Oğul Otu Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Oğul otu halk arasında Melisa bitkisi olarak bilinir. Nane familyasına ait olan bitkinin en bilindik etkisi sakinleştirici olmasıdır. Stres ve kaygıyı azaltmak, uyku düzenini korumak, iştah açmak için yaygın bir şekilde kullanılan oğul otu kullanımı çok eski yıllara dayanmaktadır. Çok eski yıllarda oğul otu böcek sokmalarına ka022rşı alternatif olarak kullanılmaktaydı. Güney Avrupa ve Akdeniz kıyı ülkelerinde yabani olarak yetişen oğul otu, limonu andıran aromatik bir kokuya sahiptir. Oğul otu genelde kurutulmuş yapraklarından çay hazırlanarak kullanılır Fakat kapsül, krem ya da yağ gibi versiyonları da vardır.

Oğul otu neye iyi gelir?

* Oğul otu mide problemlerini giderir.

* Stres ve kaygıyı azaltır.

* Sakinleştirici etkisi vardır.

* Uyku bozukluklarına karşı iyi gelir.

* Sindirim şikayetlerine karşı kullanılabilir.

* Ateş düşürücü özelliğinden yararlanılabilir.

* Terlemeyi sağlar.

* Gaz şikayetlerini giderir.

* Diyabet için faydalıdır.

* Soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıkların belirtilerini hafifletir.

* Herpes virüsü için kullanılabilir.

* Migrene karşı iyi gelir.

* Beyin hastalıklarında faydalıdır.

* Ateş düşürücü olarak kullanılabilir.

* Kalp spazmlarını engeller.

* Rahim kaslarının tonusunu arttırıcı etkisi vardır.

Ogul Otu 2

Oğul otu çayı nasıl hazırlanır?

Bir demliğin içine 500 ml su koyularak kaynamaya bırakılır. Su kaynadıktan sonra ateşten alınır ve içine 10 gr kadar kurutulmuş oğul otu eklenir. Yaklaşık 10 dakika dinlendirildikten sonra oğul otu çayı içilebilir. Çaydan bir fincan içildikten sonra geri kalan kısmı cam ve kapaklı bir şişenin içinde buzdolabında muhafaza edilebilir. Ancak en fazla iki gün bekletilmelidir.

Oğul otu stres, kaygı, uyku bozuklukları ve sakinleştirici etkisinin yanı sıra uçuk tedavisinde de kullanılmaktadır. Oğul otu içeriği olan cilt kremleri uçuk için kullanılabilir. Ayrıca mantar, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına karşıda oğul otu içeren kremler kullanılabilir. Oğul otu yağı güçlü bir antibakteriyeldir.

Oğul otunun zararları

Sağlık adına birçok alanda kullanılsa da aşırıya kaçılmadan kullanılmalıdır. Aşırı kullanıldığında yararından çok zararı olabilir. Bitki çayı hazırlarken kullanılan bitkinin türü ne olursa olsun doz ayarı oldukça önemlidir. Ayrıca hazırlama şekline de çok dikkat edilmelidir.

* Tiroid ve sedafik ilaç kullananlar oğul otu kullanımından kaçınmalıdır.

* Oniki parmak bağırsağı ülseri ve karaciğer problemi olanlar için uygun değildir.

* Uyku ve kaygı için sürekli ilaç kullanmak zorunda olan kişiler oğul otu kullanmamalıdır. Oğul otu kullanılan ilaçlarla etkileşim yaratarak ilaçların etkisini arttırabilir.

* Çocuklar, gebeler ve emzirenler için kullanımı uygun değildir.