Romatizmaya Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Romatizma, tedavisinin iyi sonuç vermesi için vakit kaybetmeden erken teşhisi oldukça önemlidir. Ancak erken teşhisin tetkik süresi meşakkatli ve uzun bir süreçtir ve bu süreçte hastanın sürekli olarak belli zamanlarda takip edilmesi gereklidir. Nedeni ise şikayetlerin ve belirtilerin azaldığı dönemde ve çoğaldığı dönemde değişir.

Romatizma tedavisinde tedavi şekli kişilere göre değişebilmektedir. Bu nedenle her hastaya değişik tedavi şekli uygulanmaktadır. Kronikleşmiş romatizma hastalıkları nedeni ile uzun süreli tedavi şekli uygulaması gerekebilir. Hekim kontrolünde gerçekleşen fizik tedavisi ve ilaç tedavi neticesinde hastalık tamamen iyileştirilemez. Ama hastalığın ilerlemesine engel olunur ve ağrıları dindirilerek hastanın hayatı daha kolay bir hale getirilir.

Uygulanacak ilaç tedavisi ile hastalığın durdurulması, hastanın ağrılarının dindirilmesi ve şişliklerin iyileşmesi için bazı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar hastada romatizma neticesinde meydana gelen iltihabı etkiler. Romatizma hastalarında rastlanan diğer bulguları da yok etmek için vitamin takviyesi,  tansiyon düşürücü ve kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar kullanılırken bol su ile birlikte alınmalıdır. Kullanılan ilaçların yan etkisi var ya da yok olduğuna dikkat edilmelidir. Ayrıca bazı ilaçlar hamile kalmanıza engel olabilir.

Romatizma hastalarında fizik tedavi uygulaması oldukça önemlidir. Bu şekilde eklemlerin hareketleri iyileştirilir, ağrı azaltılır ve kaslar güçlendirilir. Böylece hastaların günlük işlerini yapmaları daha rahat ve kolay bir hale getirilir. Bu nedenlerle hasta romatizma hastalığıyla baş etmeyi ve yaşamayı öğrenmiş olur.

Romatizma hastalığında tercih edilen diğer bir yöntem ise ameliyattır. Eklemlerinde bozukluk bulunan, sakat kalmış veya hareket zorluğu çeken hastalara uygulanarak eski yaşantılarına geri dönmeleri amaçlanır. Ağrı giderilir ve gerekirse yapay eklemler takılarak hasta rahatlatılır.

Romatizmaya İyi Gelen Doğal Yöntemler

 • 1 kahve fincanı zeytinyağı ve 1 kahve fincanı sirke karıştırılır. Karışımın üzerine 4 yemek kaşığı ezilmiş kafuru ilave edildikten sonra eriyinceye kadar karıştırılarak beklenir. Ardından hazır hale gelen karışım yünlü bir bez parçasının üzerine yeteri kadar yayılarak ağrıyan bölgeye sarılır. Bu işlem her akşam ve sabah tekrarlanır.
 • 4 bardak kaynamış suya;  1 yemek kaşığı ezilmiş menekşe konularak 15 dakika kadar demlenmesi için bekletilerek süzülür ve her sabah öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez içilir.
 • 1 tutam yaban pazısı ve 1 tutam kıyılmış dereotu karıştırılır ve iyice dövülerek elde edilen karışım ağrıyan bölgelere sürülür. Ardından 25-30 dakika kadar bekletilerek ılık su yardımıyla sürülen bölgeler yıkanarak kurulanır.
 • 4 su bardağı suyu bir kabın içine alarak üzerine yarım limonu ince ince dilimleyerek suya ekleyelim. Üzerine 1 tutam kadar lavanta çiçeği ve 1 tutam kadar ayrık otu ilave edildikten sonra ocağa konularak 15 dakika kadar kaynatılarak temiz bir tülbent yardımıyla süzülür. Elde edilen bu karışım her gün akşam ve sabah birer çay bardağı içilir.
 • Romatizma hastalarının tüketmemesi gereken besinler;
 • Hayvani yağlar,
 • Şekerli tatlılar,
 • Konserve balık,
 • Av etleri,
 • Sakatat,
 • Sucuk,
 • Pastırma baharatlı yiyeceklerin tümü mantar kahve, çay ve içki kesinlikle tüketilmemesi gereken besinlerdir. Bağırsaklar ve midesinden şikayeti bulunanların(salisilik asit) aspirin kullanmamaları önemle tavsiye edilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir