Pişiğe Ne İyi Gelir? Neden Olur?

Pişik özellikle bebeklerde görülen bir cilt problemidir. Bu cilt problemi bebeklerde daha sık görülse de yetişkin ve yaşlı insanlarda da görülebilen bir sorundur. Pişiğin neden meydana geldiği ve nasıl geçirilebileceği en çok araştırılan konular arasında yer alır.

Pişik Nedir?

Pişiğin tıptaki adı amonyak dermatitidir. Bu vücutta meydana gelen bir deri hastalığının adıdır ve özellikle yaz aylarında sürekli olarak görülür. Pişiğin meydana geldiği kişiler arasında ilk sırada bebekler yer alsa da yetişkinlerde de bu sorun sıklıkla görülür. Bu sorun özellikle aşırı olarak terleyen kişilerdi ve obeziteye yatkınlığı olan kilolu kişilerde görülen bir cilt sorunudur. Aşırı kilolu kişilere vücudunun birbirine sürtünmesi sonucunda bölgede tahriş meydana gelebilir.

Pişiğin Oluşumu

Pişik neden olur sorusuna verilebilecek birçok cevap bulunur. Vücutta meydana gelen bazı durumlar sonucunda pişiğin vücutta görülmesi sorunu ile karşılaşmak mümkündür. Biz yeni meydana geldiği durum arasında aşırı kilo ve aşırı terleme ilk sıralarda gösterilir. Vücutta bir şeyin meydana gelmesinin diğer nedenleri ise şöyle açıklanabilir:

 • Bebeklerde ıslak mendil kullanımı vücutta pişiğin meydana gelmesini neden olabilir.
 • Bebeklerin ishal olmaları da vücutlarında pişiğin meydana gelmesine neden olabilir
 • Antibiyotik kullanımı da çocuklarda pişiklerin meydana gelmesine neden olur
 • Kalıtsal hastalıklarda pişiğin belirtileri arasındadır
 • Çinko yetersizliği sorunu olan kişilerin de pişikle mücadele ettikleri doğrudur
 • Bağışıklık sisteminin güçlü olmaması nedeniyle vücutta mantar oluşabilir. Oluşan bu mantar pişiğin vücutta meydana gelme olasılığını da arttırır
 • Vücudun temizliğinin doğru ve düzenli bir şekilde yapılmaması nedeniyle vücutta bakteri oluşumu görülür. Bakteri oluşumunun görülmesinin ardından bu bölgede pişiğin meydana geldiği de görülür
 • Hareketsizlik ve aşırı kilo almak da pişiğin nedenleri arasındadır.
Pişiğe Ne İyi Gelir? Neden Olur?
Pişiğe Ne İyi Gelir? Neden Olur?

Pişiğe Neler İyi Gelir?

Pişik ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişiler farklı tedavi yöntemleri ile karşılaşabilirler. Pişiğin tedavi yöntemlerine geçmeden önce pişiğin neden meydana geldiği öğrenilmelidir. Pişiğin neden meydana geldiğinin öğrenilmesinin ardından gerekli önlemlerin alınmasına geçilebilir. Pişiğin meydana gelmemesi için alınabilecek önlemler ve pişiğe nelerin iyi geldiği şöyle açıklanabilir:

 • Vücutta pişiğin görülmemesi için vücut temizliğinin doğru bir şekilde yapılması ve hijyenin sağlanması gerekir. Pişiğin en çok görüldüğü yerler arasında popo bölgesi gösterilir. Bu bölgenin doğru bir şekilde temizlenmesi ile sorunun önüne geçilebilir. Pişiğin meydana geldiği bölge temizlendikten sonra ıslak bırakılmamalı ve güzelce kullanmalıdır.
 • Vücutta piştiğini meydana geldiği yerlere çinko içeren losyonların sürülmesi ağrının hafifletilmesini sağlar
 • Pişiğin uzun süreli olarak görülmesi durumunda doktor randevusu alınması gerekir. Doktor kontrolü sırasında sorunun neden meydana geldiği tespit edilecek ve buna göre ilaç veya krem kullanılması doktor tarafından önerilecektir
 • Bebeklerde pişiğin meydana gelmemesi için pişik önleyici krem kullanılabilir. Bu kremler sayesinde bebeğin vücudunun pişiğe karşı korunması sağlanır.
 • Bebeklerde meydana gelen pişiğin geçmesi için bölgeye pudra sürülmesi de önerilir
 • Bebeklerde pişiğin geçirilebilmesi için bezlerin sürekli olarak değiştirilmesi ve çocukların popolarının ıslak kalmaması sağlanmalıdır
 • Yetişkinlerde meydana gelen pişiğin giderilmesi için bölgenin temizlenmesi ve krem ile tedavi edilmesi gerekir
 • Pişikle mücadele eden kişiler özellikle yazları hava alan kıyafetler giyerek sorunun önüne geçebilirler

Bebeklerde Pişiği İyi Gelen Şeyler

Pişik kremi bebek ve çocuklar için kullanılabilecek bir krem türüdür. Bu kremler sayesinde çocuklarda ve bebeklerde pişiğin meydana gelmesinin önüne geçilebilir. Bebeklerde pişiğin geçirilebilmesi için kullanılabilecek yöntemler şöyle açıklanabilir:

 • Doğal zeytinyağı ile bebeklerde meydana gelen pişi kısa süre içerisinde tedavi edilmesi sağlanabilir.
 • Yumurta beyazı da bebeklerde kullanılan ve pişiğin önüne geçilmesini sağlayan bir üründür. Yumurta beyazı özellikle daha küçük yaştaki çocuklarda meydana gelen sorunları tedavi etmek için kullanılır. Çırpılan yumurta beyazını pişiğin meydana geldi bölgeye sürülmesi ile bölgede meydana gelen sorunun hafifletilmesi sağlanabilir
 • Yoğurt pişiğin meydana geldiği bölgelere sürülerek pişiklerin kontrol altına alınmasını sağlar. Ancak kullanılacak yoğurdun marketlerde satılan yoğurt olmaması gerekir. Doğal yöntemler ile mayalanan yoğurt pişiğin bulunduğu bölgeye sürülerek cildin yoğurdu emmesi beklenir. Yoğurt vücutta kaybolduktan sonra bebeğin altını bezleme işlemine geçilebilir.
Pişiğe Ne İyi Gelir? Neden Olur?
Pişiğe Ne İyi Gelir? Neden Olur?

Yetişkinlerde Pişiğin Geçmesi İçin Neler Kullanılabilir?

Aşırı kilolu olan kişilerde aşırı terleyen kişilerde pişiğe daha sık rastlanır. Yetişkinlerde meydana gelen pişiğin geçirilebilmesi için alınabilecek farklı önlemler ve tedavi yöntemleri bulunur. Yetişkinlerde pişiğin geçirilebilmesi için yapılması gerekenler şöyle açıklanabilir:

 • Pişik kremi yetişkin kişilerde meydana gelen pişiğin önüne geçilmesi için kullanılabilecek en etkili ilaçlardır. Doktor reçetesi ile eczanelerden temin edilebilecek kremler ile pişiğin meydana geldi bölgenin rahatlatılması sağlanabilir.
 • Pişik için krem kullanılabileceği gibi doğal tedavi yöntemlerinden de faydalanılabilir. İşin doğal tedavi yöntemleri arasında lavanta yağını kullanılması gösterilebilir. Pişikten mustarip olan bölgeye lavanta yağının sürülüp masaj yapılması ile sorunun kısa sürede ortadan kalktığı görülmüştür.
 • Pişik önleyici bant ile özellikle yaz aylarında vücutta pişiğin meydana gelmesinin önüne geçilebilir. Bu bantlar bacakların birbirlerine sürtünmesini engelleyeceği için kişinin meydana gelmesinin de önüne geçecektir
 • Pişik kaç günde geçer sorusunun cevabı pişiğe karşı alınan önlemler neticesinde değişebilir. Kremler ve bantlar sayesinde pişiğin önüne geçilebildiği gibi pişiğin daha kısa sürmesi de sağlanabilir. Özellikle bebeklerde duruma hemen müdahale edilmesi ile 3 ile 4 saat içinde pişiğin geçtiği görülmektedir.

 

 

İçeriği Oylayın

“Pişiğe Ne İyi Gelir? Neden Olur?” üzerine bir yorum

Yorum yapın