Sigaraya Karşı Ne İyi Gelir? Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Sigaraya karşı ne iyi gelir sorusu sigarayı bırakmak isteyen kişilere sormuş olduğu bir sorudur. Sigara kullanımı başta akciğerler olmak üzere birçok organa zarar vermektedir. Sigaranın vücutta yarattığı hasarların etkisinden korunmak isteyen kişiler sigarayı bırakmak isteyebilirler. Sigarayı bırakmak için bazı yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemlerin kullanılması ile kişiler sigara kullanımını azaltabilir ve sigarayı bırakabilirler.

Planlama Yapın

Sigaraya karşı ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişiler sigarayı bırakmak için bir plan dahilinde ilerlemelidir. Kişiler sigarayı hangi tarihte bırakacağı konusunda bir karara varmalıdır. Sigarayı bırakmak için kararlaştırdıkları tarihe kadar sigarayı bırakmak için gerekli olan hazırlıklar yapılmalıdır. Sigara bırakma planından yakın arkadaşlar ve ailede haberdar edilmelidir. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden de destek alarak sigarayı bırakmak için daha motive bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Sizin gibi sigara bırakma sürecinde olan bir kişi ile arkadaşlık ederek birbirinize destek olabilirsiniz. Sigarayı bırakmak için yapmış olduğunuz planın içerisine canınız aniden sigara çekerse nasıl önlemler almanız gerektiğini de eklemelisiniz. Sigarayı bırakmak için size sigarayı hatırlatan ürünleri ortadan kaldırmak ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak da sigarayı bırakma yolundaki önemli adımlardandır.

Nikotin Replasmanı

Sigaraya karşı ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişiler farklı da tedavi yöntemleri ile karşılaşabilirler. Sigarayı bırakmak için belirli bir tarih belirleyen ve Bir plan dahilinde sigarayı bırakmak isteyen kişiler nikotin replasman tedavisinden faydalanabilirler. Bu tedavi yöntemi sigaranın bırakılması için kullanılan bir yöntemdir ve tütün kullanmadan nikotin ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Sigarayı veya tütün kullanımını azaltmak isteyen kişiler nikotin içerense kızlar veya nazal spreylerden faydalanabilirler. Nikotin ve tütün tüketiminin azaltılmasının sağlanması için burun spreyleri kullanılarak nikotin isteğinin önüne geçilebilir. Nikotin ihtiyacı veya atağı ile karşılaşan kişiler eczanelerden temin edebilecekleri nikotin sakızlarını veya pastilleri kullanabilirler. Nikotin sakızları ve pastiller ile nikotin ihtiyacı karşılanacağından kişiler sigara kullanımını azaltacaktır.

Akupunktur Tedavisi

Sigarayı karşısında iyi gelir sorusuna verilebilecek tedavi yöntemlerinden birisi de akupunktur tedavisidir. Sigarayı bırakmak isteyen kişiler uzman kişilerden destek alarak akupunktur tedavisinden faydalanabilirler. Akupunktur tedavisi ile kişiler sigarayı bırakmak istediklerinde karşılaştıkları güçlükleri ortadan kaldırabilirler. Uzman kişiler tarafından yapılan akupunktur tedavisi ile sigarayı bırakma aşamasında yaşanılan sorunlar hafifletilebilir ve tamamen ortadan kaldırılabilir. Akupunktur tedavisi sırasında vücuda ince iğneler batırılır ve iğneler bir süre vücutta bekletilir. Akupunktur tedavisi ayrıca vücutta bulunan nikotinin atılmasını da sağlayacağından nikotine ihtiyacının azaltılmasını sağlayacaktır. Uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen akupunktur tedavisi ile vücuttaki katranın da vücuttan atılması sağlanır.

Tetikleyicilerden Kaçınmak

Sigaraya karşı ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişiler tetikleyicilerden nasıl uzak durması gerektiğini de merak ederler. Sigara kullanımını tetikleyen ortamlardan uzak durulması ile sigaranın aklınıza daha az gelmesini sağlayabilirsiniz. Sigarayı arkadaş ortamında veya iş ortamında çok fazla tüketiyor iseniz ortamdaki arkadaşlarınızı uyararak size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

Fiziksel Aktiviteler

Sigarayı bırakma sürecine girmiş olan kişiler fiziksel aktivitelere ağırlık vererek nikotin arzusunu ortadan kaldırabilirler. Yapılan fiziksel aktiviteler sayesinde kişiler tütün ve tütün ürünlerinden uzak kalırlar. Yürüyüş yapmak koşu yapmak veya merdiven çıkmak gibi aktiviteler ile beynin bir şeylerle meşgul olması sağlanır. Beynin başka işlerle meşgul olması durumunda kişiler sütün ihtiyacı hissetmeyecek ve dolayısıyla sigara kullanmaya yönelmeyeceklerdir. Fiziksel aktivitelere katılamayacak olan kişiler ise dikkatlerini dağıtmak için başka işlerle uğraşabilir ve böylece akıllarını sigaranın gelmesini engelleyebilirler.

Gevşeme Hareketleri

Sigarayı bırakma sürecindeki en zorlu zaman tütün isteğine karşı direnebilmektir. Sürekli olarak tütün ve sigara içme isteği ile karşı karşıya olan kişiler gevşeme hareketlerine başvurabilirler. Yapılan gevşeme hareketleri ile sigara isteğinin önüne geçilebilir ve sigarayı bırakmanın yarattığı stres ortadan kaldırılabilir. Gevşeme hareketleri için uygulanabilecek gevşeme hareketlerinden ilki derin nefes alma yöntemidir. Derin derin nefes alıp vererek vücudun gevşetilmesi ve rahatlatılması sağlanabilir. Gevşeme hareketleri içerisinde ayrıca yoga veya masaj gibi teknikler de bulunur. Bu tekniklerinin uygulanması ile sigarayı bırakmanın yaratmış olduğu stresin önüne geçilebilir. Sigarayı bırakmanın yarattı sitesinin önüne geçilmesi durumunda kişiler sigarayı bırakma sürecinde daha istekli şekilde ilerleyebilirler.

Destek Almak

Sigaraya karşı ne iyi gelir sorusuna cevap olarak uzmanlardan veya arkadaşlardan destek almak şeklinde cevap verilebilir. Sigarayı bırakma isteği ile yola çıkan kişiler zaman zaman ümitsizliğe kapılabilir veya motivasyonunu kaybedebilirler. Sigarayı bırakmak için motivasyonunu kaybeden kişiler tekrar sigara kullanmaya yönelebilirler. Tekrar sigara kullanımının önüne geçilebilmesi için başta aile ve arkadaşlar olmak üzere uzman kişilerden de destek alınabilir. Aile ve arkadaşlardan destek alınarak tekrar sigara kullanmak istediğinizde size destek olmalarını ve sizi motive etmelerini sağlayabilirsiniz. Aile ve arkadaşları ek olarak uzmanlardan da destek alabilirsiniz. Uzmanlardan destek alarak sigarayı bırakma sürecinde daha profesyonel şekilde ilerleyebilirsiniz. Uzmanlar sigarayı bırakma sürecinde size yardımcı olacaktır ve yapmanız gerekenleri detaylı olarak sizlere anlatacaktır.

 

İçeriği Oylayın

“Sigaraya Karşı Ne İyi Gelir? Sigarayı Bırakma Yöntemleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın