Sinir Sıkışması Nedir, Neden Olur?

Sinir sıkışması bir sinir lifinin baskı altına alınması ve bu kapsamda baskı altında kalması ile sıkışması halini ifade etmektedir. Genelde tek bir bölgenin etkilenmiş olduğu bu durumdan kol ve bacak gibi bölgeler de etkilenebilirler. Sinir sıkışması rahatsız edici bir durum olduğundan bu hastalığa yönelik gerekli tedbirler alınmadığında kronik hale gelebilir.

Sinir Sıkışması Nedir?

Sinir sıkışması tanımı itibariyle bir sinir bölgesinin çevresinde bulunan kas, kıkırdak, kemik ya da tendon gibi dokular tarafından meydana gelen basınç yüzünden baskıya uğramasıdır. Baskı sonucunda sinir fonksiyonları etkilenirler ve ağrı, karıncalanma, güçsüzlük gibi durumlar meydana gelir. Tek bir sinir sıkışması yerine, oluşumuna bağlı olarak farklı sinir sıkışması türleri bulunmaktadır.

Karpal tünel sendromu olarak adlandırılan durum en sık şekilde görülen sinir sıkışmasıdır. Median adlı sinirsel yapının el bileği çevresinde sıkışması sonucunda oluşmaktadır. Söz konusu sinir kolun üst bölümlerinden başlar ve baş parmak kısmına kadar uzanır. Bilek kısmındaki geçiş noktasına da karpal tünel adı verilir. El bileğinde meydana gelmiş ödem gibi nedenlerden ötürü tünel içinden geçen sinir üzerinde ekstra basınç oluşur ve bu durum ise zamanla ağrı verici bir yapıya dönüşür.

Bir diğer sinir sıkışması türü de uyluk bölgesinde meydana gelir. Uyluk bölgesinde bulunan duyu siniri baskıya maruz kalınca sinir sıkışması oluşur. Bu durum ise arka pantolon cebinin olduğu bölgede ağrı ve duyu kaybına neden olabilmektedir.

Sinir Sıkışması Neden Olur?

Sinir sıkışması, sinirlerin çevre dokular veya yapılar tarafından baskı altında kalması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Sinirler vücutta iletişim ve duyu iletimi için önemli bir rol oynar. Sinir sıkışması, sinirlerin normal işlevini etkileyebilir ve ağrı, uyuşma, karıncalanma ve kas güçsüzlüğü gibi belirtilere neden olabilir.

Sinir sıkışmasının birçok farklı nedeni olabilir. Disk hernisi, karpal tünel sendromu, siyatik sinir sıkışması, boyun fıtığı, tendinit, travma, tümörler ve kas veya eklem anormallikleri gibi durumlar sinir sıkışmasına yol açabilir.

Disk hernisi, omurga disklerinin dış tabakasının zayıflaması veya yırtılması sonucu içeriklerinin sinirlere baskı yapmasıyla oluşur. Karpal tünel sendromu, el bileği bölgesindeki karpal tünelin daralması sonucu median sinirin sıkışmasıyla ortaya çıkar. Siyatik sinir sıkışması, bel bölgesinden başlayarak bacaklara uzanan siyatik sinirin omurga veya pelvis bölgesinde sıkışmasıyla meydana gelir. Boyun fıtığı ise boyun omurlarında bulunan disklerin zayıflaması veya yırtılması sonucu sinirlere baskı yapmasıyla oluşur.

Tendinit, tendonların iltihaplanması veya tahriş olması sonucu sinirlere baskı yapabilir. Travmatik olaylar, kas veya eklem anormallikleri ve tümörler de sinir sıkışmasına neden olabilir.

Sinir sıkışması tedavisi, altta yatan nedenin belirlenmesine bağlı olarak değişir. Konservatif tedavi yöntemleri arasında istirahat, fizik tedavi, ağrı kesiciler ve anti-enflamatuar ilaçlar bulunur. Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Sinir sıkışmasını önlemek için düzgün vücut mekaniği kullanmak, düzenli egzersiz yapmak, doğru duruş ve hareket tekniklerini uygulamak önemlidir. Ayrıca, tekrarlayan hareketlerden kaçınmak ve ergonomik çalışma ortamları oluşturmak da sinir sıkışmasını önlemede yardımcı olabilir.

Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

Sinir sıkışması belirtileri bölgeye göre farklılık gösterebilmektedir. Boyun kısmında oluşan sinir sıkışması genelde omuza doğru yansıyacak ağrı olarak görülür. Bu durumda;

  • Boyun, omuz ve kol kısımlarında yanma şeklinde ağrı,
  • Baş hareketleri kapsamında ağrının şiddetlenmesi,
  • El bileği ve parmak kısımlarında karıncalanma,
  • Kol ve omuz bölgelerinde görülen kaslarda güçsüzlük,
  • El, kol ya da omuz bölgesinde his kaybının oluşması gibi sorunlar önemli belirtilerdir.

Dirsek bölgesinde meydana gelen sinir sıkışmasında ise kişi dirseğini bükmekte zorlanacaktır. El ve parmaklarda uyuşma da yine bu şekilde görülebilmektedir.

Genelde sinir sıkışması kadınlarda daha sık görülmektedir. Ağrı verici yapıda olmasına karşılık güçsüzlük, nesneleri kavrama ve hareket etme gibi konularda da aksaklık yaşatabilmektedir.

Sinir Sıkışması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinir sıkışması tedavisi için iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Cerrahi olmayan yöntemde ilaç tedavisi ve fizik tedavi uygulaması yapılır. Ağrıyı tekrarlayacak olan hareketlerden kaçınmak, ev ve iş yerinde ergonomik koşullarının oluşturulması gibi tedaviler uygulanır. Sinir sıkışmasının başlangıcında bu yöntem uygulanır.

Eğer cerrahi olmayan yöntem fayda sağlamaz ise bu durumda ise cerrahi yöntem tercih edilir. Bu ameliyat kapsamında dokunun etkilenmiş olduğu sinir sistemi tespit edilir ve bu bölgedeki dokunun bir kısmı çıkarılarak hastanın rahatlaması sağlanır. Cerrahi yöntemler, sinir sıkışmasının olduğu bölgeye göre farklılık gösterebilmektedir.

İçeriği Oylayın

“Sinir Sıkışması Nedir, Neden Olur?” üzerine bir yorum

Yorum yapın