Reflüye Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Reflü, yemek borusuna doğru uzanan mide asidine verilen addır. Kişilerin ağrı yaşamasına sebebiyet verir ve çoğu zaman yemek yedikten sonra kendini belli eder. Reflü sıkıntısı olan kişilerin sigara, çay, alkol, asitli meyveler, baharatlar, acılı besinlerden, yağlı gıdalardan ve hazır ürünlerden uzak durması gerekir. Kronik reflü sorunu çoğu zaman mide bulantısı, ekşimesi ve kuru öksürüğe yol açabilmektedir. Bu sıkıntılarız varsa kısa sürede doktor kontrolüne gitmenizi tavsiye deriz. Aynı zamanda reflüye iyi gelen veya kaçınmanız gereken noktaları bilmeniz de hastalığı önleyebilir.

Reflüye Ne İyi Gelir?

  • Balık; Omega 3 bakımından zengin olan balık haftada en az 2 kere tüketilmelidir. Özellikle bu balıklar arasında somon balığı, ton balık ve uskumru reflüye iyi gelmektedir. İçerisinde bulunan düşük yağ oranı sayesinde reflü sıkıntısı olan kişiler rahatlıkla tüketebilir.
  • Sebzeler; Günlük beslenme ihtiyacı karşılanırken sebzelerin ilk planda tutulması gerekir. Sindirim fonksiyonlarının düzenlenmesi ve temel besin ihtiyacının karşılanması için mevsim sebzelerinin sık tüketilmesi önerilir. Özellikle reflü sorunu olan kişilerin antioksidan bakımından oldukça zengin olan lahana, patates ve biber gibi sebzeleri sık tüketmeleri gerekir.
  • Meyveler; Reflü şikâyeti olan kişilerin portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyvelerden kaçınması gerekir. Bunların yerine elma, armut, kiraz ve kavun gibi meyveler tercih edilmelidir. Bilhassa yaz meyvesini yaz mevsiminde, kış meyvesini ise kış mevsiminde tüketmekte fayda vardır. Reflü şikâyeti olan kişilerin hormonlu gıdalardan da uzak durmalarında fayda vardır.
  • Bakliyat; Uzun süre tokluk hissi veren bakliyatlar protein ve lif bakımından da oldukça zengindir. Genelde bakliyat ürünleri reflü sorununu bastırır ve sıkıntı oluşumunun önüne geçer. Ancak kuru fasulye diğer bakliyat ürünlerine göre biraz daha gazlı olduğu için çok fazla tüketilmemesi gerekir.
  • Papatya çayı; Her gün bir fincan şekersiz ve taze olarak hazırlanmış papatya çayı içilmelidir. Reflü sıkıntısına karşı oldukça iyi gelmektedir.
  • Karaağaç çayı; Genelde mide sıkıntısı yaşayan kişilere ısrarla tavsiye edilen bir bitki çayıdır. Mideye iyi geldiği gibi reflü şikayetini de gidermektedir.

Mide İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir