Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Saç dökülmesi, Sorunu günümüzde bir çok kişinin önemli şikayetleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle orta yaşlarda daha da çok görülen ve erkek, kadın tanımayan bu sorun yalnızca yaşla alakalı olmayıp hormon’al değişiklikler, çevre koşulları, stres, saçın türü, kullanılan ilaçlar ve genler gibi nedenlerden dolayı saç dökülmelerine rastlanmaktadır. Saç dökülmeleri sorunu yaşayanlar için İlaç tedavisinin yanı sıra cerrahi uygulamalar dışında acaba doğal ve bitkisel yöntemlerle sonuç alınabilir mi? Bu sorunun cevabını saç dökülmelerine karşı iyi gelen şifalı bitkilere birlikte göz atalım.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Şifalı Bitkiler:

Isırgan Otu: Bu şifalı bitkinin saç dökülmelerinde iyi sonuçlar verdiği ve saçların tekrar çıkmasını sağladığı hakkında oldukça fazla kaynak önümüze çıkmaktadır. Yapılan klinik araştırmaların neticesinde ısırgan otu bitkisinin saç dökülmelerine karşı iyi geldiği henüz ispatlanamamış olmasa bile ısırgan otunun zengin içeriği sayesinde saç köklerine ve saçları beslediği ve oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Bu şifalı bitkinin içeriğinde yer alan kalsiyum, demir, C vitamini, A vitamini ve besleyici minareleri sayesinde bu şifalı bitki, insan bedeninin birçok derdine deva olduğu gibi, saç dökülmelerine ve saç sağlığı için de faydalı olduğu düşünülmektedir. Isırgan otu bitkisi saç köklerini güçlendirerek saça canlılık ve parlaklık vermesinin yanı sıra kepek sorunu olanlarda kepeği ortadan kaldırır.

Çörek Otu Yağı: Yurdumuzun birçok değişik bölgelerinde yetişen bu şifalı bitkinin insan sağlığı için faydalarını anlatmaya başladığımızda bunların saymakla bitmeyeceğini söylememiz yeterli olacaktır. Olağan üstü şifalı bitkiler arasında yer alan çörek otu karoten Beta, A, E, C, B1, B2, B6 gibi oldukça önemli vitaminleri bünyesinde barındırır. Bu yüzden çörek otu yağı saçı ve saç köklerini besleyerek güçlendirir ve saça canlılık verir. Saç köklerine çörek otu yağıyla masaj yapabilirsiniz veya bu yağı yemeklere ve salatalara ilave edip tüketilerek çörek otu yağının mucizevi yararlarından faydalanılabilir.

Nane Yağı: Taze nane yapraklarından faydalanılarak meydana getirilen nane yağının insan vücudu için birçok yararı vardır. Bu faydalardan birisi de saçlara parlaklık vererek saç köklerini kuvvetlendirmesidir. Nane yağı ile saç köklerine masaj yaparken sadece nane yağı ile masaj yapılmamalıdır. Nane yağının yanında hakiki zeytinyağı, badem yağı veya şampuanla açarak saç diplerine uygulanmalıdır. Nane yağının dökülen saçlara iyi gelmesinin yanı sıra hoş kokusu, kepek oluşumunu önleyici özelliği ve saça verdiği canlılık ve parlaklık sonucunda saçlarınız sağlığına kavuşacaktır.

Biberiye: Biberiye yüz yıllardır saç dökülmeleri ve saç sağlığı için kullanıla gelmiş olan biberiyenin günümüzde de bilinen ve şifalı etkisinden faydalanılan bir bitkidir. Biberiye saç diplerine ve kafa derisine masaj yapılarak uygulandığında saçların gürleştirilmesinde ve kuvvetlenmesinde etkili olduğu bilinen bir bitkidir. Biberiye aynı zamanda içeriğinde taşıdığı iltihap önleyici, antibiyotik ve antioksidan özelliklerdeki maddesi rozmarinit asit sonucunda saç köklerini özellikle saça zararlı olan vücut tarafından üretilen saça zararlı olan değişik kimyasallardan korur. Ayrıca saç derisinin sterilize olmasını sağlar. Cilt ve sindirim sistemince emilmesi oldukça kolay olan bu biberiyenin çayını tüketmek bile saçlarınız için yararlı olabilir.

Dökülen saçlarınız için 4-5 damla biberiye yağından bir çorba kaşığı badem yağı veya hakiki zeytinyağının içine ilave ettikten sonra karıştırarak, elde edilen karışımı kafa derinize masaj yaparak sürüp başınızda bir saat bekletin. Verilen bu sürenin sonunda saçlarınızı şampuanlayarak yıkayabilirsiniz.

Aloe Vera : Bu şifalı bitkinin saç derisine oldukça fazla yararı vardır. saç derisi ve saç sağlığı iyileştikçe yıpranmaya karşı ve saçın dökülmesini engelleyerek dökülmeleri azaltır. Saçın Ph denkliğini sağlayarak saçtaki nemi koruyan aloe vera saça sağlık ve canlılık katarak saç dökülme sorununu en aza indirerek yeni saçların çıkmasına yardımcı olur. Aloe vera bitkisinin yararlarını kanıtlamak için piyasalarda satın alarak temin edebileceğiniz saç bakım şampuanlarından ve diğer bakım ürünlerinden alarak saç derinize masaj yapabilir ve aloe vera çayı tüketebilirsiniz.

Ayrıca Saç Dökülmesine İyi Gelen Bazı Gıdalar

  • Kuşburnu
  • Üzüm çekirdeği
  • Yaban mersini
  • Kakao
  • Elma
  • Yeşil çay

Günlük gıda alımlarında bu bitlilere yer verilerek dahası da bol miktarda meyve sebze tüketmek saç sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

Benzer Konu :

Saç Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir