Sivrisinek Alerjisine Ne İyi Gelir?

Sivrisinek alerjisi sivrisinek ısırıkları sonucunda meydana gelen bir enerji türüdür. Isırması sonucunda kişilerin vücudunda şişme veya kaşıntı gibi sorunlar meydana gelebilir. Kaşıntı ve şişme sorunları için uzmanlarla iletişime geçilerek gerekli tedaviler uygulanmalıdır.

Sivrisinek Alerjisinin Teşhisi

Sivrisinek alerjisi nasıl anlaşılır sorusunun cevabı olarak vücutta meydana gelen kızarıklıklar ve şişlikler gösterilebilir. Sivrisineklerin kişileri ısırmaları sonucunda ısırılan bölgenin şişmesi gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Sivrisinek alerjisi şişme veya kızarıklık gibi reaksiyonlar ile kendini belli eder. Vücutta meydana gelen şişlik 24 saat içerisinde daha fazla alanı yayılabilir. Sineğin ısırdığı alanın haricinde vücudun diğer bölümlerinde de kaşıntı meydana gelebilir. Bu kaşıntı sonucunda sinek ısırığına benzer kabarıklıklar oluşur ve sayıları sürekli artar. Sivrisinekler alerjisi olan kişilerin sivrisinek ısırığı sonucunda vücutlarında 3 santimden daha büyük kabarıklıklar oluşabilir. Oluşan bu kabarıklıklar daha da büyüyerek kabarıklığın içerisinde Su toplanmasına neden olabilir. Alerjinin teşhisinde sinek ısırığı sonrasında vücutta meydana gelebilecek ateş de etkilidir. Sivrisinek ısırması sonrasında yüksek ateş ve kaşıntı sorunun geçmemesi durumunda bir uzmana danışılmalıdır.

Sivrisinek Alerjisinin Çocuklara Etkisi

Sivrisinek alerjisi bebek ve çocuklarda görülüyor ise daha ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bebek ve çocuklar nefes alamama veya alerjik şok yaşama gibi sorunlar ile karşılaşabilirler. Nefes alamamak veya alerjik çok gibi durumlar yaşayan çocukların acil olarak doktora götürülmesi gerekir. Özellikle bebeklerin sivrisinekleri alerjisi olma ihtimali daha yüksektir. Küçük bebeklerde meydana gelen sivrisinek ısırığı sonrasında yaşanan reaksiyonlar ciddiye alınmalıdır. Bebek ve çocuklarda meydana gelen sivrisinek alerjisi için ne yapılmalı sorusunun cevabı olarak acil olarak tedaviye başlanması gösterilebilir.

Sivrisinek Alerjisine Ne İyi Gelir?
Sivrisinek Alerjisine Ne İyi Gelir?

Sivrisinek Alerjisinin Belirtileri

Sivrisinek ısırıkları sonucunda kişilerin vücutlarında farklı reaksiyonlar meydana gelebilir. Buraya aksiyonlarını takip edilmesi ile kişilerin sivrisineklere karşı bir alerjisi olup olmadığı tespit edilebilir. Sivrisinek alerjisinin tespit edilmesi için bakılabilecek belirtiler şöyle açıklanabilir:

 • Sinek ısıran yer haricinde daha büyük bir alanda kaşıntı meydana gelmesi
 • Vücutta bazı lezyonların meydana gelmesi
 • Sinek ısıran bölgenin veya bölgeye yakın yerlerin morarması
 • Lenf sisteminde iltihap meydana gelmesi
 • Sinekliler tarafından ısırılan kişilerin vücudunda kurdeşen meydana gelmesi
 • Sivrisinek ısırması sonucunda boğazda şişme meydana gelmesi
 • Kişilerin nefes alıp verirken zorlanması
 • Yüksek ateşin olması ve ateşin düşürülememesi
 • Kişilerde şiddetli bir şekilde baş ağrısı hissedilmeye başlanması
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Kişinin bilincini kaybetmeye başlaması
 • Vücutta bulunan kasların zayıfladığının hissedilmesi
 • Yorgunluk ve halsizlik durumu
 • Nefes alışverişi sırasında hırıltıların meydana gelmesi

Sivrisinek alerjisinin farklı nedenleri olabilir. Bu alerjinin önüne geçilebilmesi için öncelikle alanında uzman olan bir doktora randevu alınması gerekir. Sivrisinek alerjisi hangi doktora gidilir sorusunun cevabı ise dermatologlardır. Vücutlarında alerjiye bağlı kaşıntı veya şişlik gibi sorunlar meydana gelen kişiler dermatologlardan randevu olarak sorunun neden meydana geldiğinin tespit edilmesini sağlayabilirler. Sinek alerjisinin vücutta daha büyük sorunlara sebep olmaması için acil bir şekilde tıbbi yardım alınması gerekir.

Sivrisinekler Kimleri Isırır?

Sivrisinek alerjisi tedavisi yöntemleri arasında sivrisineklerin kimi daha çok ısırdığını belirlenmesi ve buna göre önlemler alınması da yatar. Sivrisinekler bazı özellikleri taşıyan kişileri daha fazla ısırmaktadır. Sivrisineklerin kimleri daha fazla ısırdı bilinerek sivrisineklerden kurtulmak için önlemler alınabilir. Sivrisineklerin ısırmayı sevdiği kişiler şöyle açıklanabilir:

 • Sivrisinekler erkekleri daha çok ısırır
 • Hamile kişiler ve fazla kilosu olan kişiler de sivrisineklerin hedefi olan kişilerdir
 • Kan grupları incelendiğinde 0 ve AB kan grubu olan kişilerin sivrisinekler tarafından daha fazla ısırıldığı görülür
 • Çok terli olan ve bunun sonucunda ter kokusu yayılan kişiler de sivrisineklerin hedefi olacaklardır
 • Kronik olarak aşırı terleme sorunu bulunan kişiler de sivrisinekler tarafından tercih edilir
 • Egzaması veya deri hastalığı bulunan kişiler sivrisineklerin ısırmayı sevdiği kişilerdir
 • İlginç bir şekilde yakın zamanda bira gibi alkol ürünlerini tüketen kişilerin de sivrisinekler tarafından daha fazla ısırıldığı görülmüştür
 • Koyu renk kıyafetler giyen kişiler açık renk kıyafetler giyen kişilere göre daha fazla sivrisineklerin hedefi olmuşlardır
 • Küçük çocuklar ve bebeklerde sivrisinekler tarafından sıkça ısırılan kişiler arasında yer alırlar.
Sivrisinek Alerjisine Ne İyi Gelir?
Sivrisinek Alerjisine Ne İyi Gelir?

Sivrisinek Alerjisi Geçer Mi?

Sivrisinek alerjisi ne zaman geçer sorusu sivrisineklere alerjisi olan kişilerin sorduğu bir sorudur. Sivrisinek ısırması sonucunda vücutta meydana gelen reaksiyonları 24 saat içinde geçmesi beklenir. Alerji sonucunda meydana gelen şişliklerin ve morlukların ise 3 ile 10 gün arasında tamamen iyileşmesi beklenir. Sivrisinek alerjisinin küçük çocuklarda daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Çocukları gerekli tedavileri görmeleri ve 5 yaşını geçmeleri ile birlikte sivrisineklere karşı daha az alerjik reaksiyon gösterdikleri görülür. Sivrisinek alerjisi doğal tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilir.

Sivrisinek Alerjisinin Tedavi Yolları

Sivrisinek alerjisine ne iyi gelir sorusu uzman doktorlar tarafından cevap verilebilecek bir sorudur. Sivrisinek alerjisi tedavi edilebilmesi için doğal tedavi yöntemleri veya uzmanlar tarafından önerilen tedavi yöntemleri kullanılabilir.

 • Sivrisinek alerjisinin doğal tedavi yöntemleri arasında ilk sırada su ve sabun bulunur. Sivrisinek sokan kişiler ilk olarak bölgeyi su ve sabunla yıkayarak dezenfekte edebilirler.
 • Bölgede şişlik meydana geldiği durumlarda bölgeye buz uygulanarak şişliğin inmesi için beklenebilir
 • Doğal tedavi yöntemleri arasında kabartma tozu ve suyun karıştırılarak bir macun elde edilmesi yöntemi de yatar. Bu macun sinek ısıran yere uygulanarak bir süre bekletilmesi sağlanır.
 • Sivrisinek alerjisi için krem doktorlar tarafından yazılabilir. Bu kremler doktor kontrolünde uygulanmalıdır ve şişliğin bulunduğu bölgeye sürülmelidir. Sivrisinek alerjisi kremi doktor önerisine bağlı olarak 5 ile 10 gün boyunca kullanılabilir. Kremlere ek olarak Doktorlar tarafından alerjinin kontrol altında tutulabilmesi için ilaçlar da verilebilir. Sivrisinek alerjisinden kurtulabilmenin en kolay yolu ise sivrisineklerden uzak durulmasıdır. Vücuda yaklaşmaması için spreyler kullanılabilir. Kullanılan spreyler sayesinde sivrisinekler kişilerin vücut durumuna yaklaşamayacak ve doğal olarak onları ısıramayacaktır.

 

 

 

İçeriği Oylayın

“Sivrisinek Alerjisine Ne İyi Gelir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın