Öfke Yönetimi İçin Ne İyi Gelir?

Öfke yönetimi öfkelenme hissinin olabildiğince kontrol altına alınması durumudur. Öfkenin kontrol edilemediği durumlarda istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Öfke nöbetleri geçirmek etrafa zarar vermek veya kendine zarar vermek gibi davranışlar öfkenin kontrol edilemediği zamanlarda ortaya çıkabilir. Öfkenin kontrol edilememesi durumunda ortaya çıkan zararların hafifletilebilmesi için bazı önlemler alınabilir. Alınan önlemler sayesinde öfke kontrolü daha kolay olacak ve öfkenin kontrol edilememesi durumunda ortaya çıkabilecek zararlar minimum seviyeye indirilecektir.

Nefes Egzersizleri

Öfke yönetimi yapabilmek ve ani öfke nöbetlerinin önüne geçilebilmesi için nefes egzersizlerinden faydalanabilmek mümkündür. Öfke nöbetleri geçiren kişiler başka kendileri olmak üzere çevresindeki insanlara ve eşyalara zarar verebilirler. Bu durumun önüne geçilebilmesi için kişilerin derin derin nefes alıp vererek kendilerini telkin etmeleri gerekmektedir. Yaşanılan öfke durumu geçene kadar kişiler derin derin nefes almalı ve bu sayede sakinleşmeyi beklemelidir. Nefes alıp verme egzersizleri sayesinde kısa sürede öfke kontrol altına alınacaktır.

Egzersiz Yapmak

Öfke yönetimi öfke durumunun yaratmış olduğu zararları minimuma indirmek için farklı yolların denenmesi durumudur. Öfke sonucu etrafa verecek zararlı azaltılabilmesi için egzersiz yapılması önerilir. Sürekli olarak sinirli hisseden kişilerin egzersiz yaparak vücudundaki sinir ve stresi atmaları önerilir. Yapılan düzenli egzersizler sayesinde sinir ve stres vücuttan uzaklaştırılırken kişilerin öfke seviyesi de düşecektir.

Meditasyon Yapmak

Öfke yönetimi için uygulanabilecek sakinleştirici yöntemlerden birisi de meditasyon yapmaktır. Meditasyon yaparak başta öfkenin kontrol altına alınması sağlanır ardından da kişinin çevreye vereceği zarar minimuma indirilir. Düzenli olarak meditasyon yapan kişiler kendini daha sakin ve dinlenmiş hissedecektir. Bu sakinlik ve dinlenme durumu sayesinde öfke problemi de ortadan kalkacaktır.

Empati Kurmak

Öfke krizleri ile karşı karşıya kalan kişiler öfke durumunu azaltabilmek için empatik kurma yönteminden faydalanabilirler. Empati kurularak sinirlenmiş olduğunuz kişinin bu davranışları neden yaptığını anlamaya çalışmalısınız. Karşınızdaki kişiyi anlamak veya kendinizi onun yerine koyarak neden böyle yaptığını düşünmek daha az öfkelenmenize neden olacaktır. Öfkelendiğini hisseden kişiler empati kurma yoluna gittikleri takdirde öfkelerinin azaldığını göreceklerdir. Ayrıca empati kurarak karşısındaki insanlarla daha sağlıklı şekilde iletişim kuracak bu şekilde de öfkeye neden olan sorunlar daha kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulacaktır.

Soğuk Su

Ani öfke krizleri ile karşı karşıya kalan kişiler bu durumu kontrol altına alabilmek için soğuk su kullanabilirler. Soğuk suyla ellerini ve yüzünü yıkayan kişiler biraz da olsa öfkelerini azaltacaktır. Soğuk su kullanarak öfkenin kontrol altına alınabilmesi ve öfkenin yaratacağı olumsuz etkileri ortadan kaldırılabilmesi mümkün olacak.

Pozitif Düşünmek

Öfke kontrolünü sağlayamayan kişilerin uygulayabileceği çözüm yollarından birisi de pozitif düşünmektir. Öfke durumunda beyne olumsuz duygular hücum edecek ve kişiler daha çok sinirlenecektir. Beyni kontrol altına alacak olumsuz düşüncelerden kurtulabilmek için pozitif düşünmeye çalışmak gerekir. Kişiler pozitif düşünerek olumsuz düşüncenin beyne olumsuz etki etmesinin önüne geçebilirler. Pozitif düşünerek ve pozitif şeyleri odaklanarak öfkeye neden olan düşüncelerden kurtulabilmek mümkündür. Pozitif düşünceler sayesinde olumsuz düşünceler ortadan kaldırılacak ve öfke seviyesi minimuma indirilecektir.

Destek Almak

Öfke kontrolünü sağlayamayan kişilerin uygulayabileceği yöntemlerden birisi de destek almaktır. Destek alabilmek için aile ve arkadaşlar ile sizi sinirlendiren konular hakkında konuşabilirsiniz. Aile ve arkadaşları ek olarak profesyonel destek almak için terapistlerden de yardım alabilmek mümkündür. Teröristler öfkesi öğreniyorsun çözülebilmesi için size yardımcı olacak ve gerekli desteği verecektir. Adana’da istek sayesinde öfkeni kontrol altına alınabilmesi mümkün olacak ve kişilerin daha az sinirlenmesi sağlanacaktır.

Bilgi Sahibi Olmak

Öfke kontrollerinin sağlanabilmesi için kişiler öncelikle nelere daha çok sinirlendikleri konusunda bilgi sahibi olmalıdır. En çok neye sinirlendiklerini bilen kişiler sinirlenebilecekleri ortamdan da daha kolay uzak durabilirler. Öfke kontrollerinin sağlanabilmesi için ayrıca öfke kontrolünün nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi olmak da oldukça etkili olacaktır. Öfke kontrolleri hakkında bilgi sahibi olarak öfke kontrolünü yapabilmek mümkün olacaktır. Öptük kontrolü hakkında bilgiler edinebilmek için öncelikle bu alanda yazılmış olan kitapları okumakta fayda vardır. Kitaplara ek olarak öfke kontrolü alanında düzenlenen seminerlere veya etkinliklerle de katılım sağlanabilir. Seminerleri ve etkinliklere katılarak öfke kontrolü hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek mümkün olacaktır. Edinilen bilgiler sayesinde öfkenin daha kısa sürede kontrol altına alınabilmesi ve öfkenin olumsuz etkilerinin minimuma indirilmesi sağlanacaktır. Öfke kontrol hakkında bilgi sahibi olarak öfkenin yarattığı etkileri azaltmakta kullanılabilir. Ancak ani öfke nöbetleri geçiren kişilerin alanında uzman kişilerden yardım almalarında fayda vardır. Uzmanlardan alınan yardım sayesinde öfke yönetimi sağlanabilecek ve kişilerin ani öfke nöbetleri geçirmelerinin önüne geçilebilecektir.

 

 

İçeriği Oylayın

“Öfke Yönetimi İçin Ne İyi Gelir?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın