Sınav Kaygısına Karşı Ne İyi Gelir?

Sınav kaygısına ne iyi gelir sorusu üniversite sınavı ya da lise sınavına girecek kişiler tarafından sık sık sorulmaktadır. Özellikle lise ve üniversite sınavına giren kişiler daha fazla stres ve kaygı hissetmektedir. Stres ve kaybı kişilerin sınav sürecini istedikleri gibi yönetmelerini engeller. Yoğun olarak kaygı hissettirmesi durumunda kişiler motivasyonlarını da kaybedebilirler. Sınav kaygısı yaşayan kişilerin bazı teknikleri uygulayarak bu kaygıdan kurtulabildikleri görülmüştür.

Hayal Kurun

Sınav kaygısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak sınavı kazanmışsınız gibi hayal kurmanız şeklinde cevap verilebilir. Sınavı kazanmışsınız mutlusunuz ve istediğiniz okulu kazanmışsınız gibi hayaller kurmak kaygınızı azaltacaktır. Sınavın kazandığınızın hayalini kurmak ayrıca bu sınavda daha güvende hissetmenizi sağlayacak ve sınav performansınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Olumsuz Düşüncelerden Kurtulun

Sınav kaygısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak olumsuz düşüncelerden uzaklaşmak şeklinde de cevap verilebilir. Sınav sürecinde kişiler sınavı kazanamamaları durumunda neler olabileceği konusunda pek çok olumsuz senaryoya sahiptir. Bu senaryolar kişilerin daha stresli hissetmelerini ve sınavdaki performanslarının düşmesini sağlayabilir. Bu nedenle sınav sürecinde olan kişilerin bu sınav benim hayatım bu sınav olmazsa hiçbir hayalime kavuşamayacağım tarzında olumsuz düşüncelerden sıyrılmaları gerekir. Sınav sürecinde olumsuz duygular yerine olumlu duygulara yönlenmek ve gerçekçi olmak sınav süresindeki kaygınızı azaltacaktır. Sınav sürecinde kendinize çok fazla yüklenip olumsuz senaryolar kurmak sınav performansınızı düşüreceği için olabildiğince olumlu düşüncelere yönelmeniz gerekmektedir.

Gevşeme Tekniklerinin Gücünü Kullanın

Sınav kaygısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak gevşeme tekniklerinin uygulanması da gösterilebilir. Özellikle sınav sürecinde yaşanan kaygı durumu kişilerin korkmasına neden olmaktadır. Korku ve kaygı durumu sonucunda kalbin daha hızlı şekilde atması titreme veya baş dönmesi gibi pek çok olumsuz durum meydana gelebilir. Sınava hazırlanan kişiler bu olumsuz durumlarla mücadele edebilmek için gevşeme tekniklerini kullanmayı deneyebilirler. Gevşeme teknikleri arasında ilk sırada nefes egzersizleri yer alır. Sınav kaygısını yoğun olarak hisseden kişiler derin bir nefes alıp burnundan yavaşça nefesini vermelidirler. Alınan derin derin nefesler sayesinde kişilerin rahatlaması sağlanacak ve hissettikleri kaygı durumu bir nebze olsun hafifleyecektir. Nefes egzersizlerine ek olarak kasları gevşetmek için de çeşitli teknikler uygulanabilir. Kasların gevşetilmesi kişilerin kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayacak ve kaygı durumlarının hafifletilmesine yardımcı olacaktır.

Egzersiz Yapmak

Sınav kaygısını yoğun olarak yaşayan kişiler bu kaygılarından kurtulabilmek için egzersizlere yönelebilirler. Egzersiz yapılması ile kişiler hem kaygı sorununun üzerinden gelecek hem de daha mutlu hissedeceklerdir. Egzersiz yapmak için spor salonları tercih edilebilir. Ancak doğada yapılan yürüyüş veya bisiklete binmek gibi aktiviteler de kişilerin daha az sınav kaygısı hissetmesini sağlayacaktır. Egzersiz yapılması durumunda ayrıca vücut mutluluk hormonu salgılayacak bu ve bu şekilde kişiler daha mutlu hissedecektir. Egzersiz yaparak beynin rahatlatılması da sağlanır. Sınav kaygısını yoğun olarak hisseden kişilerin her gün yarım saat kadar doğada yürüyüş yapması veya bisiklete binmeleri önerilir.

Güçlü Yanların Keşfi

Sınav sürecinde kaygı sorununun meydana gelmesinin en büyük nedeni kişilerin kendilerine karşı yaptıkları olumsuz eleştirilerdir. Olumsuz eleştiriler kişilerin özgüven kaybı yaşamalarına da neden olmaktadır. Bu nedenle sınav sürecinde kaygı hisseden kişilerin olumsuz yönlerine değil de olumlu yönlerine odaklanmaları önerilir. Sınav süresi boyunca neler yaptığınızı düşünmek ve geçtiğiniz yolların ne kadar zor olduğunu hatırlamak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Sınav sürecinde yaptığınız fedakarlıkları kendinize hatırlatarak güçlü yanlarınızı keşfedebilirsiniz. Güçlü yanlarınızı kendinize sürekli olarak hatırlatarak daha mutlu olmanızı sağlayabilir ve sınava daha özgüvenli şekilde girmenize sebep olabilirsiniz.

Düzenli Uyumak

Sınav sürecinde veya sınav süresinde kaygı hissetmemek için düzenli şekilde uyumak da oldukça önemlidir. Düzenli şekilde uyuyan kişiler sınavda daha başarılı olmaktadır. Bu nedenle sınav kaygısı yaşayan kişilerin sınav sürecinde düzenli şekilde uyumaya özen göstermelerinde fayda vardır. Özellikle sınav gecesi iyi bir uyku çeken kişiler yine daha enerjik başlayacak ve beyinleri yeteri kadar dinlenmiş olacaktır. Beynin yeteri kadar dinlenmesi ve mutlu şekilde uyanmak ise sınavda daha az kalbi hissetmeye sebep olacaktır.

Yanlış Yiyecekleri Tüketmemek

Sınav kaygısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak sınav esnasında yapılması gerekenler de gösterilebilir. Sınav günü kişiler çok şekerli yiyecek veya içecekler tüketmeleri durumunda kan şekerleri birden fırlayacaktır. Kan şekerini fırlaması kişilerin daha enerjik hissetmesine neden olsa da bir süre sonra kan şekeri düşecektir. Kan şekerinden düşmesi ise kişilerin kendilerini yorgun hissetmelerini ve kaygı duymalarını neden olacaktır. Kan şekerinin dengede tutulabilmesi için sınav gününde çok fazla şekerli yiyecek ve içecek tüketilmemesi önerilir. Sınav sürecinde daha sağlıklı hissedebilmek için sınav sabahı evde güzel bir kahvaltı yapmak gerekir. Yapılan kahvaltı ile kan şekerinin dengede kalması sağlanacak ve kişilerin sınav da kan şekerlerinin düşmelerinin önüne geçilecektir. Ayrıca kahvaltı kişilerin kan şekerine düşmesi sonucunda yaşayacakları kaygı durumunun da ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

 

İçeriği Oylayın

“Sınav Kaygısına Karşı Ne İyi Gelir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın