Sirke Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Sirke günümüzde bütün marketlerin raflarında yerini almış, mutfaklar haricinde birçok sağlık sorununa kaştı yaygın bir şekilde kullanılan bir üründür. Yapılan araştırmalara göre sirke birçok hastalığın tedavisinde başarılı olmakta ve bazı hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Bu nedenle sirke düzenli olarak tüketilmelidir.

Sirke Neye İyi Gelir?

Sirke bakteriler ile mücadele eden maddeler barındırmakta ve dolayısı ile birçok hastalığın tedavisinde başarılı olmaktadır. İçeriğinde magnezyum, potasyum, fosfor, demir, bakır ve florin gibi farklı mineraller bulundurmaktadır. İçeriği nedeniyle de birçok hastalığa karşı iyi gelir.

sirke2

İnsülin Duyarlılığı: Özellikle elma sirkesi insülin direnci gücünü azaltıcı etkiye sahiptir. Özellikle gece yatmadan evvel tüketildiğinde kan şekerini düşürücü etki yaratır.

Kan Şekeri Seviyesini Düşürür:  Glisemik indeksi düzenleyerek kan şekeri düzeyini dengeler. Ancak faydalarından gerektiği gibi yararlanabilmek için sirkenin mutlaka seyreltilerek kullanılması gerekir. Diyabete karşı faydalı bir ürün olsa da yanlış ve bilinçsiz tüketim nedeniyle faydadan çok zarar verebilir. Uzmanların önerdiği ölçü diyabetliler için günde en fazla 2 yemek kaşığıdır.  Ayrıca ölçü kadar kullanılan sirkenin kalitesi de önemlidir. Mümkün olduğunca organik sirke kullanılmaya çalışılmalıdır.

Sedef Hastalığı: Dünya genelinde sedefe maruz kalan birçok insan bulunmaktadır. Sedef kronik bir hastalıktır. Sedef nedeniyle ciltte oluşan lezyonlar kişiyi sağlık haricinde görsel anlamda da rahatsız eder. Sedef hastalığının tam olarak tedavisi henüz bulunmamaktadır. Bazı yöntemler geliştirilse de kalıcı bir tedavi şekli yoktur. Alternatif olarak sirke kullanımı sedef için önerilmektedir. Sirke Ph faktörünü düzenlediği için sedef hastalığına karşı iyi gelmektedir.

Cilt Sağlığı: Sirkenin cilt sağlığı üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Cildin sıkılaşmasını sağlayarak gözenekleri açar. Ayrıca cildi ölü hücrelerden temizler.

  • Cildin sıkılaşması ve gözeneklerin açılması için 1 yemek kaşığı elma sirkesi 1 yemek kaşığı salatalık suyu ile karıştırılır. Karışım bir pamuk yardımı ile cilde sürülür.
  • Yarım tatlı kaşığı sirke 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak maske hazırlanır. Hazırlanan maske 1 hafta boyunca cilde sürüldüğünde, cildin daha pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlar.
  • 1 su bardağı soğuk su ile yarım kahve fincanı elma sirkesi homojen bir şekilde karıştırılarak buzdolabında soğutulur. Soğuyan karışım ile günde birkaç defa yüz silinir. Karışım yaş gereği ciltte oluşan kırışıklıklara karşı iyi gelir.

sirke3

Kilo Verme: Sirkenin en çok kullanıldığı alanlardan biri zayıflamadır. Kilo vermeye yardımcı olan bir ürün olduğu için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

  • 1 kahve fincanı sirke 1 tane ince doğranmış kuru soğan ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırılarak salatalara ilave edilerek kilo vermek amacı ile kullanılabilir.
  • 2 su bardağı suyun içine 1 kahve fincanı elma sirkesi, yarım tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı kadar toz tarçın eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışın düzenli olarak zayıflamak için içilir.