Saça Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Saç bakımı için yararlanılacak birçok bitki bulunmaktadır. Bitkiler saç bakımı için oldukça faydalıdır. Bu nedenle de birçok şampuan ve saç bakımı ürünlerinin içinde papatya, ısırgan otu, aloe vera ve yasemin gibi bitkiler kullanılmaktadır.

Bitkiler ile yıpranmış, kuru, cansız, kepekli, yağlı ya da geç uzamayan saçlara evde kolaylıkla bakım yapılarak saçlar daha sağlıklı ve canlı bir görünüm kazanabilir. Saçlara iyi gelen birçok bitki bulunmaktadır.

sac bakimi 2

Saça Ne İyi Gelir?

Aloe Vera: Aloe vera saç için tavsiye edilen bitkilerin başında yer alır. Aloe vera jeli bitkinin yapraklarında elde edilir ve saçlar için inanılmaz faydalıdır. Aloe vera yaprağı elle ikiye bölündüğünde içinden jel kıvamında bir sıvı çıkar. Bu sıvının sağlık açısından birçok faydası vardır. Saç sağlığı için kullanılabileceği gibi cilt sağlığı için de kullanılır. Bitkinin iyileştirici ve hücre yenileyici etkisi saçlar için de geçerlidir.

Zeytinyağı: Zeytinyağı yaygın bir şekilde saçlar için herkes tarafından kullanılmaktadır. Tek başına kullanılabileceği gibi saç maskelerine ilave edilerek de kullanılabilir. Zeytinyağı saçların daha yumuşak, daha canlı ve daha dolgun bir görünüm kazanmasını sağlar. Özellikle kuru saç tipine sahip olan kişiler için oldukça faydalı bir üründür.

1 kahve fincanı zeytinyağı biberiye ya da lavanta gibi hoş kokulu bitkiler ile karıştırılarak nemli saçlara masaj yapılarak sürülür. Karışım özellikle saç uçları ve köklerine düzgünce yedirilir. Saça sürme işlemi tamamlandıktan sonra saçlar strech film ya da bir bone ile kapatılır ve 1 saate yakın bekletilir. Bekleme süresi tamamlanınca saçlar doğal bir şampuan ile yıkanarak temizlenir.

Isırgan Otu: Isırgan otu yine sağlık için şifa dağıtan bir bitkidir. Tohumu, çiçekleri yani ısırgan otunun tamamı faydalıdır. Doğada yabani olarak kendiliğinde yetişen ısırgan otu magnezyum, demir, kalsiyum gibi mineraller bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca A, C, D ve K vitaminleri bakımından da iyi bir kaynaktır. İltihap giderici, idrar söktürücü ve kan temizleyici olarak halk arasında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Isırgan otunun içeriğinde yer alan Silisyum dioksit ısırgan otunun saçlar için tavsiye edilmesinin nedenidir. Isırgan otu bu özelliği saçları besler, kuvvetlendirir ve dökülmeleri en aza indidir. Çoğu kişi ısırgan otunu saç beyazlamasına karşı da kullanmaktadır. Isırgan otu özü bulunan şampuanlar kullanılarak ya da ısırgan otu suyu ile evde saçlara kolaylıkla bakım yapılabilir.

sac bakimi 3

Papatya Yağı: Papatya yağı yine sağlık için pek çok alanda kullanılmaktadır. Saç sağlığına karşı iyi geldiği gibi cilt sağlığı için de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Papatya yağı saçları yıpratan faktörlerden korur, saçları besler ve saçlara daha sağlıklı bir görünüm kazandırır. Ayrıca saç rengini açmak için de kullanılacak doğal ürünlerden biridir. Kuaförlerde kullanılan kimyasal saç açıcılar düşünüldüğünde saç sağlığını korumak için papatya kullanılabilir. Etkisi belki kimyasallar kadar olmayacak ancak, saça zarar vermeyecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir