Pire Isırığı İçin Ne İyi Gelir?

Pire ısırığı, en çok küçük çocuklarda görülen ve kabarcık, kaşıntı, kızarıklık gibi problemlere yol açabilen bir sağlık problemi olmaktadır. Pire ısırığı özellikle alerjisi olan çocukların dikkat etmeleri gereken bir durumdur. Bu durumda pire ısırığının göstermiş olduğu reaksiyonlar kaşıntı, kızarıklık, kabartı gibi problemlerle kalmayarak, alerjik reaksiyonlara da sebebiyet verebilmektedir.

Pire Isırığı Nasıl Olur, Nasıl Anlaşılır?

Pireler, havaların ısınması ile birlikte toprakta çoğalarak insanlara ve hayvanlara zarar verebilen haşere türleridir. Pirelerin insanlar üzerine bırakmış olduğu en büyük etki kaşıntıdır. Fakat alerjik reaksiyon gösteren kişilerde ölüme bile sebebiyet verdiği bilinmektedir.

Pirelerin ağızlarında onlara özgü bir salgı bulunmaktadır. İnsanları ısırdıklarında ise ağızlarında bulunan bu salgıyı insan vücuduna bırakmaktadırlar. Sonrasında ise sivri iğneleriyle birlikte insan vücudundan kan emmektedirler. Pirelerin ısırıkları sonrasında, ısırılan bölgede kabartı oluşumu ve kaşıntı görülmektedir. Genelde çocuklarda rastlanan pire ısırıklarında, hassas bir vücuda sahip çocuklarda cilt reaksiyon gösterebilir ve alerji gelişimi görülebilir.

Pire ısırığı olan bölgede genelde ısırılan bölgede kızarıklık görülmektedir. Aynı zamanda minik kabarcıklar, yoğun bir kaşıntı, yanma hissi, kanama ve huzursuzluk hissi de görülebilmektedir. Alerjisi olan kişilerde ise pire ısırıkları farklı şekillerde anlaşılabilmektedir. Hassas ciltlerde ise genel olarak görülen semptomlar daha ileri seviyede gözükebilmektedir.

Pireler Neden Isırır?

Pireler, kan emici böcekler olarak bilinir ve daha çok evcil hayvanların veya insanların derisinde bulunurlar. Pirelerin neden ısırma eğiliminde olduklarına dair birkaç sebep vardır.

  • Pireler, hayatta kalmak için kanla beslenmek zorundadır. İnsanlar, köpekler, kediler gibi hayvanlardan aldıkları kanla yaşamlarını sürdürürler. İnsan veya hayvan derisine ulaşarak ısırırlar ve bu sayede beslenme ihtiyaçlarını karşılarlar.
  • Pireler, ısırarak kendilerini koruma içgüdüsüne sahiptir. Eğer üzerlerine temas eden bir canlıya karşı tehdit algıladılarsa, hızla ısırarak kendilerini savunurlar. Bu genellikle pireye dokunan bir bireyin tahriş ettiği bir tepkidir.
  • Bu canlılar çiftleştikten sonra dişi bireyler konakçının derisine yumurtalarını bırakır. Yavrularının beslenmesi için de kan gereklidir. Bu nedenle, dişiler konakçının derisine ısırarak kan alır ve böylece üreme döngülerini tamamlamış olurlar.
  • Pire ısırığı sonrasında kaşıntı ve tahriş oluşabilir. Pire tükürüğü, insanların veya hayvanların derisinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu da ısırıkların daha rahatsız edici hale gelmesine yol açabilir.
  • Pirelerin bazı türleri, enfekte olmuş kanla beslenirken hastalık taşıyıcıları haline gelebilir. Kanlarını konakçının damarlarından emerek çeşitli bakteri, virüs veya parazitleri taşıyabilirler. Dolayısıyla ısırık yoluyla hastalıkların bulaşmasına katkıda bulunabilirler.

Bu kapsamda pirelerin ısırma eğilimi, hem beslenme ihtiyaçları hem de kendilerini savunma mekanizmaları dolayısıyla ortaya çıkar. İnsan sağlığı ve evcil hayvanların sağlığı açısından pirelerle mücadele önemlidir.

Pire Isırığı Nasıl Geçer?

Pire ısırığının geçmesi için, ısırığın yoğunluğuna ve kişinin vücudunun hassasiyetine göre 4 ile 9 gün arasında bir süreç gerekmektedir. Eğer pire ısırıkları fazla yoğun değilse daha kısa sürede de iyileşme görülebilmektedir. İnsanların özellikle kaşıntı durumunda, pire ısırığı geçirme yöntemlerini araştırdıkları bilinmektedir. Bu anlamda pire ısırığı nasıl geçer sorusuna cevap olarak, pek çok yöntem geliştirilmiştir.

Öncelikle pire ısırığı sonrasında kaşınan bölgeyi, kaşımamaya dikkat etmek 1-2 gün içerisinde kaşıntının geçmesini sağlamaktadır. Fakat küçük çocuklarda kaşıma durumuna engel olmak zor olduğundan, farklı yöntemlere başvurulmaktadır. Pire ısırığı bulunan bölge öncelikle su ve sabun ile yıkanmalıdır. Sonrasında ise kaşıntı hissinin azalması için bölgeye buz gezdirilebilir. Kaşıntı hissinin azalması için pire ısırığı olan bölgeye kolonya uygulandığı da bilinmektedir. Aynı zamanda bazı uçucu yağ çeşitleri de kaşıntı ve kabarmalara iyi gelmektedir. Bu yağlar arasında biberiye yağı, çay ağacı yağı ve lavanta yağı bulunmaktadır.

Pire Isırığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Pire ısırığı tedavisi yapılırken, bölge iyice temizlenmeli ardından da soğuk kompres uygulaması yapılmalıdır. Eğer kızarıklık ve kaşıntı normalden fazla ise ya da alerjik bir reaksiyon görülürse mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir. Pirenin yeşil alandan değil evden bulaştığı düşünüldüğünde ise, mutlaka ilaçlama yapılması gerekmektedir. Doğal olarak bilinen tedavi yöntemlerinde ise uçucu yağlar, sarımsak yağı ve limon suyu bulunmaktadır. Çocuklar için pire ısırığı tedavisinde uzman yardımı ile kaşıntıyı geçirmek için krem ya da jel kullanılabilmektedir.

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın