Sıcak Havalarda Fenalaşmaya Ne İyi Gelir?

Sıcak havalarda fenalaşma özellikle yaşlılarda ve çocuklarda görülen bir sorundur. Sıcak havalar başta kalp çarpıntıları olmak üzere pek çok olumsuz durumun ortaya çıkmasına neden olurlar. Sıcak havalardan etkilenmemek ve sıcak havalarda fenalaşmamak için bazı tedbirlerin alınması oldukça önemlidir. Alınan tedbirler sayesinde sıcak havanın zararlarından en az şekilde etkilenebilmek ve daha sağlıklı şekilde yaşamak mümkün olacaktır.

Su Tüketimi

Sıcak havalarda fenalaşma durumu ile karşılaşmamak için alınması gereken ilk tedbir gün içerisinde yeterince su tüketilmesidir. Su tüketilmesi ile birlikte vücudun terleyerek su kaybetmesi önlenir ve bu şekilde sıcak havaların olumsuz etkileri hafifletilebilir. Gün içerisinde 10 ila 12 bardak arasında Su tüketilmesi önerilmektedir. Kişiler vücut yapılarına ve kilolarına bağlı olarak farklı oranlarda su tüketebilirler. Su tüketilmesi ile birlikte güneşin zararlı etkileri sonucunda ortaya çıkan bayılma baş dönmesi gibi sorunların tedavi edilebilmesi mümkün olacaktır. Gün içerisinde yeterince su tüketilmemesi özellikle bebekleri ve çocukları olumsuz etkilemektedir. Güneşin çocuklara ve bebeklere zarar vermemesi için düzenli şekilde su alındığından emin olunması gerekir.

Yaz Meyvelerinin Tüketilmesi

Sıcak havalarda fenalaşma durumu ile karşılaşmak istemeyen kişiler yaz döneminde yediklerine ve içtiklerine dikkat etmelidirler. Ağır yiyecekler tüketilmesi güneşte kişileri rahatsız edip bulantı gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle çok sıcak havalarda ağır yiyeceklerin tüketimi minimuma indirilmeli ve yaz meyvelerinin tüketimine ağırlık verilmelidir. Yaz deyince akla gelen ilk meyvelerden birisi ise karpuzdur. Karpuz içerisinde bulundurduğu su ve lif ile yaz döneminde tüketilebilecek en faydalı meyve olacaktır. Karpuz tüketilerek ayrıca bağırsakların daha sağlıklı şekilde çalışması sağlanabilir ve vücudun ihtiyacı olan pek çok minerali alabilmesinin de önü açılır. Karpuz ayrıca a vitamini ve c vitamini bakımından da zengin olan bir besindir. Yaz aylarında ağır yiyecekler yerine yaz meyvelerini tüketerek sıcaklarda fenalaşma veya mide bulantısı hissetme gibi durumların önüne geçebilirsiniz.

Öğlen Saatlerinde Dışarı Çıkmamak

Sıcak havalarda fenalaşma özellikle güneşin tepede olduğu zaman aralığında dışarı çıkan kişiler de görülür. Güneşin tam tepede olduğu saat dilimleri sıcağın en şiddetli şekilde hissedildiği saatlerdir. Bu saatlerde dışarıya çıkılması durumunda kişilerin Güneş ışınlarından olumsuz olarak etkilenmesi ve fenalaşması sıkça görülen durumlardır. Özellikle yaşlıların ve bebeklerin güneşin tepede olduğu öğlen saatlerinde dışarı çıkmamaları önerilir. Bunun yerine Sabah saatlerinde veya akşam serinliğinde dışarı çıkmak daha güvenli şekilde gezebilmeyi sağlayacaktır. Sabah saatlerinde ve akşam üzeri dışarı çıkan kişiler güneşin zararlarından daha az etkilenecektir.

Kıyafet Seçimi

Sıcak havalarda dışarı çıkmak zorunda olan kişiler ise tercih edecekleri kıyafetler sayesinde güneşte fenalaşma durumunun önüne geçebilirler. Yaz aylarında siyah renkli kıyafetlerin ve nefes almayan kumaşlardan üretilen kıyafetlerin tercih edilmemesi gerekir. Siyah renkli kıyafetler güneşte daha kısa sürede rahatsız olmanızı sağlayacak ve nefes almanızı zorlaştıracaktır. Bunun yerine yaz aylarında açık renkli ve bol kesim kıyafetlerin giyilmesi tercih edilir. Bol kesim kıyafetlerin giyilmesi ile sıcakta daha rahat gezebilmek ve daha az terleyebilmek mümkün olacaktır. Ayrıca yaz aylarında nefes alan kumaş kullanılan ürünlerin giyilmesi de önerilir. Nefes alan kumaşlardan üretilen giysiler sayesinde bu güneşin yakıcı etkisini daha az hissedecek ve daha serin bir şekilde gezebileceksiniz.

Tuz ve Şeker Kullanımı

Yaz aylarında güneşte çok fazla kalmak veya güneşin tepede olduğu zaman diliminde dışarıda olmak kişilerin fenalaşmalarına neden olabilir. Kişiler nefes almakta zorlanabilir kalplerinin çok hızlı çarptığını hissedebilir veya bulantı sorunları ile karşılaşabilir. Bu durumların tamamı güneşte çok fazla zaman geçirmek sonucunda meydana gelen semptomlardır. Güneş ışığının etkilerinden daha az zarar görebilmek için ise kullanılan kıyafetlerden tüketilen besinlere kadar birçok önemli detay vardır. Yaz aylarında ağır yiyeceklerin tüketimine olabildiğince son verilmeli bunun yerine sebze meyve tüketimine ağırlık verilmelidir. Yaz aylarında ayrıca çok tuzlu ve çok şekerli yiyecekler de tüketilmemelidir. Ancak bu durum yaz aylarında hiç tuz tüketilmeyeceği anlamına gelmemelidir. Tuz yaz aylarında günde 6 gram olarak tüketildiği takdirde sıcak havalarda vücuttan atılan minerallerin kaybını engeller. Tuzun yeterli olarak tüketilmemesi durumunda vücutta iyot eksikliği ortaya çıkabilir.

Ilık Duş Almak

Sıcak havalarda fenalaşma durumunun önüne geçilebilmesi için gün içerisinde sık sık duş alınması önerilir. Bu dışlar kısa süreli duşlar olmalı ve ılık su kullanılmalıdır. Alınan ılık duşlar sayesinde kişiler daha ferah ve rahatlamış hissedebilirler.

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın