Papatya Çayı Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Papatya çayı ülkemizde siyah çaydan sonra tüketilen en popüler çaylardan biridir. Özellikle sinirleri yatıştırmak, rahat bir uyku amacı ile tüketilmektedir. Papatya çayının sağlık açısından bir çok faydası bulunmaktadır. Adet döneminde oluşan ağrılar, mide ağrıları, sindirim problemleri, boğaz ağrıları ve ağız içinde oluşan yaralara karşı faydalı olduğu bilinmektedir.

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Uykusuzluk: Çoğu kişi papatya çayını uykuya rahat bir şekilde geçmek için tüketmektedir. Yatmadan yarım saat önce tüketilerek sinirleri yatıştırıcı etki sağlar. Bu etkisi ile uyku problemi çeken kişilerin uykuya daha rahat geçmesine yardımcı olur. Papatya çayının henüz yan etkileri hakkında yeterli bilgi bulunmadığından gebelik döneminde içilmemesi tavsiye edilmektedir.

Papatya Cayinin

Bağışıklık Sistemi: Papatya çayı güçlü içeriği ile bağışıklık sistemine zarar verebilecek bakterilere savaş açıcı bir özelliktedir. Bu özelliği ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudu korur.

Adet Ağrıları: Düzenli olarak papatya çayı içmek kas spazmını azaltıcı etki yaratır. Bu sayede adet döneminde oluşan spazmları azaltarak gerginliğin yatışmasına yardımcı olur.

Ağız İçi Yaraları: Ağız içinde oluşan yaralar için papatya çayı gargara suyu olarak kullanılabilir. Günde üç defa yemeklerden sonra papatya suyu ile gargara yapmak ağız içinde oluşan yaraların kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

Cilt Hastalıkları: Papatya çayı cilt hastalıklarına karşı da etkilidir. Egzama gibi hastalıklar nedeni ile oluşabilecek şikayetleri azaltıcı etkisi vardır. Papatya çayı bazı ciltlerde alerjiye yol açabileceğinden cildin ufak bir bölümünde denenerek kullanılmalıdır. Cilt döküntülerine karşı da faydalı bir çaydır. Papatya kaynamış suda birkaç dakika bekletilerek kullanılabilir. Hazırlanan su ile cilt temizliği ve bakımı da yapılabilir. Aynı şekilde saçlar için de papatya suyu kullanılabilir. Özellikle saç rengini açmak için en çok başvurulan yöntemlerden biridir.

Bebek Hastalıkları: Bebeklerde çok az miktarda kullanılan papatya çayı, ishal, ateş ve kolik tedavisinde iyileştirici etki yaratır. Fakat bebekler için kullanmadan önce kullanılacak ölçü hakkında mutlaka doktora danışmakta fayda vardır.

Papatya Çayının Diğer Etkileri

  • Karaciğerin daha aktif çalışmasını sağlar.
  • Sırt ve bel ağrılarına karşı iyi gelir.
  • Bağırsak iltihabı tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir.
  • Mide kasılmalarını önler.
  • Sabah bulantılarını hafifletir.
  • Yemeklerden sonra tüketildiğinde sindirime yardımcı olur.
  • Romatizmaya bağlı gelişen rahatsızlıklar için kullanılabilir.
  • Apse tedavisinde gargara suyu olarak kullanılabilir.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

3 çorba kaşığı papatya çayı 2,5 su bardağı kaynamış suyun içine ilave edilir. Karıştırıldıktan sonra 5 dakika dinlendirilir. Dinlenen çay süzülerek içilmeye başlanabilir. Eğer tek başına içilemiyorsa limon ve bal ile tatlandırılarak içilebilir. Öğünler arasında 1 fincan olacak şekilde tüketilebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir