Saç Kaşıntısına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Saç kaşıntısı, saç bakımının güzel bir şekilde sağlanması ile hal olabilen bir sorundur. Saç kaşıntısının pek çok nedeni olabilir. Yalnız bu nedenlerin ilk başında, saçların fazla yağlanması, hava değişimi, hijyeni sağlanmamış saç derisi, aşırı kuru saç dipleri vb problemler gelir. Ancak olası akne, mantar, egzama, anksiyete, stres veya sedef hastalığı da saç diplerini de ki kaşıntının bir diğer nedenleri olabilir. Bunun için öncelikle problemin nedenini araştırmak ve ardından uygun tedavi yöntemi seçmek en doğrusu olacaktır. Eğer oluşan saç kaşıntınızın altında her hangi bir hastalık yatmıyor ise tedaviyi bitkisel tarifler ile karşılamak hiç de zor değil.

Saç kaşıntısına iyi gelecek tarifler

1.Tarif

  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı biberiye yağı
  • 1 yemek kaşığı üzüm sirkesi
  • 4 tane aspirin

Uygulama: Saç diplerinde olaşan kaşıntının giderilmesi için öncelikle aspirin az miktar suyun içerisinde ezilir ve üzerine diğer malzemeler eklenip karıştırılır. Haftada iki kere olmak kaydıyla hazırlanılan bu kürden saç diplerine masaj yapılır.

2.Tarif

  • 1 yemek kaşığı hint yağı
  • 1 tane yumurta sarısı
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı saf alkol

Uygulama: Tarif 2 de verilen malzemeler bir kabın içerisine alınır ve tek bir kıvam elde edene dek karıştırılır. Hazır hale gelen kür saç diplerine yedirilerek masaj yapılır. Bu tarifi haftada 2 kez olmak kaydıyla saçlarınıza uygulayabilir ve ardından her uygulama sonrasında ılık su ile saçlar yıkanmalıdır.

3.Tarif

  • 1 şişe sade maden suyu

Uygulama: Her duşun arkasından saçlara ılık olacak şekilde maden suyu dökülür ve saçların ihtiyacı olan mineraller maden suyu sayesinde giderilir. Bu uygulamayı yaptıktan sonra tekrar saçlarınızı duru su ile durulamanıza gerek yok.

Bu uygulamaların dışında kullanılan şampuan veya saç bakım kremlerinin de değiştirilmesinde fayda olacaktır. Bilhassa içerisinde paraben, alkol, parfüm ve renklendirici içermeyen saç bakım ürünleri tercih edilmelidir. Saç derinizin fizyolojisine uygun bir şampuan seçmek ve bu şampuan ile yola devam etmek saç sağlığınız açısından en doğrusu olacaktır.

Benzer Konular :

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Saç İle İlgili Benzer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir