Obeziteye İyi Gelen Egzersiz Rutinleri

Obeziteye iyi gelen egzersizler sayesinde daha kısa sürede daha hızlı şekilde kilo verebilmek mümkündür. Ancak kilo verme sürecinde egzersiz hareketleri kadar diyetin de önemli olduğunu unutmamakta fayda vardır. Diyete ek olarak uygulanacak kardiyo ve direnç egzersizleri sayesinde kilo verme süreci hızlandırılabilir.

Koşu Egzersizi

Obeziteye iyi gelen egzersizler arasında koşu egzersizi ilk sırada gösterilebilir. Koşu kardiyo egzersizleri içerisinde yer almaktadır ve düzenli olarak uygulandığında kişilerin hızlı şekilde kilo vermesini sağlar. Obezite sorunu ile mücadele eden kişilerin günde 20 dakika ile 30 dakika arasında hızlı tempoda koşmaları önerilmektedir. Koşu egzersizi yapılırken koşu bandından faydalanabileceği gibi doğada da koşabilmek mümkündür. Hızlı tempoya ayak uyduramayan kişiler kendisini tempolarına göre koşularını belirleyebilirler. Egzersiz yaparken çok hızlı şekilde koşmaktansa istikrarlı şekilde koşmakta fayda vardır. Koşu sırasında temponun düşürülmemesi ve vücudun soğutulmaması oldukça önemlidir. Kardiyo egzersizlerini uygulayacak olan kişiler e doktorları ile görüştükten sonra bu egzersizlere başlamasında fayda vardır. Obezite sorunu ile mücadele eden kişiler doktor izin almadan koşmaları durumunda şeker veya tansiyonlarında değişmelerle karşı karşıya kalabilirler.

Knee Up

Obeziteye iyi gelen egzersizler arasında knee up egzersizi de bulunur. Kardiyo egzersizleri içerisinde yer alan knee up egzersizi ile bacak kaslarının güçlendirilmesi sağlanabilir. Bu hareketin yapılabilmesi için vücudun dik bir pozisyona getirilmesi ve ardından bulunduğunuz yerde sıçrayıp dizinizi havaya kaldırmanız gerekmektedir. Aynı işlemi diğer dizimizde de gerçekleştirerek yavaş tempoda bu hareketi sırasıyla tekrarlamanız gerekmektedir. Knee up egzersizinin yüksek tempoda 1 dakika uygulanması bacak kaslarının güçlendirilmesinde yeterli olacaktır. Bu egzersiz gün içerisinde farklı zamanlarda farklı setlerde uygulanabilir.

Jumping Jack

Kilo vermek isteyen kişilerin uygulayabileceği bir değer kardiyo egzersizi ise jumping jack hareketidir. Bu hareketin düzenli olarak uygulanması ile birlikte yağ yakımı hızlanacak ve kısa sürede kilo verilebilecektir. Hareketin uygulanabilmesi için kalçanın ve belin aynı hizada olması ve bu şekilde ayakta durulması gerekir. Ardından bulunduğunuz yerde zıplayarak bacaklarınızı aynı anda iki yana açmanız gerekir. Tekrar zıplayıp aynı şekilde bacaklarınızı kapatmanız hareketin devamında yapmanız gereken işlemdir. Bu hareketi uygularken ilk sıçramadan elleri baş üstünde birleştirip ikinci sıçrayışta elleri aşağı indirebilirsiniz. Jumping Jack hareketini bir dakika boyunca durmadan tekrar etmenizde fayda vardır. Bu hareketi vücudunuzun direncine göre farklı setlerde ve farklı sayılarda uygulayabilirsiniz.

İp Atlamak

Kilo vermeye yardımcı olan en etkili kardiyo hareketleri arasında ip atlamak ilk sıralarda gösterilebilir. İp atlarken başta bacaklar ve kollar olmak üzere pek çok kas grubu çalıştırılır. Ayrıca ip atlama kalp krizinde hızlandıracağından kilo verme sürecinde oldukça etkilidir. İp atlama hareketini gerçek bir ip kullanarak yapabileceğiniz gibi hayali bir iple de yapabilirsiniz. Hareketi gerçekleştirebilmek için atlayışlar arasında 2 ile 3 saniyeden daha uzun süre beklememeye özen göstermelisiniz. İp atlama hareketine en az 1 dakika boyunca belirli bir tempoda tekrarlamanızda fayda vardır. Patlama hareketini normal ip atlama hareketi veya çapraz ip atlama hareketi şeklinde de gerçekleştirebilirsiniz.

Mekik

Obeziteye iyi gelen egzersizler içerisinde kardiyo hareketleri içerisinde bulunan mekik hareketi de oldukça önemli bir paya sahiptir. Mekik hareketini düzenli olarak yapılması ile birlikte vücudun güçlendiği ve sıkılaştığı görülecektir. Daha hızlı kilo vermek isteyen ve kilo verirken meydana gelecek sarkmaları engellemek isteyen kişiler kardiyo programlarını içerisine mutlaka mekik hareketini eklemelidir. Mekik hareketini yapılabilmesi için yere sırt üstü uzanmak ve dizleri hafif şekilde kırmak gerekir. Ardından vücudu karnın dizlere değmesini sağlayacak şekilde yukarı kaldırmak gerekir. Karnın dizlere değmesini sağlanmasının ardından vücut tekrardan yere indirilmelidir. Bu işlemi yaparken videoda çok fazla yüklenmemeye ve elleri kullanmamaya özen göstermek gerekir. Mekik hareketi 3 saatten 10’ar defa tekrar ile uygulanabilir. Bu hareketin uygulanması ile hem vücudun direnci arttırılacak hem de daha kısa sürede kilo verebilmek mümkün olacaktır.

Şınav

Obezite sorunu ile mücadele eden kişilerin uygulayabileceği direnç egzersizleri de daha hızlı sürede kilo vermelerini sağlayacaktır. Direnç hareketlerinin ilk sırası da sınav hareketi gelmektedir. Bu hareketin düzenli olarak yapılması ile birlikte vücutta başta ön kas grubu olmak üzere tüm kasların çalıştırılması sağlanacaktır. Sınav hareketi sayesinde vücudun ve kasların direnci arttırıldığı gibi kilo verme süreci de hızlanacaktır.

Ağırlık Kaldırmak

Obeziteye iyi gelen egzersizler arasında direnç egzersizleri sınıfında yer alan ağırlık kaldırma egzersizi de önemli bir yere sahiptir. Dambıllar veya ayak ağırlıkları ile vücudun daha dirençli hale getirilmesi sağlanabilir. Ağırlık kaldırma egzersize düzenli olarak uygulandığında hem vücudun daha dirençli olması sağlanacak hem de daha hızlı sürede kilo verilebilmesi mümkün olacaktır.

 

İçeriği Oylayın

“Obeziteye İyi Gelen Egzersiz Rutinleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın