Ödem Ağrısı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Ödem ağrısı, vücutta pek çok nedene bağlı olarak oluşabilen ve geçmeyen ödemlerin sonrasında oluşabilen bir ağrı çeşididir. Ödem oluşumu çevresel etmenler, beslenme alışkanlıkları, alerjik reaksiyonlar gibi pek çok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Genelde ödem oluşumu kendini şişkinlik olarak göstermekle beraber ödem çeşidine göre görülen belirtiler de çeşitlilik gösterebilmektedir.

Ödem Ağrısı Nedir, Neden Oluşur?

Ödem oluşumu, vücutta yer alan kılcal damarların çevre dokulara sıvı akışı geçirmesi sonrasında oluşmaktadır. Kılcal damarlardan çevre dokulara geçen bu sıvı dokuların şişmesine neden olmaktadır. Şişen dokular sayesinde ödem genelde kolay yollarla tespit edilebilmektedir.

Ödem oluşumundan sonra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar ve tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Kişilerin bu yöntemleri uygulamamaları ve ödem oluşumuna sebebiyet veren davranışları tekrarlamaları ile ödemler geçmeyerek ağrılara neden olmaktadırlar.

Ödem oluşumunun nedenleri arasında kan damarların yapılan şiddetli baskı yer almaktadır. Kan damarlarına baskı yapıldığı düşünülen durumlardan biri hamileliktir. Hamilelerin vücutlarında normale göre daha fazla sıvı tutmaları ödem oluşumuna neden olmaktadır.

Bir diğer neden ise ilaç kullanımlarıdır. Bazı ilaçların kullanımı sonrasında ödem oluşumu gözlenmektedir. Aynı zamanda vücutta sıvı dengesini sağlayan organlar olarak bilinen karaciğerlerde ve böbreklerde görülen rahatsızlıklar sonucunda işlevlerini yerine getirememeleri nedeni ile de ödem oluşumu görülebilmektedir.

Kalp yetmezliği, venöz yetmezlik gibi durumlarda da kanın vücudun belli bölgelerinde toplanması ve sonrasında da ödem oluşumu görülebilmektedir.

Ödem Ağrısını Etkili Geçirme Yöntemleri

Ödem, vücutta sıvı birikimi sonucu oluşan şişlik ve ağrıya neden olan bir durumdur. Ödemin etkisini hafifletmek ve ağrıyı geçirmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Ödemli bölgeye buz torbası veya soğuk kompres uygulamak, iltihabı azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilir. 15-20 dakika boyunca soğuk uygulamanın tekrarlanması önerilir.
  • Ödemli bölgeyi yükselterek, kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bacağı veya kolunuzu yastıkla destekleyerek kalp seviyesinin üzerine kaldırın. Bu şekilde vücuttaki sıvı birikimi azalabilir.
  • Hafif masaj, ödemli bölgede dolaşımı artırabilir ve sıvı birikimini dağıtabilir. Ancak, masajı çok şiddetli uygulamaktan kaçınmalısınız. Yumuşak ve nazik hareketlerle masaj yapılması önerilir.
  • Varis çorapları, bantlar veya elastik bandajlar gibi sıkıştırma giysileri kullanmak, ödemli bölgedeki sıvı birikimini azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilir.
  • Uzmanlar, bazı ödem türlerinde sıcak su banyosunun faydalı olabileceğini belirtmektedir. Bununla birlikte, sıcak su uygulamasını doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır çünkü sıcaklık, duruma bağlı olarak farklı sonuçlar verebilir.
  • Vücudun yeterli miktarda su alması, ödemin giderilmesine yardımcı olabilir. Bol su içmek, böbrekleri ve idrar üretimini düzenleyerek vücuttaki fazla sıvının atılmasına yardımcı olur.

Ödemli bölgede sürekli artan veya şiddetli ağrı varsa veya ödem uzun süredir devam ediyorsa, bir sağlık uzmanından yardım almanız önemlidir. Doktorunuz, durumunuzu değerlendirir ve size uygun tedavi yöntemlerini önerecektir.

Ödem Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Ödem ağrısı belirtileri, ödemin preferik ya da pulmoner olma durumuna göre değişebilmektedir. Preferik ödem oluşumu sonrasında görülen ağrılar, genelde ayakta ve ayak bileklerinde şişkinlikler halinde kendilerini gösterirler. Preferik ödemden kaynaklanan ağrılar vücut şeklinde değişiklik yapılması durumunda şiddetlenebilir ya da hafifleyebilir. Preferik ödemin oluştuğu bölge şişkin ve canlıdır. Parmakla basıldığında bir girinti oluşumu görülmektedir. Bu girintiye preferik çukuru ismi verilmektedir.

Pulmoner ödem ağrıları çeken kişilerde ise genelde ağrının nedeni olarak akciğerde yaşanan bir problem gösterilmektedir. Pulmoner ödem ağrısı yaşayan kişilerin kollarında, bacaklarında ya da ayaklarında belirgin bir şişlik görünmeyebilmektedir. Pulmoner ödemde sıvı birikimi akciğerlerde olmaktadır. Pulmoner ödem ağrısı yaşayan kişilerde nefes darlığı da görülebilmektedir. Aynı zamanda sırt üstü yatar pozisyonda solunum güçlüğü ve uyanırken nefes zorluğu çekmek pulmoner ödem belirtilerindendir.

Ödem Ağrısı Nasıl Geçer?

Ödem ağrısı tedavisi yapılırken en sık kullanılan yöntemlerden biri kompresyon çoraplarıdır. Bu yöntem özellikle pulmoner ödem ağrısı yaşayanlar için önerilmektedir. Aynı zamanda beslenmeye de uzun vadede dikkat edilmesi önerilmektedir. Ödem yapan yiyeceklerden uzak durulmalı, düzenli egzersiz programı uygulanmalıdır. Bu anlamda tuz tüketimini en aza indirmek, ideal kiloya yaklaşmak, uzun süreli ayakta durmamak, aşırı sıcak suyla yapılan banyolardan kaçınmak gibi önerilere de uyulması tavsiye edilmektedir. Ödem ağrısı yaşan kişilerin bu yöntemleri uygularken ve uygulamadan önce mutlaka bir uzmana danışmaları ve gerekli tetkikleri yaptırmaları gerekmektedir.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın