Sabahları Uyanmak İçin Ne İyi Gelir? Uykusuzluğa Karşı Pratik Öneriler

Sabahları uyanmak için çeşitli yöntemlerden eserler de uyanamayan pek çok insan bulunur. Özellikle kişiler işe veya okula gitmek için sabahları erken uyanmak zorunda kalabilirler. Erken uyanabilmek için çeşitli yöntemlere başvursalar alarm kursalar da uyanmada bazı problemler yaşayabilirler. Sabahları uyanamamanın önünde bazı psikolojik sorunlar da yatabilir. Kişiler sabahları uyanabilmek için bazı pratik yöntemleri deneyebilir yine de uyanamadıkları takdirde alanında uzman olan bir psikolog veya psikiyatrist ile iletişime geçebilirler.

Alarmı Ertelemekten Vazgeçin

Sabahları uyanmak için yapabileceğiniz ilk yöntem alarmı ertelemekten vazgeçmek olmalıdır. Uyanmak için kurmuş olduğunuz alarm çaldığında ertele tuşuna bastığınız takdirde uyanmanız zorlaşacaktır. Uzmanlara göre kişiler alarmı sürekli olarak erteledikleri takdirde uyku döngülerini bozarlar ve bu nedenle uyanmakta zorlanırlar. Uyku döngünüzün bozulmasının önüne geçebilmeniz ve uykudan mahmur bir şekilde uyanmanın engellenebilmesini sağlamak için alarmınızı ertelemekten vazgeçmeniz gerekir. Uyumadan önce kendimizi alarm çaldığında kalkacağım ve alarmı ertelemeyeceğim şeklinde takip ettiğiniz takdirde sabahları daha kolay uyanabilmeniz mümkün olacaktır.

Karanlık Odada Uyuyun

Sabahları uyanmak için uykunuzun verimli olması gerekmektedir. Uykun uzun verimli olabilmesi ve uykuya daha rahat dalabilmeniz için ise uyuduğunuz odada bazı önlemleri almanızda fayda vardır. Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalara göre akıllı cihazların bulunduğu ortamlarda hem uykuya dalabilmek zorlaşmakta hem de uyku daha kalitesiz bir hal almaktadır. Akıllı cihazların yanlış oldukları mavi ışık uykunuzun gelmesini engelleyeceğinden uyumadan önce akıllı cihazları uyuyacağınız odadan çıkarmanızda fayda vardır. Yatağa gitmeden yarım saat öncesinde kadar akıllı cihazların kullanımını bırakmalı ve uyuyacağınız odayı perdeler ile kapatarak karanlık bir ortam yaratmalısınız. Karanlık bir ortamda hem uykuya dalmanız kolaylaşacak hem de uyku kaliteniz artacaktır.

Hareket Edin

Sabahları uyanmak için sevdiğiniz aktiviteleri sabah yapmaya çalışın. Spor yapmaktan veya meditasyon yapmaktan hoşlanan biriyseniz bu aktiviteleri sabah yapmaya Özen gösterin. Özellikle sevdiğiniz aktiviteleri sabah yapmaya başladığınızda uyanmanız daha kolay olacaktır. Hem spor yapmanın hem de meditasyon yapmanın vermiş olduğu rahatlama sayesinde kişilerin uykudan daha rahat uyanabilmesi mümkün olacaktır.

Su İçin

Sabahları daha erken saatte uyanabilmek için uyandığınız anda derin derin nefes alıp vermeniz önerilir. Vücut gece boyunca nefes alıp vermeye devam ettiği için yavaş yavaş vücut su kaybetmeye başlar. Vücudun gece boyunca su kaybetmesi ise sabahları uyanmayı zorlaştırır ve kişilerin yorgun hissetmesine neden olur. Bu yorgunluk durumu ise kişilerin sabahları uyanmasının gecikmesine dolayısıyla da uyanma problemlerinin yaşanmasına neden olur. Bu sorunu ortadan kaldırabilmek için kişilerin uyanır uyanmaz bir bardak su içmeleri önerilir. Geceler su içtikleri takdirde gece boyunca kaybetmiş oldukları su ihtiyacını karşılayacak bu şekilde dökülüp daha dinamik şekilde uyanacaklardır. Güne dinamik şekilde uyanan kişiler ise miskinlik gibi problemleri ortadan kaldıracak bu sayede de uyanmanızı kolaylaştıracaktır.

Hava Alın

Sabahları uyanmakta sorun çeken ya da uyandıktan sonra uzun süre yataktan çıkamayan kişiler uyandıktan sonra açık havaya çıkmayı deneyebilir. Uyandığınızda yataktan hemencecik çıkarak 15 dakika boyunca açık havada dolaşabilirsiniz. Sabah dışarı çıkmaya üşenmemek için geceden sabah giyeceğiniz kıyafetleri belirleyip başucunuza koymanız önerilir. Kıyafetlerinizi başucunuza koyduğunuz takdirde Sabah uyanır uyanmaz bu kıyafetleri giyebilir ve bu sayede sabah yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Sabah yürüyüşe hem yatakta uzun süre miskinlik yapmanızın önüne geçecek hem de daha kolay uyarmanızı sağlayacaktır.

Güneş Alan Bir Pencerenin Yanında Uyuyun

Sabahları sürekli olarak alarmını erteleyen ve uyanmakta zorlanan kişilerin güneş alan bir pencerenin yanında uyumaları önerilir. Güneş alan bir pencere günün ilk ışıklarının odanıza dolmasını sağlayacaktır. Günün ilk ışıkları odanıza dolduğu takdirde beyniniz sabah olduğuna dair bazı işaretler alacaktır. Beyninizin almış olduğu bu işaretler sayesinde vücudunuz da sabah olduğunu anlayacak ve uyanmaya başlayacaktır. Bu sayede kısa süre içerisinde yataktan kalkabilme şansına da sahip olabilirsiniz.

Rutininizi Bozmayın

Sabahları uyanmak için belirlemiş olduğunuz uyanma rutinini hafta sonu dahi bozmamanız gerekir. Uyanma rutininizi cumartesi pazar günlerinde veya izinli olduğunuz günlerde bozmanız durumunda vücudunuz alışmış olduğu erken kalkma düzenini kaybedecektir. Uyanma düzeni çok zor olduğundan bir düzen oturttuktan sonra bunu hafta sonu dahi olsa bozmamanızda fayda vardır. Cumartesi Pazar günü ve izinli olduğunuz günlerde dahi hafta içinde uygulamış olduğumuz uyanma rutinine devam etmeniz oldukça önemlidir. Hafta sonlarında ve izinli olduğunuz günlerde hafta içi uyandığınız saatte uyanmaya Özen göstererek vücudunuzun dengesini bozmaktan kurtulabilirsiniz. Vücudun alışmış olduğu uyku düzenini bozmadığınız sürece hem sabahları daha kolay uyanabildiğinizi görecek hem de uyku kalitenizin arttığına şahit olacaksınız. Hafta sonlarında veya izinli günlerinde geç uyanan kişiler bedenlerinin saatinin şaşmasını ve bozulmasını sağlar. Bu durum ise uyku problemlerine ve sabahları uyanamama sorunlarına neden olur.

İçeriği Oylayın

Yorum yapın