Özgüven Eksikliğine Karşı Ne İyi Gelir?

Özgüven eksikliğine ne iyi gelir sorusu özgüven problemi ile mücadele eden kişiler tarafından sorulmaktadır. Kişiler gençliklerinde veya çocukların da yaşadıkları bazı durumlar sonucunda özgüven kaybına sahip olabilirler. Geçmiş dönemlerde yaşanan olumsuzluklar sonucunda meydana gelen özgüven eksikliğinin tedavi edilebilmesi için bazı yöntemlerin uygulanması önerilir. Bu yöntemlerin uygulanması ile birlikte kişiler daha özgüvenli hissedecek ve özgüven eksikliğinin yaratmış olduğu olumsuz durumlardan daha az etkilenecektir.

Özgüven Eksikliği Belirtileri

Özgüven eksikliğine ne iyi gelir sorusu cevaplanmadan önce kişilerde özgüven eksikliğinin bulunup bulunmadığı tam olarak belirlenmelidir. Özgüven eksikliği bulunan kişilerde görülebilecek belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Depresyona yatkın olmak ve sürekli depresif bir halde bulunmak
 • Sosyal fobi
 • Kaygı bozuklukları
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı
 • Yeme bozuklukları
 • İnsanlara hayır diyememek
 • İnsanlar tarafından kullanıldığını fark etse de bu duruma dur diyememek
 • Kendilerine zarar veren insanlarla aralarına sınırı koyamamak
 • Eleştirilere karşı aşırı hassas olmak
 • Parti eğlence kongre gibi insanlarla iç içe olacakları ortamlardan kaçınmak
 • Topluluklar önünde konuşma yapmaktan çekinmek
 • Kendini sürekli başka insanlarla kıyaslamak
 • Kendine karşı acımasız olmak ve sürekli olarak kendini başarısız olduğu konusunda eleştirmek
 • Çok yüksek beklentilere sahip olmamak
 • Kararsızlık
 • Fiziksel görünüşünde sadece olumsuz bulduğu noktalara odaklanmak
 • Sevinmediğini hissetmek
 • Başkaları olmadan herhangi bir işi halledememek
 • Fikirlerini söyleyememek veya başkalarına karşı fikirlerini savunamamak
 • Yanlış yaptığında insanların onunla dalga geçeceğini ve küçük düşeceğini düşünmek

Yukarıda ele alınan belirtiler sonucunda kişiler özgüven eksikliği olup olmadığına karar verebilirler. Ancak öz güven eksikliği sadece bu maddeler sonucunda tespit edilebilecek bir durum değildir. Kişiler yukarıda sıralanan sorunlar ile çok fazla karşılaşıyorlar ise uzman bir psikiyatriste görünmelidirler.

Kendinin Farkına Varmak

Özgüven eksikliğine ne iyi gelir sorusuna cevap olarak kişilerin kendinin farkına varmaları ve gerçekçi olmaları şeklinde cevap verilebilir. Özgüven eksikliği sorunuyla mücadele eden kişiler kendilerini sürekli olarak başkalarıyla kıyasladığı için mutsuzdurlar. Sürekli olarak kıyaslanma durumu kişilerin daha özgüvensiz hissetmelerine neden olmaktadır. Kendinizi sürekli olarak başkasıyla kıyaslamak yerine gerçekçi olarak sizin neler yapabileceğiniz hakkında düşünmeniz daha iyi olacaktır. Karşınızdaki kişiyle kıyaslamış olduğunuz durum sizin yeteneğiniz olan bir durum olmayabilir. Bu nedenle kendinizin farkına varmanız ve hangi alanlarda iyi olduğunuzu bulmanız gerekmektedir. Hangi alanlarda iyi olduğunuzu keşfetmeniz durumunda o alanda ilerleyerek özgüven kazanabilirsiniz.

Hedeflerin Olması

Özgüven eksikliğine ne iyi gelir sorusuna cevap olarak kişilerin belirli bir hedef doğrultusunda ilerlemesi şeklinde cevap verilebilir. Özgüven eksikliği bulunan kişiler yüksek beklentiler içine girmeyen veya hedef belirlemeyen kişilerdir. Kişilerin herhangi bir hedefinin ya da hayalinin olmaması da onların daha özgüvensiz hissetmelerine neden olabilir. Bir hedef belirleyip bu hedef doğrultusunda ilerleyen kişiler hem başarılı olacak hem de daha özgüvenli şekilde davranacaktır. Kişiler bir şeyleri başardığını gördüğü takdirde özgüven eksikliği sorunu tamamen ortadan kalkacaktır. Özgüven eksikliği probleminden kurtulabilmek için hangi alanda başarılı olduğunuzu belirlemek ve bu alanda kendinize bir hedef koymanız gerekecektir. Hedefinize ulaşmak için planlı ve programlı şekilde çalışmanız durumunda başarı elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz başarılar kendinize daha fazla güvenmenizi sağlayacak ve özgüven eksikliği sorunundan kurtulmanıza yarayacaktır.

Egzersiz Yapmak

Özgüven eksikliği sorunu ile mücadele eden kişiler özgüven kazanabilmek için spor veya egzersiz yapmaya yönelebilirler. Düzenli olarak yapılan spor ve egzersizler kişinin daha sağlıklı ve zinde hissetmesini sağlayacaktır. Ayrıca spor sırasında salgılanan hormonlar sayesinde kişiler kendini daha mutlu hissedecektir. Düzenli olarak spor ve egzersiz yapan kişiler daha mutlu hissedeceğinden kendilerine olan güvenleri de artacaktır. Özellikle dış görünüşü yüzünden kendilerine güvenilir olmayan kişiler spor yapmaları durumunda vücutlarını şekillendirip daha düzgün bir forma sokabilecektir. Vücudun şekil alması ve forma girmesi ile kişiler aynaya baktığında daha mutlu olacak ve kendini daha az eleştirecektir. Kısacası spor yapmak kişileri hem mutlu hissettirecek hem özgüven eksikliğinden kurtaracak hem de kişilerin daha iyi görünmesini sağlayacaktır.

Sosyal Ortamlarda Bulunmak

Özgüven eksikliğine ne iyi gelir sorusuna cevap olarak kişilerin mutlu hissedecekleri ortamlarda bulunmaları şeklinde de cevap verilebilir. Özgüven problemi yaşayan kişiler sosyal ortamlarda bulunmaktan kişilerin önünde konuşma yapmaktan veya fikrini söylemekten çekinebilirler. Tüm bu durumların aşılabilmesi ve kişilerin daha özgüven dolu hissedebilmesi için sosyal ortamlarda bulunmaları önerilir. Kişiler ilgi alanlarına göre farklı ortamların içerisine girerek topluluk önünde konuşmayı ve fikrini savunmayı deneyebilirler. Özellikle derneklere veya kulüplere üye olunması durumunda kişiler topluluk önünde sunum yapmak veya konuşmak gibi farklı etkinliklere de katılabilirler. Sunum yapmak kişilerin karşısında konuşmak ve fikrini savunmak özgüven eksikliği sorununun tedavisinde büyük bir adamın atılmasını sağlar. Özgüven eksikliği sorunu ile karşılaşan kişilerin bulunacakları ortamı iyi seçmeleri ve kendilerini sürekli olarak eleştiren kişilerden uzak durmaları önerilir. Sizi sürekli olarak eleştiren ve hatanızı bulmaya çalışan kişiler yerine sizi olduğunuz gibi kabul eden kişilerle iletişim kurmak daha mutlu olmanızı sağlayacaktır.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın