Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Ses kısıklığı, genelde yorgunluktan ve sürekli değişen havalardan kaynaklanan bir durumdur. Hava ısısının sürekli değişmesi kişilerin ses kısıklığı problemi ile karşılaşmasına neden olabilmektedir. Kişilerde zamanla yorgun ve bitkin kalmaya yola açan bu durum fazla bağırma sonucunda da görülebilmektedir. Kimi zaman boğaz ağrısına ve tahrişine yol açan ses kısıklığı erken müdahale edilmez ise verdiği rahatsızlık hissinde artış yaşamanıza neden olabilir.

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

  • Gün içerisin 2 litre kadar ılık su için. Su boğazda oluşan kaşınma hissini kaldıracaktır ve rahat konuşmanızı sağlayacaktır.
  • Geceleri yatmadan önce bir bardak ılık suyun içerisine bir tatlı kaşığı bal karıştırıp içebilirsiniz. Rahat uyumanızı sağlayacak bu kür aynı zamanda ses kısıklığınıza da oldukça iyi gelecektir.
  • Yatış ve kalkış saatleriniz de düzelmeler yapın ve düzenli bir uyku çekmeye dikkat edin. Uykusuz kalmanız halinde ses kısıklığınız düzelmeyebilir.
  • Sabahları kahvaltıdan yarım saat sonra zencefil çayı hazırlayın ve içerisine bir tatlı kaşığı bal ilavesi yapıp ılık olarak içilir. Bu bitki çayını günde bir bardak şeklinde içebilirsiniz.
  • Bir bardak ılık sütün içerisine bir tatlı kaşığı bal karıştırıp günde 2 kere tüketebilirsiniz. Özellikle gece yatmadan önce içmenizi tavsiye ederiz. Sabah kalktığınızda ses kısıklığınızı pozitife çevirecektir.
  • Her gün C vitamini bakımından zengin meyveler tüketmelisiniz. Bu besinleri sık tüketmeniz halinde kısa sürede iyileşme sürenizi hızlandıracaktır.
  • Bir bardak sıcak suyun içerisine birkaç damla limon damlatın ve su ılıdıktan sonra içerisine 2 şeker kaşığı bal ilave edip karıştırın. Bu kür hem sizi rahatlatacaktır hem de ses kısıklığınızı düzenleyecektir.
  • Geceleri yatmadan önce bir bardak suyun içerisine birkaç damla menekşe yağı damlatın ve bu su ile boğazınıza gargara yapın. Bu uygulamaya ses kısıklığınız geçene kadar her gün gece yatmadan uygulayabilirsiniz.
  • Siyah turpun kabuklarını soyun ve dilimleyerek bir tencerenin içerisine alın. Üzerini geçecek kadar su ilavesi yapıp kaynatın ve suyu ılıdıktan sonra boğaza gargara yapın. Sürekli değil ama haftada 3 kere bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir