Omega 3 Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Omega 3 yağ asidi vücudun fonksiyonel olarak çalışması için gerekli olan, ancak vücutta üretilmeyen bir yağ asididir. Omega 3 vücutta birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle kalp ve damar sağlığı, beyin hücreleri, kan akışını düzenlemek gibi pek çok işlemde omega 3 ön plandadır.

Omega 3 Neye İyi Gelir?

Yüksek Tansiyon: Omega 3 yüksek tansiyonu düşürmek için etkili bir yağ asididir. Yüksek tansiyona bağlı olarak gelişen kalp krizi riskini azaltıcı etkisi vardır.

Kalp Hastalıkları: Tansiyon ve kolesterolü düşürücü özelliği ile kalp hastalıklarına karşı faydalı olan omega 3 yağ asidi kalp hastalıklarından korunmak için mutlaka düzenli olarak vücuda alınmalıdır. Kalp krizi, inme gibi kalp problemi yaşayan kişilerde kalp ritminin düzenlemektedir.

Omega 3 2

Eklem İltihabı: Eklem iltihabına bağlı olarak yaşanan eklem ağrıları için omega 3 kullanılabilir. Özellikle romatoid artrit hastalığına bağlı gelişen ağrı ve atakları engelleyici özelliği vardır.

Osteoporoz: Özellikle menopoz sonrası hormonların değişmesi ile ortaya çıkan kemik zayıflamasına karşı önlem almak için omega 3 kullanılmalıdır. Osteoporozu önlemek ve seyrini yavaşlatmak için önerilen takviyeler arasındadır.

Depresyon: Omega 3 yağ asitlerinin depresyonu hafifletici etkisi bulunmaktadır. Depresyon için uygulanan ilaç tedavisine destek amacıyla omega 3 takviyesi almak hastalığın iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

Astım: İltihap hafifletici etkisi olan omega 3 astıma bağlı iltihaplanmayı azaltarak tedavinin sürecini kısaltır. Özellikle fiziksel aktivite nedeniyle tetiklenen astıma karşı iyi gelir.

Kanser: Omega 3 kolon, meme ve prostat kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türüne karşı koruyucu bir besin takviyesidir. Bu tür kanserlerden korunmak için omega 3 bakımından zengin gıdalar ile beslenmek gerekir. Ancak kanserden korunabilmek için kişi kendi kendine omega 3 besin takviyesi almamalıdır. Omega 3 mutlaka bilinçli ve doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Dikkat Eksikliği: Omega 3 yağ asitleri özellikle dikkat eksikliği yaşayan ve davranış bozukluğu sergileyen çocukların zeka gelişimine ve zihinsel fonksiyonlarına iyi gelir.

Ağrılı Adet: Adet döneminde oluşan sancılar yaşam kalitesini düşürecek derecede yaşanıyorsa ve beraberinde mide bulantısı, kusma gibi şikayetler oluşuyorsa bu şikayetleri hafifletmek için omega 3 takviyesi alınabilir. Omega 3 besin desteği olarak alınabileceği gibi doğal yollardan da alınabilir. Omega 3 bakımından zengin balıklar haftada en az 2 defa tüketilmelidir.

Omega 3 3

Zayıflama: Omega 3 hakkında yapılan çalışmalara göre zayıflamaya katkıda bulunan bir besindir. Ancak zayıflamak için mutlaka uygun bir diyet ve egzersiz programı ile birleştirilmelidir.

Omega 3 Zararları

  • Günlük 3 gram kadar ya da daha az balık yağı tüketmek sağlıklı olarak kabul edilmektedir. Bu miktarın üzerine çıkıldığında omega 3 vücut için bazı zararlara yol açabilir. Örneğin karaciğer rahatsızlığı bulunan kişiler fazla miktarda omega 3 kullanırsa karaciğerde kanama olasılığı artabilir.
  • Bipolar bozukluk, kalp rahatsızlıkları ve depresyon gibi hastalıklara karşı omega 3 faydalı olsa da aşırı kullanıldığında yan etki yaratabilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.
  • Omega 3 devamlı yüksek tansiyon ilacı kullananlar için de uygun bir besin değildir. İlaç ile beraber kullanıldığında tansiyonun çıkmasına yol açabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir