Sinirsel Baş Ağrılarına Ne İyi Gelir? Doğal Stres Azaltıcılarla Rahatlama

Sinirsel baş ağrılarına karşı alınabilecek bazı tedavi yöntemleri vardır. Kişiler iş ve okul stresi nedeniyle zaman zaman baş ağrısı problemi ile karşılaşabilirler. Baş ağrısı probleminin engellenebilmesi ve önüne geçilebilmesi için ise bazı önlemlerin alınmasında fayda vardır. Özellikle sinirlerinizi bozan ortamlardan uzak durmanız ve stres kontrolünü sağlayabilmeniz sayesinde sinirsel baş ağrılarından daha kolay kurtulabilirsiniz.

Uyku Düzenini Bozmayın

Sinirsel baş ağrılarına karşı evde uygulanabilecek ilk yöntem uyku düzeninin oluşturulmasıdır. Sinirsel baş ağrıları genellikle uyku kalitesinin yeterli olmaması ve uyku düzeninin bulunmaması sonucunda oluşur. Ayrıca uykusuzluk da baş ağrısını tetikleyen bir diğer önemli etmendir. Uykusuzluk baş ağrılarına neden olduğu gibi çok fazla uyumak da yine baş ağrısı yapabilir. Uyku problemleri nedeniyle baş ağrısı problemi yaşamamak için bir uyku düzeninizin olması gerekir. Çağlayan kişiler uyku düzenlerini oluşturarak kısa süre içerisinde baş ağrılarından kurtulabilirler. Uyku düzenini oluşturabilmek için geceleri çok geç saatlere kadar ayakta kalmamaya dikkat edilmelidir. Ayrıca kişilerin gün içerisinde 20 dakikada daha uzun süre uyumalarının da uyku düzeni üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Yapacağınız saatleri ve kalkacağınız saatleri belirlemeniz durumunda uyku problemlerine değil ortaya çıkabilecek baş ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Su Tüketimine Özen Gösterin

Sinirsel baş ağrılarına karşı uygulanabilecek bir diğer önemli yöntem ise gün içerisinde yeterli miktarda su tüketilmesidir. Vücudun ihtiyacı olan su miktarının gün içerisinde tüketilmemesi durumunda vücut susuz kalır ve bu durum baş ağrısı gibi çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle yaz aylarında havaların çok sıcak olmasının nedeniyle vücut daha fazla su kaybedeceğinden su alınmaması durumunda kişilerin baş ağrısı problemi artacaktır. Baş ağrısı probleminden kurtulabilmek için günde en az 2 litre su tüketiminde özen gösterilmesi gerekir. Günde 2 litre su tüketen kişilerin vücutları susuzluk problemi yüzünden oluşabilecek baş ağrılarının önüne geçecektir.

Aromatik Yağların Gücüne İnanın

Sinirsel baş ağrılarına karşı uygulanabilecek bir değer yöntem ise aromatik yağların kullanılmasıdır. Özellikle nane yağı ve lavantayı sahip oldukları rahatlatıcı etki nedeniyle baş ağrısı problemini azaltacaktır. Aromatik yağlar baş ağrısını azaltabileceği gibi baş ağrısı probleminin oluşmasının da önüne geçecektir. Aromatik yağların kullanılabilmesi için nane yağı veya lavanta yağının 2 damla olarak şakaklara sürülüp masaj yapılması önerilir. Bu yöntemi ek olarak sıcak su içerisine aromatik yağların damlatılması ve buharının solunması da baş ağrısı problemlerinin giderilmesinde kullanılabilen yöntemlerden biridir.

Bitki Çaylarında Tüketin

Bitki çaylarının tüketimine önem vererek baş ağrılarını giderebilirsiniz. Bitki çayları rahatlatıcı etkiye sahip olmaları nedeniyle baş ağrısı veya depresyon gibi problemlerde kullanılabilen önemli ürünlerdir. Özellikle papatya çayı ve yeşil çay hem ağrı kesici özelliğe sahip olmaları hem de baş ağrısı gibi problemleri ortadan kaldırmaları nedeniyle uzun yıllardır kullanılan bitki çayı türlerindendir. Sinirsel problemler ve depresyon gibi nedenlerle ortaya çıkan başarısını hafifletilebilmesi için kişilerin papatya çayı ve yeşil çayı günde 2 fincan içmeleri önerilir. Düzenli olarak bitki çayı tüketilmesi durumunda kişilerin sinirsel problemler nedeniyle ortaya çıkan baş ağrıları ortadan kalkacaktır. Bitki çaylarının tüketilebilmesi için poşet bitki çaylarından veya kurutulmuş bitki çaylarından faydalanılabilir. Kaynamış su içerisine bir poşet yeşil çay veya bir tutam kurutulmuş bitki çayı eklenebilir. Bitki çayı ve suyun 5 dakika kadar demletilmesi sağlanır. Demlenen bitkisellerinin 2 dakika içerisinde tüketilmesi önerilir. Tüketilen bitki çayları ile sinirsel problemlerin önüne geçebilmek ve rahatlayabilmek mümkündür.

Sıcak Kompres Yapın

Baş ağrısı sorunu bulunan kişiler bu aileden kısa süre içerisinde kurtulabilmek için bazı yöntemleri deneyebilirler. Baş ağrısı probleminden kurtulabilmek için uygulanabilecek yöntemler arasında sıcak kompres yöntemi de yer alır. Sıcak su torbalarının veya sıcak su içerisinde bekletmiş olan havluların şakaklara ve başa uygulanması durumunda ağrının hafifletilmesi sağlanacaktır. Ancak sıcak kompres yaparken dikkat edilmesi gereken nokta aşırı sıcak ürünlerin kullanılmamasıdır. Sıcak su torbalarının veya ıslatılmış havluların dikkatli kullanılmaması durumunda cildin zarar görmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Soğuk Kompres Yapın

Sinirsel baş ağrılarına karşı evde uygulanabilecek bir diğer doğal yöntem ise soğuk komprestir. Buzlar veya soğuk su içerisine batırılan havlular Ağrı meydana gelen bölgeye uygulanabilirler. Ağrı bulunan bölge soğuk kompres yapılması durumunda başta meydana gelen ağrının hafiflediği görülecektir. Kişiler bir parça buz parçasını alın bölgesine veya şakaklarına masaj yaparak uygulayabilirler. Bu yöntem sayesinde hastanın vücut ısısını normale dönmesi sağlanacak bu sayede de baş ağrısı probleminin ortadan kaldırılmasına imkan bulunacaktır. Ancak buzun cilde direkt olarak uygulanmasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Buz alın bölgesine veya şakaklara direkt olarak uygulandığında ve bu bölgelerde çok fazla bekletildiğinde cilde zarar verebilir. Özellikle ciltte yanıklar meydana getirebileceği için buz kullanımı sırasında buzu bir parça peçeteye sarabilir veya temiz bir bez içerisinde buzları koyarak başınıza uygulayabilirsiniz.

İçeriği Oylayın

Yorum yapın