Sinüzite Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Sinüsler, baş ve yüz kemiklerinin içlerinde bulunan içi havalı olan boşluklardır. Sinüslerin öncelikli görevleri arasında, salgıladıkları salgıyla üst solunum kanallarının tamamını devamlı temizlemektir. Ancak bazı durumlarda sinüslerde iltihaplanmalar meydana gelmektedir bu iltihaplara da sinüzit adı verilir. Bu rahatsızlık kişilerin günlük yaşantılarını aşırı derecede etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Sinüzit nedeni ile yaşanan olumsuzlukları, ilaç kullanmadan kendi imkanlarınız ölçüsünde evde kendiniz doğal yöntemlerle kontrol altına almak istiyorsanız evde tabiat eczanesini kullanarak nasıl bir tedavi uygulayacağımız hakkında basit yöntemlere birlikte göz atalım.

Sinüzite İyi Gelen Doğal Yöntemler:

Şeytan Pençesi: Sinüzit şiddetli baş ağrılarına neden olabilen önemli bir hastalıktır. Genellikle de sinüs boşluklarının bulunduğu bölgelerde bir basınç meydana getirir. Şeytan pençesi otu kişilerde kronikleşmiş sinüzit nedeni ile meydana gelen baş ağrılarını tedavi etmek için önerilen bir şifalı bitkidir. Şeytan pençesi otu, sinüs boşluklarını kaplayan mukusun incelmesine ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur.

Bu nedenle iltihabın dışarıya atılması sağlanırken sinüslerde oluşan baskı azalır. Sinüslerin dolması ile meydana gelen ağrılar başın alın bölgesinde, şakaklar da yanaklarda, göz arkalarında ve üst çenede hissedilebilir. Bu şifalı bitki sinüs nedeni ile oluşan ağrılara önerilmektedir. Ancak bazı durumlarda aksi etki sağlayarak baş ağrılarını kuvvetlendirebilir. Şeytan pençesi otunun oluşabilecek başka bir yan etkileri de iştah kaybı ve kulak çınlaması olarak bilinmektedir. Bu sebeple bu bitkiyi hangi sıklıkla ve nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmenizde fayda vardır.

Gümüş Düğme: Latince de Tanacetum parthenium diye tanınan gümüş düğme Güneydoğu Avrupa kökenli olan bir bitkidir. Yüzyıllar öncesinde Antik yunan çağlarında kadınların adet dönemlerinde oluşan ağrılara ve baş ağrıları gibi rahatsızlıklarda bu şifalı bitkiden faydalanıldığı bilinmektedir. Bu bitkinin iltihap giderici özelliği sayesinde sinüslerde bulunan mukoza zarının kabarmasını ve sinüs yollarının tıkanmasını azaltabilir. Hiçbir yan etkisi bulunmayan bitkilerden olmasına rağmen kan inceltici ilaç kullananlara tavsiye edilmez. Ayrıca bu bitkiye alerjisi olanlara da rastlanmamıştır.

Söğüt Kabuğu: Sinüzit nedeni ile meydana gelen baş ağrılarını en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bu bitki özellikle baş ağrısı, kas ağrısı, iltihaplı romatizma, grip ve ateş gibi rahatsızlıkların iyileşmesinde ve kilo verdirici olarak kullanılır. Bu bitkinin bileşenleri aspirinde yer alan bileşenlerle aynı özellikleri taşır. Bu nedenle söğüt kabuğu bitkisi sinüs ağrıları da dahil olmak üzeri iltihap sökücü ve ağrı kesici olarak kullanılabilir. Ancak aspirin dokunan veya aspirine karşı alerjisi olan kişilerde de söğüt kabuğu bitkisinin etkileri büyük bir ihtimalle aynı olacaktır. Bu nedenle aspirin kullanmayan kişilerin bu bitkiyi de kullanmamaları gerekmektedir.

Altın Mühür: Bitkisinin yararlarını ilk olarak Amerika’da yaşayan yerlilerin keşfettiği bilinmektedir. Özellikle deri rahatsızlıkların tedavisinde uygulandığı bilinse de günümüzde daha fazla solunum kanalları enfeksiyonlarında ve soğuk algınlıkları hastalıklarının tedavisi için önerilmektedir. Altın mühür bitkisinde yer alan” berberin” isimli maddenin, iltihapları iyileştirmede ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu bitki bakterilere karşı oldukça etkilidir ve kısa süreli kullanımı tavsiye edilir. Ancak uzun süreli ve devamlı kullanımlarda mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Altın mühür bitkisi bebeklerde ve küçük çocuklar da kullanımı önerilmemektedir.

Zeytin Yaprağı Ekstraktı: zeytinin yaprağından sağlanan ekstraktın antibakteriyel ve antiviral özellikleri sayesinde sinüzit rahatsızlığından kaynaklanan sebepleri en aza indirmede sizlere yararlı olacaktır. Zeytin yaprağında yer alan ve oldukça kuvvetli bir antioksidan içeriğinin yanında antimikrobiyal özelliği ile de sinüziti hafifletici etkiye sahiptir. Bu bitkinin bilinen her hangi bir yan tesiri yoktur. Ancak ekstraktın ne aralıklarla ve dozajının ayarlanması için mutlaka bir hekime danışılmasında fayda vardır.

Sinüzit İçin Uyarı Ve Önlemler: Sinüzit rahatsızlığı ihmale gelmeyecek kadar önemlidir. İhmal edilmesi halinde körlüğe kadar gidebilmektedir. Sinüzit hastalığından şikayet edenler veya 15 günden daha fazla sinüzit rahatsızlığı yaşayanlar, kesinlikle geç kalmadan bir hekime görünmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir