Sosyal Fobilere Karşı Ne İyi Gelir?

Sosyal fobilere karşı neyi iyi geldiği sorusu sosyal fobi diğer adıyla sosyal anksiyete yaşayan kişilerin sormuş olduğu bir sorudur. Halk arasında sosyal fobi denilince akla utangaçlık ve çekingenlik gelse de sosyal hobi bundan çok daha fazlasıdır. Genellikle bu fobi kişilerin günlük hayatlarını zorlaştırmakta ve kişilerin kalabalık ortamlarda korku duymasına neden olmaktadır. Bu fobiye sahip olan kişiler kişilerle iletişim kurmakta zorlandıkları gibi evden çıkmaya dahi yaşadıkları korkular nedeniyle çekilmektedirler. Sosyal fobisi bulunan kişiler uzmanlar tarafından önerilen bazı noktalara dikkat ederek yavaş yavaş bu fobinin üstesinden gelebilirler.

Olumsuz Düşüncelere Odaklanmaktan Vazgeçin

Sosyal fobilere karşı alınabilecek önlemler arasında ilk sırada olumsuz düşüncelere odaklanmaktan vazgeçmek yatar. Bireyler sürekli olarak olumsuz düşüncelere odaklanmaları durumunda daha fazla korku ve endişe duymaya başlarlar. Korku ve endişe durumu ise beraberinde sosyal fobiyi getirir. Sosyal fobinin yaratmış olduğu olumsuz durumu atlatabilmek için kişiler olumsuz düşüncelerine karşı meydan okumayı öğrenmelidirler. Öncelikle dışarı çıkarken aklınıza gelen olumsuz düşünceleri kenara atmaya çalışarak olumsuz düşüncelerin meydan okumaya başlayabilirsiniz. Olumsuz düşüncenizin yaratmış olduğu duruma ayak uydurmaktan vazgeçerek kendinize meydan okuyabilir bu sayede de sosyalleşebilmek için ilk adımı atabilirsiniz. Sosyal fobinin insanlarda yaratmış olduğu hasarlar içerisinde kişilerin sürekli olarak en kötüsünü düşünme durumları da yatar. Kısa süre içerisinde olumsuz düşüncelere meydan okuyabilmek veya en kötüsünü düşünmekten vazgeçebilmek mümkün değildir. Ancak yavaş yavaş olumlu düşüncelere yönelerek ve zihninizi olumlu düşüncelerle doldurarak hem kendinize hem de duygularınıza meydan okuyabilirsiniz.

Meditasyon Yapın

Sosyal fobilere karşı alınabilecek bir diğer önlem ise meditasyon yapmaktır. Meditasyon yapmak rahatlamanızı sağlayacağından olumsuz düşüncelere kısa sürede olsa ara verebilirsiniz. Bu düzenli olarak meditasyon yapan kişiler in daha olumlu düşündükleri ve meditasyon sonucunda beyinlerindeki bazı bölgelerde meydana gelen hareketlenme sonucunda kaygı seviyelerinin azaldığı görülmüştür. Düzenli olarak meditasyon yapan kişiler sosyal fobinin ortaya çıkarmış olduğu kaygı durumunu %40 oranında azaltabilirler. Meditasyon yaparken dikkatinizi olumlu düşüncelere toplamak ve kendinize karşı yargılayıcı olmaya bir süre ara vermek kendinize olan güveni de arttıracaktır. Bu sayede sosyal fobinin sizde yaratmış olduğu hasarları yavaş yavaş şimdi ortadan kaldırabilmeniz mümkün olacaktır.

Sosyalleşin

Sosyal fobilere karşı kişilerin sürekli olarak sosyalleşmesi gerektiği önerilir. Ancak endişe ve kaygı durumu bulunan kişiler sosyalleşmekte zorlanabilirler. Bu durumun ortadan kaldırılabilmesi için öncelikle en yakınınızda bulunan bir çay bahçesine veya kütüphaneye gitmeyi deneyebilirsiniz. Çay bahçesine gittiğinizde yanınıza dizüstü bilgisayarınızı alarak çay bahçesinde otururken herhangi bir filmi veya diziyi seyredebilirsiniz. Filme ve diziye odaklandığımız takdirde çevrenizdeki kişilerin sizinle ilgili neler düşünebileceği konusunda düşünmeye fırsatınız olmayacaktır. Bu sayede de yavaş yavaş sosyalleşmeye başlayacaksınız. Çay bahçesine ek olarak sevdiğiniz bir kitabı olarak kütüphaneye gidip tek başınıza yarım saat kitap okumanız da hem kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak hem de kitap okurken kaygı durumundan kurtulmanıza faydası olacaktır.

Kendinize Kibar Davranın

Sosyal fobinin altında yatan en önemli nedenlerden birisi kişilerin sürekli olarak kendilerini eleştirmeleridir. Eleştiri durumu genellikle acımasız olduğundan kişiler yapmış oldukları ufacık bir hatada dahi dünyaları başına yıkılmış gibi utanabilirler. Utangaçlık durumunda veya hata yapmaya korkma durumunda kurtulabilmek kolay olmasa da kendinize karşı acımasız eleştiriler yapmayı bıraktığınız takdirde daha az kaygılı hissettiğinizi fark edeceksiniz. Kendinize karşı kibar olarak yapamadığınız şeylere odaklanmaktansa başarılı olduğunuz konulara odaklanmak kendimize olan güveninizin artmasını sağlayacaktır. Kendinizi olan güveninizin artması ise sosyal ortamlarda kendimize daha fazla güvenmenizi ve bu sayede de yaptığınız ufak bir hatadan utanmamanızı sağlayacaktır.

Kendinizle Yüzleşin

Sosyal fobilere karşı atılabilecek en önemli adım korkularla yüzleşmektir. Sürekli olarak bir konudan çekinmek ve bu durumun meydana gelmesi için kaçmak korku seviyesinin artmasına neden olur.  Korkularınızın üzerine gitmediğiniz ve korkularınızla yüzleşmediğiniz takdirde sosyal fobiden kurtulabilmeniz mümkün değildir. Sosyal fobiden kurtulabilmek için öncelikle korkularımızla yüzleşmek için adım atmanız gerekir. Özellikle kalabalık ortamlarda bulunmaktan çekinen kişiler kısa süreliğine de olsa bu korkusu ile yüzleşerek bir aktiviteye katılmayı deneyebilirler. Aktivitede daha az kaygılı hissedebilmek için yakın bir arkadaşınızdan veya bir aile ferdinizden sizinle birlikte aktiviteye katılmasını isteyebilirsiniz. Arkadaşınız veya ailenizden biriyle katıldığınız bu aktivitede etrafınızdaki kişilerle minik minik de olsa diyaloglar kurmayı deneyebilirsiniz. Etrafınızdaki kişilerle konuşmak için kendinizi zorlamaya dikkat etmeli ve sadece bir iki cümle dahi olsa sosyalleşmek için adım atmayı deneyebilirsiniz. Sosyal fobi ciddi bir psikolojik hastalık olduğundan korkularınız çok fazla sizi rahatsız etmeye başladığında alanında uzman olan bir psikolog veya psikiyatrist ile görüşmeyi deneyebilirsiniz. Eğer sosyal fobiniz nedeniyle evinizden çıkmaya dahi endişe duyuyorsanız psikolog ve psikiyatristler tarafından verilen online terapi yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Online tedavi yöntemlerinde sosyal projenizden kurtulabilmek için ilk başta evinizden psikolog veya psikiyatristten terapi alabilirsiniz. Uzman kişi zamanla uyguladığı tedavi yöntemleri sayesinde sizin yüz yüze terapiye gelmenize olanak sağlayacaktır. Bu sayede hem sosyal fobiden kurtulabilir hem de sosyalleşmeye uzmanın kliniğinden başlayabilirsiniz.

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın