Sarımsak Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Sarımsak ağız kokusuna yol açtığı için çoğu kişi tüketmekten kaçınır. Ancak sarımsak yendikten sonra dişler fırçalanırsa neden olduğu ağız kokusu önlenebilir. Faydaları azımsanmayacak kadar çok olan sarımsak doğadan gelen mucizevi ve şifa kaynağı olan bir bitkidir. Binlerce yıldır farklı kültürlerde birçok sağlık sorununa karşı alternatif bir reçete olarak kullanılmaktadır. Sarımsağın bilindik en önemli faydaları, kötü kolesterolü kontrol altına almak, kalp sağlığını korumak, tansiyonu dengelemek olarak sayılabilir. Fakat içeriğinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde daha pek çok sağlık sorununa karşı faydalıdır.

sarimsak

Sarımsak Neye İyi Gelir?

Kalp Ve Damar Sağlığı: Yapılan araştırmalara göre sarımsağın total kolesterolü düşürücü etki yarattığı ispatlanmıştır. Özellikle damarların enflamatuar ve oksidatif stresten korunmak için sarımsak önemli rol oynar. Vücutta bulunan ve farklı hastalıklara yol açan serbest radikaller ile mücadele eder. Damarları radikallere karşı korur. Pıhtılaşmayı önler, içerisinde yer alan B6 vitamini damarlara zarar veren homosistein düzeyini düşürür.

Soğuk Algınlığına Karşı İyi Gelir: Sarımsağın bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Bağışıklık sisteminin fonksiyonel bir şekilde çalışmasını sağlar. Günlük 1 diş sarımsak yutmak soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkan hastalıklardan korunmayı sağlar. Ortaya çıkan hastalığın iyileşme sürecini kısaltır.

Alzheimere Karşı İyi Gelir: Vücuttaki serbest radikaller yaşlanma sürecini hızlandırır. Sarımsak tüketimi serbest radikaller ile mücadele ederek vücuttan uzaklaşmasını sağlar. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan Alzheimer hastalığına yakalanma riskini minimuma indirir. Beyin ve sinir hücrelerinde ortaya çıkan hasarı onarıcı etki yaratır.

Zehirlenmelere Karşı İyi Gelir: Sarımsak zehirlenmelere karşı kullanılan ve oldukça etkili bir besin olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanan bir bitkidir. Zehirlenme nedeniyle hasarlanan organları tedavi edebilmek için sarımsaktan yararlanmak mümkündür.

Kemik Sağlığına Karşı İyi Gelir: Sarımsağın kemik sağlığını koruyucu etkisi vardır. Özellikle menopoz sonrası ortaya çıkabilecek olan kemik erimesine karşı sarımsak ile önlem alınabilir.

İltihap Ve Bakterilere Karşı İyi Gelir: Sarımsağın tek başına bakteri ve virüsleri yok edici etkisi yoktur. Ancak metabolizmayı bakteri ve virüslere karşı korur. Virüs ve enfeksiyon kaynaklı hastalıkların oluşma riskini azaltır. Vücutta doğal bir antibiyotik etkisi yaratır.

Uzun Yaşam İçin: Sarımsağı insan hayatını uzatan bir bitki olarak kabul etmek mantıksız gibi görünse de bağışıklık sistemini destekleyerek ve vücudu farklı hastalıklara karşı koruyarak gerçekten yaşamı uzatıcı etkisi olduğu kabul edilmelidir.

sarimsak

Yüksek performans Sağlar: Sarımsak genel anlamda vücut yorgunluğunu gidererek, yorgun kas ve organları rahatlatıcı etki yaratır. Sarımsak yağı altı hafta boyunca kalp üzerine masaj yapılarak sürülürse yapılan egzersiz sonucu kalbin daha az yorulmasına yardımcı olur.