Sivilceye Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Cilt problemleri arasında sivilce oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Genellikle ergenlik çağlarında meydana gelen etkenler sebebi ile ciltte sivilce oluşabilmektedir. Sivilceye neden olan etkenleri temel üç başlık altında toplarsak bu sebepler şu şekilde sıralanabilir.

* Cilt yağının aşırı üretimi

* Ciltteki deri ölü hücrelerinin dökülmesi

* Bakteri Birikimi

Ciltteki gözenekler ölü deri dokuları sebebiyle tıkandığında sivilce meydana gelir. Cilt gözeneklerin de var olan ve sebum adı verilen yağ bezeleri cilde kayganlığını sağlamasının yanı sıra cildi dış etkenlerden korumakla görevli bir çeşit yağ üretir. Bazı durumlarda yağ bezeleri gereği kadar sebum üretse de, ergenlik döneminde vücudun gelişmesine orantılı olarak, hormonlar çok daha fazla miktarda cilt yağı üretimine geçerler. Bu yüzden yağ üretiminin çoğalması ile ölü deri dokularının da cilt gözeneklerini tıkaması sayesinde bakteriler cilt gözeneklerin de hapsolarak orada çoğalırlar. Bu nedenle cilt gözeneğinin hangi sebeple tıkandığına bağlı oluşan beyaz uçlu, siyah uçlu ya da kist halinde farklı sivilce çeşitlerine rastlanabilir. Meydana gelen sivilcenin nasıl oluştuğunu kısaca açıkladıktan sonra sivilcelere ne iyi gelir birlikte araştıralım.

sivilce 2

Sivilceye Ne İyi Gelir?

Sivilcelerin meydana gelmesini yada çabucak iyileştirmek için kesin bir çözüm yolu yoktur. Ancak alınabilecek bazı önlemler ve uygulanabilecek bazı yöntemler vardır işte bu yöntemlerden bazıları.

Patates: Özellikle çiğ patatesin iltihabı önleyebilme ve hızlı bir şeklide iyileştirme etkisi vardır. Patatesin bu mükemmel özelliğinden faydalanmak için, 1 adet çiğ patatesi tam ortasından iki parçaya ayırarak iç kısımlarını oluşan sivilcenin olduğu bölgeye hafifçe bastırarak sürün. Ayrıca patatesin suyunu sıktıktan sonra bir parça pamuk yardımıyla sivilcelere pansuman uygulayabilirsiniz. Patates cilde uygulandıktan sonra yaklaşık olarak 15 dakika kadar cildinizde bekleterek yüzünüzü bol su ile yıkayın. Sıkılarak elde edilen patates suyunun kalanını yaklaşık olarak üç gün buzdolabında bekletebilirsiniz ve gün boyunca 4-5 defa patates suyunu cildinize uygulayabilirsiniz.

Yumurta Sarısı: Cildi beslemesinin yanı sıra bünyesinde barındırdığı omega 3 sayesinde sivilcelerin geride iz bırakmasına engel olarak iyileşmelerini sağlar. Bir tane yumurta sarısını iyice çırparak sivilceli bölgeye sürerek yaklaşık bir saat cildinizde bekleterek bol su yardımıyla yıkayın. Bu uygulamayı sivilceler geçene kadar gün içerisinde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Bal: Özellikle anti bakteriyel içeriğe sahip olan bal ciltteki bakterileri temizlemek, cildi yumuşatmak ve cilt kızarıklığını en aza indirmek için kullanabilirsiniz. Bu uygulama için bir miktar balı sivilcelerin olduğu kısımlara sürerek 20 dakika kadar bekleterek bol su yardımıyla yıkayarak temizleyin. Balı sivilceler üzerine her gün düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

sivilce 3

Limon: Bünyesinde barındırdığı asit yardımıyla sivilcelerin hızla kurumalarını sağlamasının yanı sıra cilde meydana gelen aşırı yağlanmayı en aza indirerek yeni sivilcelerin meydana gelmesine engel olur. Taze sıkılarak hazırlanmış limon suyu pamuk yardımıyla sivilcelerin üzerine ve sivilceli bölgeye sürün. Ardından yaklaşık bir saat kadar ciltte bekleterek bol su yardımıyla cildinizi yıkayarak temizleyin.

Limon cilt üzerinde fazla bekletilirse cilt aşırı kuruyarak tahrişe sebep olabilir. Bu nedenle cildinizi temizledikten sonra kuruluk hissine kapılırsanız yüzünüze nemlendirici sürebilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı: Hemen hemen tüm aktarlardan temin edebileceğiniz çay ağacı yağının sivilceler üzerinde büyük etkileri vardır. Nedeni ise bu yağ anti bakteriyel içeriklere sahiptir. Çay ağacı yağının bu özelliklerinden faydalanmak için sivilcelerin üzerine ve oluştukları bölgelere düzenli olarak uygulanması halinde sivilceler iyileşirken arkalarında iz kalma sorunu da en aza indirilebilir.