Sosyal Medya Bağımlılığına Ne İyi Gelir?

Sosyal medya bağımlılığı özellikle son dönemde sıkça görülen bir bağımlılık türüdür. Akıllı telefonların daha yaygın olarak kullanılması ve sosyal medya uygulamalarını popülerlik kazanması ile birlikte sosyal medyaya olan bağımlılık da artış göstermiştir. Bu bağımlılık kişilerin sosyalleşmesini engelleyebilmekte hatta çiftler arasında ayrılar kadar süren tartışmaların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu bağımlılıktan kurtulabilmek için evde çeşitli sınırlamalar konulabilir ve bağımlılıktan kurtulabilmek için farklı yöntemler uygulanabilir.

Zamanınızı Belirleyin

Sosyal medya bağımlılığı ile başa çıkabilmek için öncelikle gün içerisinde sosyal medyada ne kadar vakit geçirdiğinizi belirlemeniz gerekir. Gün içerisinde sosyal medyada 2 saatten fazla vakit geçirmek bağımlılık sürecinin başladığının göstergesidir. Bu bağımlılıktan kurtulabilmek için öncelikle bu sosyal medyaya daha az maruz kalmaya çalışmak gerekir. Gün içerisinde 2 saat sosyal medyada vakit geçiren kişilerin bu saati 15 dakika 15 dakika azaltmaların da fayda vardır. Her hafta sosyal medyada geçirilecek sürenin 15 dakika azaltılması ile birlikte sosyal medyada daha az zaman geçirmek mümkün olacaktır. Ayrıca gün içerisinde sosyal medya hesaplarınıza kaç kere girdiğinizi tespit edip bu rakamları daha aşağı seviyelere indirmeye çalışmalısınız. Bağımlılıktan kurtulabilmek için gün içerisinde kaç dakikayı sosyal medyada ayıracağınıza karar vermeli ve bu sürenin dışına çıkmamalısınız.

Yeni Aktivitelere Yönelin

Sosyal medya bağımlılığı ile mücadele edebilmek için uygulanabilecek yöntemlerden birisi de yeni aktivitelere yönelmektir. Sosyal medya özellikle gün içerisinde çok fazla boş vakte bulunan kişiler tarafından daha sık ziyaret edilen ve daha fazla zaman geçirilen bir ortamdır. Sosyal medyada daha az zaman geçirebilmek için gün içerisinde olabildiğince fazla uğraşınız olmasına özen göstermelisiniz. Gün içerisinde daha az sosyal medya kullanımı için resim yapmak müzik dinlemek kitap okumak veya herhangi bir enstrüman çalmak gibi farklı aktivitelere yönelebilirsiniz. Ayrıca spor yaparak veya bir spor dalına yönelerek de sosyal medyadan uzak kalabilirsiniz.

Telefonunuzu Kontrol Altına Alın

Sosyal medya bağımlılığı ile mücadele edebilmek için sosyal medya uygulamalarını telefonunuzdan kaldırabilirsiniz. Telefonunuzda sosyal medya uygulamalarının olmaması sosyal medyada daha az zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Sosyal medya hesaplarını ve uygulamalarını sadece iş için kullanıyorsanız bu uygulamaları başka klasörler içerisinde saklayarak daha az görünmesini sağlayabilirsiniz. Sosyal medya uygulamalarının kolay erişilebilir olması kişilerin burada daha çok vakit geçirmelerini neden olacaktır. İş için kullandığınız sosyal medya uygulamalarını geri plana alarak bu uygulamaları daha az görebilir ve bu uygulamalarda daha az vakit geçirebilirsiniz.

Bildirimleri Kapatın

Sosyal medya hesaplarından gelen bildirimler bu uygulamalara daha çok girmenize neden olmaktadır. Ayrıca gelen bildirimler gün içerisinde belirlemiş olduğunuz sosyal medya kullanım süresinin de dışına çıkmanıza neden olmaktadır. Sosyal medyayı daha az kullanabilmek için uygulamalardan gelen bildirimleri kapatmak oldukça etkili olacaktır. Bildirimlerin kapatılması ile birlikte uygulamada herhangi bir mesaj yorum veya beğenme gibi durumlarda size bildirim gelmeyecektir. Bildirimlerin gelmemesi ise sosyal medya hesaplarınıza daha az girmenize neden olacak ve dikkat dağıtıcı bildirimleri ortadan kaldıracaktır.

Uyanır Uyanmaz Telefona Bakmayın

Sosyal medya kullanımını azaltabilmek için uyanır uyanmaz telefonlara yönelmemek gerekir. Sosyal medya hesaplarınızı kullanarak güne başlamak gün içerisinde ne yapacağınıza karar vermenizi engelleyecektir. Ayrıca Sabah saatlerinde sosyal medyada çok fazla vakit geçirmek gün içerisinde yapacağınız işlerin aksamasına da neden olacaktır. Bu nedenle uyanır uyanmaz telefonlara yönelik sosyal medya uygulamalarına girilmesi durumunun önüne geçilmelidir.

Yatağa Elektronik Eşyalar ile Girmeyin

Sosyal medyayı daha çok fazla kullanan kişiler yatağa girerken bile akıllı telefonları ile girmektedir. Yatağa akıllı cihazlar ile gidilmesi uyumadan önce çok fazla sosyal medyada zaman geçirilmesine neden olur. Uyumadan önce sosyal medyada çok fazla zaman geçiren kişiler uykuya dalmakta zorluk çekecek ve sosyal medyada ne kadar zaman geçirdiğinin farkında dahi olmayacaktır. Bu nedenle yatağa giderken herhangi bir akıllı cihaza erişiminizin olmadığına emin olmalısınız.

Zaman Kısıtlaması

Sosyal medya bağımlılığı ile mücadele edebilmek için tasarlanmış olan uygulamaları kullanabilirsiniz. Sosyal medyada çok fazla vakit geçiren kişiler bu durumun önüne geçebilmek için telefonlar için tasarlanan ve sosyal medya hesaplarına sınır koyulan uygulamaları kullanabilirler. Bu uygulamalar ile gün içerisinde kaç saat sosyal medyada geçirdiğinizi daha rahat takip edebilirsiniz. Uygulamalar gün içerisinde belirlemiş olduğunuz sürenin üzerine çıktığınızda sosyal medyaya girmenizi engellemektedir. Sosyal medyaya girilmesini engelleyen uygulamalar sayesinde çok sosyal medyada çok fazla vakit geçirilmesinin önüne geçilmesi mümkün olacaktır.

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın