışım süzgeçten geçirilerek içerisine bal eklenerek tüketilebilir. Bu karışım sayesinde nefes yolu enfeksiyonları ve bu enfeksiyonlar sonucunda ortaya çıkan semptomlar ortadan kaldırılacaktır.

 

İçeriği Oylayın

“Nefes Yolu Enfeksiyonlarına İyi Gelen Besinler” üzerine bir yorum

Yorum yapın