Şaşılığa Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Şaşılık, paralel olarak hareket etmesi gereken gözlerin veya gözlerden birinin paralel dışı hareket etmesidir. Kişilerde görülen şaşılık problemi neticesiyle gözlerde görme olanağında kayıplık veya az görme gibi durumlarda söz konusudur. Genelde çocukluk dönemlerde oluşan dışa, ileri veya farklı yönlere kayan şaşılık sorunu çocukluk evresinden, yetişlik evresine geçildiğinde ilerleme gösterebilir. Şaşılığın tedavisi için yaş faktörü, kişinin sağlık durumunu ve şaşılığın hangi yöne doğru kayma gösterdiği oldukça önemlidir. Şaşılığın alternatif yöntemler ile iyileştirilmesinde bitkisel tedaviler söz konusu olmamaktadır. Bu durumda kişilere alternatif olarak egzersiz programları verilir ve düzenli yapılması halinde kişilerin şaşılığı minimuma indirilebilir.

Şaşılığa Ne İyi Gelir?

Birinci Yöntem: dikey eksende aşağı ve yukarı bakış ile göz kaslarını çalıştırma… Bu aşamada kişinin yukarıya ve aşağıya bakabildiği kadar bakması gerekir. Günlük minimum 3 defa ikişer saniye ara ile bu egzersizlerin yapılması gerekir.

İkinci Yöntem: yatay eksen dediğimiz bu yöntemle kişilerin sola ve sağa 2 şer saniye ara ile bakabildikleri kadar bakmaları gerekir. Yine bu yönteminde 3 kere uygulanması her seferinde 2 saniye durup bırakması gerekir.

Üçüncü Yöntem: bu yöntemde kişilerin sağ ve sol üst köşelere 2 şer saniye ara ile bakmaları ve bu egzersizi 3 defa uygulamaları gerekir.

Dördüncü Yöntem: bu aşama da kişilerin gözleri ile saat yönünde olacak şekilde dairesel hareketler çizmesi ön görülür. Ancak ilk bir tur hızlı olacak şekilde, kalan iki tur ise hızlı olacak şekilde yapılmalıdır.

Beşinci Yöntem: Göz kapaklarını olabildiğince sıkı kapatın ve 3 saniye boyunca açmadan bekletin. Bu şekilde her gün yaparsanız göz kapaklarında bulunan kan dolaşımını da hızlandırırsınız.

Altıncı Yöntem; Her gün 20-27 kere olacak şekilde gözlerini açıp-kapatın bu hareket aynı zaman da gözyaşı tabakasını da düzenleyecektir

Yedinci Yöntem: iki elinizi bir birine sürtün ve ısıtın, ardından sıcak olan elinizi gözlerinizin üzerine kapatın ve dinlendirin.

Sekizinci Yöntem: bu verilen egzersiz hareketlerini mutlaka her gün yapın ve ardından birkaç dakika gözlerinizi kapatın ve kendinizi dinleyin.

Göz İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir