Ödeme Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Ödem, başta kadınlar olmak üzere birçok kişinin maruz kaldığı bir sorundur. Kabaca vücutta şişkinlik yani sıvı toplanması olarak tanımlanabilir. Göz, el, ayak gibi organlar ödem toplanması nedeniyle şişebilir. Ödem birçok nedenden dolayı oluşum gösterebilir. Fazla tuz tüketimi, uzun saatler hareketsiz kalmak ödem nedenlerine örnek olarak verilebilir. Ödem bir hastalık olarak kabul edilmese de bazen ciddi hastalıklar da ödem nedeni olabilir. Ödem farklı şekillerde tedavi edilebilir. Tıbbi tedavinin yanı sıra evde ödeme iyi gelen bitkiler ile de ödem sorunu giderilebilir.odem 2

Ödem için ilk olarak bir doktora danışılmalı ve ödemin neden kaynaklandığı araştırılmalıdır. Ödem kalp, karaciğer ya da böbrek gibi hayati önem taşıyan organların rahatsızlığı nedeniyle oluşuyorsa, ilk olarak bu rahatsızlıkların tedavi edilmesi gerekir. Bazen sadece tuzu azaltmak, egzersiz yapmak ve farklı bitkilerden yardım almak da ödemi giderebilir. Yazımızın devamında ödeme iyi gelen bitkiler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 

Ödeme Ne İyi Gelir?

Karahindiba: Karahindiba bitkisinin kökü ve yaprakları uzun yıllardır birçok hastalık için tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Şişkinlik, sindirim ile alakalı gelişen problemler, yüksek ateş, cilt problemleri ve şeker hastalığı için karahindiba bitkisinden yardım alınabilir. Antioksidan özelliği ve idrar söktürücü etkisi olan bitki ödem için kullanılacak nadide bitkilerden biridir. Ancak idrar söktürücü ilaç kullanan kişilerde karahindiba ilaç ile etkileşim yaratabileceğinden kullanımı sakıncalı olabilir. Bu nedenle devamlı ilaç kullanan kişiler karahindiba bitkisini kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Maydanoz: Maydanoz mutfaklarda sıkça kullanılan bitkilerden biridir. İdrar söktürücü, böbrek fonksiyonlarını iyileştirici ve vücutta su tutumunu önleyici etkisi vardır. Maydanoz mutlaka ödem ve farklı sağlık sorunları için mutfaklardan eksik edilmemesi gereken bir bitkidir. Haşlanarak suyu tüketilebileceği gibi taze olarak da tüketilebilir.

Isırgan Otu: Isırgan otu yine çok uzun yıllardır vücutta su toplanması ve şişkinlik için kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra eklem ağrıları için de faydalı bir bitkidir. Hipertansiyon, kalp yetmezliği, idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı gelişen ödem sorununa karşı iyi gelir. Ancak bu tür rahatsızlıklardan dolayı ödeme maruz kalan kişi ısırgan otu kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır. Kullanılan ilaçlar ile etkileşim yaratabileceğinden kullanımı için dikkatli olunmalıdır.

odem 3

Mısır Püskülü: Lif, vitamin, mineraller ve bazı vitaminler bakımından iyi bir kaynak olan mısır püskülü, tıpkı idrar söktürücü tıbbi ilaçlar kadar etkilidir. İltihap giderici, kan şekerini dengeleyici özelliği vardır. Mısır püskülü kaynatılarak suyu içilebilir. Öde problemi olmayan kişiler için önerilen bir bitki değildir. Çünkü vücutta gerekli suyun da atılmasını sağlayıcı etkisi vardır.

Alıç Meyvesi: Kalp sağlığı için tam bir şifa kaynağıdır. Kan dolaşımını arttırıcı ve kalp güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Kan dolaşımının artması özellikle ayak ve bacaklarda oluşan ödemin giderilmesini sağlar. Ayrıca bitki kolesterol ve hipertansiyona karşı da iyi gelir. Alış meyvesi çay şeklinde hazırlanarak tüketilebilir.