Soğuk Algınlığına Karşı Etkili Şekilde Ne İyi Gelir?

Soğuk algınlığı mevsimsel olarak gerçekleşen ve üst solunum yollarında oluşan enfeksiyondur. Bu durum kişinin bağışıklığı ile de ilgilidir. Bazı dönemlerde görülebilen soğuk algınlığı kendini nezle olarak da gösterebilir.

Soğuk  Algınlığı Neden Olur?

Bulunulan ortamda havada bulunan virüs ve bakteriler ağız ve burun gibi üst solunum yolları ile vücuda alınarak soğuk algınlığının nüksetmesine sebep olur. Hastalık kendini uzun süreli ateşlenmeler, burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük ve halsizlik belirtileri ile gösterir. Soğuk algınlığının bulaşmasının pek çok sebebi bulunur. Burada üst solunum yolu ile ilgili enfeksiyon geçiren kişi ile aynı ortamda bulunmak kişinin hapşırması yolu ile hava ile teması, vücuda bulaşması, burun akıntısı veya tükürük yolu ile de bulaşması söz konusudur.

Bebeklerde ve yetişkinlerde görülebilen bu rahatsızlık farklı semptomlar ile kendini gösterir. Soğuk algınlığı özellikle sonbahar ve kış aylarında kendini göstermeye başlar. Belirli bir kuluçka süresi bulunur ve bu süreç içerisinde kişinin vücuduna yerleşir. 1 hafta ile 15 gün arasında sürebilen soğuk algınlıkları ilerleyen süreçte kişinin rahatsızlık derecesi artıyorsa hastanede muayene olması gerekir. Oldukça fazla insanın bulunduğu kalabalık ortamlarda temizliğinden emin olunmayan tozlu ve kirli ortamlarda bulaşma riski daha fazladır. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar soğuk algınlığına daha kolay bir şekilde yakalanabilir. Okul ve toplu taşıma alanları herhangi bir şekilde nezle semptomu gösteren birinin bu bölgede var olması ile hastalığa yakalanabilme riski yüksektir.

Soğuk Algınlığına Karşı Korunma Yolları

Soğuk algınlığına korunma sağlayabilmek için gündelik hayattaki yaşayış tarzına dikkat etmek gerekir. Özellikle rahat nefes alınabilecek kapalı olmayan, tozlu ve kirli olmayan ortamlarda bulunmak, insanlardan bir süre uzak kalmak çok fazla kalabalık ortamlarda hijyene dikkat etmek, soğuk algınlığını daha kolay atlatabilmeyi sağlayacaktır. Soğuk algınlığı evde ve hastanede tedavi edilebilir. Kişi daha sürecin başındaysa aldığı önlemler ile rahatlıkla bu süreci atabilir. Soğuk algınlığına karşı yenebilecek içerisinde çeşitli vitamin ve mineralleri barındıran sebze ve meyveler bol bol tüketilmelidir. Soğuk algınlığından korunmak için birkaç önlem almak mümkündür. İlk olarak, ellerinizi sık sık yıkamak önemlidir. Eller, mikropların en çok yayıldığı bölgelerdir. Ayrıca, kalabalık ortamlardan kaçınmak ve insanlarla yakın teması minimize etmek de korunmaya yardımcı olabilir. Beslenmenize dikkat etmek ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketmek de önemlidir. Bol miktarda meyve, sebze ve protein almak, vücudun direncini artırır. Düzenli egzersiz yapmak ve yeterli uyku almak da bağışıklık sistemini güçlendiren faktörler arasındadır. Ayrıca, temiz hava sirkülasyonuna sahip bir ortamda bulunmak, hijyenik bir yaşam tarzı sürdürmek ve stresi yönetmek de soğuk algınlığından korunmada etkili olabilir.

Alerjik bir rahatsızlık bulunuyorsa bulunulan ortamın temiz olmasına daha çok dikkat edilmelidir. Yatılan oda gün içerisinde sıklıkla havalandırılmalı ve hijyene önem verilmelidir. Böyle bir hastalığa yakalanmamak veya yakalanmış kişilerden korunabilmek için maske takılabilir. Soğuk algınlığı hava yoluyla ve temas edilen alanda bulaşabilir. İnsanlarla araya mesafe koymak veya elleri sıklıkla yıkamak bu hastalığın bulaşmasına engel olacaktır. Hastalığın tedavisi 1 hafta ve 15 günü aşacak şekilde seyrediyorsa hastaneye giderek gerekli önlemlerin alınması gerekebilir.

Soğuk Algınlığına iyi Gelen Besinler

Soğuk algınlığından korunma farklı yollarla gerçekleştirilebilir. Bunlar bulunulan ortamda alınabilecek kişisel önlemler dışında yenen besinlerle takviye edilebilir. Soğuk algınlığına birebir olduğu kanıtlanmış, kişilerin bağışıklık sistemini kuvvetlendiren çeşitli besinler bulunur. Bunların en başında nane ve limon ikilisi gelmektedir.

Zencefil ve bal karışımı da boğazda oluşan bakterilerin giderilmesi, rahat nefesi alabilmek ve öksürüğün önlenebilmesi için kullanılacak besinler arasındadır. Bir bardak ılık bir sütün içerisine atılan bir kaşık bal ve biraz tarçınla istenen şifa da bulunulabilir. Ihlamur doğal bir antibiyotik özelliğine sahiptir. Limonla beraber karıştığında C vitamini yüklenmiş bir soğuk algınlığı savunucusu olacaktır. Doktor tavsiyesi ile alınmış vücudun bağışıklığını kuvvetlendirecek vitamin ve mineraller, boğaz ağrısına iyi gelecek boğaz pastilleri kullanılabilir. Bu dönemde sıcak çay ve bitki çayları rahatlıkla tüketilebilir. Bu boğazın yumuşaması ve vücudun direncini kazanmasında etki etmektedir özellikle kış mevsimine denk gelen bir soğuk algınlığı riski ile karşı karşıya olunmuşsa sıcak içecekler içmek, tavuk çorbası tüketmek, soğuktan korunmak alınabilecek önlemler arasındadır.

 

İçeriği Oylayın

“Soğuk Algınlığına Karşı Etkili Şekilde Ne İyi Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın