Rezene Çayı Neye İyi Gelir ?ne iyi gelir

Rezene, Hint ve Pakistan mutfağında yaygın bir şekilde kullanılan bir bitkidir. Tadı tıpkı dereotuna benzeyen rezene birçok sağlık problemine karşı kullanılmaktadır. Rezene çayı,  mide ağrısı, hazımsızlık, sindirim problemleri, soğuk algınlığı, halsizlik ve ateşe karşı şifalı bir bitki çayıdır.

Rezene Çayı Neye İyi Gelir?

İştah: Rezene çayının iştah azaltıcı bir etkisi direkt olmasa da mide ülseri nedeni ile oluşan açlık hissini bastırmaktadır.

Rezene Cayi Neye iyi Gelir

Adet Sancısı: Rezene çayının spazm azaltıcı özelliği vardır. Bu özelliği ile adet döneminde oluşan kasılmaları hafifletmektedir. Aynı zamanda adet öncesi sendromuna karşı da faydalı bir bitki çayıdır. Adet döneminde oluşan şikâyetlere karşı günde 2 fincan rezene çayı içilebilir.

Anne Sütü: Rezene çayının anne sütünü arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu konu üzerine her hangi bir bilimsel araştırma bulunmasa da halka arasında anne sütünü arttırmak için yaygın bir şekilde tüketilmektedir.

Enfeksiyon: Rezene çayı potasyum, kalsiyum gibi pek çok mineral bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle enfeksiyon nedeni ile oluşan ateşi düşürmek için ve enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırmak için kullanılabilir.

Gözlerde Şişlik: Gözlerde oluşan şişliği gidermek için rezene mükemmel bir çaydır. Rezene çayı demlendikten sonra süzülerek ılıtılır. Ilıyan çaya bir parça pamuk batırılarak gözlere yerleştirilir. Pamuk gözde 20 dakika kadar bekletilir.

Kolik: Bebek ve çocuklarda kolik tedavisi için rezene çayına başvurulabilir. Rezene çayı kolik belirtilerini azaltarak bebek ve çocuklarda rahatlama sağlar.

Kilo Kaybı: Rezene çayının kilo kaybı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Yağ yakımını hızlandırıcı etkisi ile kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca idrar söktürücü ve ödem attırıcı etkisi de bulunmaktadır.

Mide Krampları: Rezene çayı mide kramplarına karşı da iyi gelen bir tedavi seçeneğidir. Gaz, hazımsızlık, ishal ve şişkinliğe karşı faydalıdır.

Rezene Çayının Kullanıldığı Diğer Rahatsızlıklar

 • Diş ağrılarını hafifletici etkisi vardır.
 • Göz sağlığına karşı faydalıdır.
 • Bağırsakları temizleyici etkisi vardır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Safra üretimine yardımcı olur.
 • Öksürüğe karşı iyi gelir.
 • Yüksek tansiyona karşı faydalıdır.
 • Libidoyu arttırdığı düşünülmektedir.
 • Yemeklerden sonra birkaç tane rezene tohumu çiğnenirse ağız kokusunu gidererek, ferahlık verir.
 • Mide bulantısı, baş ağrısı, ishal ve yorgunluğa karşı iyi gelir.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı faydalıdır.
 • Mineral ve vitamin bakımından zengin içeriğe sahiptir.

Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır?

Rezene çayını hazırlamak oldukça basit ve pratiktir. 1 fincan rezene çayı için 1.5 çay kaşığı rezene tohumu yeterli olur. Rezene tohumları iyice dövülerek fincana atılır. Üzerine kaynatılmış su eklenerek 10 dakika kadar demlenir. Demlendikten sonra süzülerek çay içilebilir. Tek başına içilemiyorsa bal ve bir dilim limon ile tatlandırılarak içilebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir