Spor Sakatlıklarına Ne İyi Gelir? Sporcu İyileşme Süreci

Spor sakatlıklarına ne iyi gelir sorusu spor sırasında sakatlık geçiren kişiler tarafından sorulur. Spor veya antrenman sırasında sakatlık geçirme ihtimali oldukça yüksektir. Spor ve antrenman sırasında herhangi bir sakatlık geçirme durumunda ilk olarak doktora başvurmak gerekir. Doktora başvurduktan sonra evde uygulanabilecek yöntemler ile meydana gelen sakatlıkların daha kısa süre içerisinde iyileşmesi sağlanabilir. Spor sırasında sakatlanan kişilerin beslenmelerini dikkat etmeleri ve masaj gibi yöntemlerle sakatlık bulunan bölgedeki kasları rahatlatmaları gerekir.

Buz Uygulaması

Spor sakatlıklarına ne iyi gelir sorusuna ilk olarak buz uygulama yöntemi gösterilebilir. Özellikle kollarda veya bacaklarda meydana gelen sakatlıklara soğuk uygulanması ile sakatlık olan bölgede kan akışı yavaşlatılır. Kan akışının yavaşlatılması ile birlikte yaralanan bölgenin daha fazla ağrı ve sızı hissetmesinin önüne geçilebilir. Spor veya antrenman sırasında yaralanma durumlarında karşılaşıldığında ise yara bulunan yere yine buz ile kompres yapılması önerilir. Sakatlık sonucunda oluşan şişliklerin hafifletilebilmesi için de bölgeye buz uygulanabilir.

Bandajlama Yöntemi

Spor sakatlıklarına ne iyi gelir sorusuna ilk başta bölgeye buz ile kompleks yapılması şeklinde cevap verilebilir. Sakatlanan bölgenin buz ile kompleks yapılması sonrasında bölgedeki şişlik hafifletilecektir. Bölgedeki şişliğin hafiflemesini neresinden bölgenin tekrar şişmesinin engellenmesi için bölgenin bandajla sarılması önerilir. Sakatlık meydana gelen bölgenin bandaj ile sarılması sonucunda bölgedeki şişliğin artmasının önüne geçilebilir.

Masaj

Spor veya antrenman sırasında meydana gelen sakatlıkların sonucunda bölgede şişlikler veya kanamalar meydana gelebilir. Bölgelerde kanama meydana gelmesi durumunda bölgenin bandajla sarılması önerilmektedir. Sakatlık sonucunda bölgede şişlikler meydana geldiyse bölgeye masaj uygulanabilir. Sakat meydana gelen bölgeye masajını doğru tekniklerle uygulanması sonucunda bölgedeki kasların rahatlatılması sağlanacaktır. Masaj ayrıca bölgedeki kan akışını hızlandıracak ve bölgedeki sertliklerin yumuşamasını sağlayacaktır. Özellikle sürekli olarak ağır antrenmanlar yapan kişilerin sakatlık durumu olmasa da kaslarına masaj yapmaları önerilir. Kaslara masaj yapılması ile birlikte kaslardaki Ağrı daha kısa süre içerisinde giderilecek ve bölgede meydana gelen şişkinlik durumlarının önüne geçilecektir.

Sıcak ve Soğuk Uygulaması

Spor veya antrenman sırasında meydana gelen sakatlıkların sonucunda oluşan şişliklerin hafifletilebilmesi için bölgeye sıcak ve soğuk uygulaması yapılmalıdır. Bu yöntemin uygulanabilmesi için sakatlanma bulunan bölge öncelikle sıcak suya batırılmış havlu ile sarılır. Sıcak havlu bölgede bir süre bekletildikten sonra bölgeye buz ile kompres yapılır. Önce sıcak sonra soğuk uygulanan bölgedeki kan akışı hızlanacaktır. Kan akışının hızlanması ile birlikte bölgede meydana gelen şişliğin hafifletilmesi sağlanacak ve şişliğin artmasının önüne geçilecektir. Ancak bu yöntem sakatlanma meydana geldikten bir hafta sonra uygulanması önerilen bir yöntemdir. Spor sakatlanmaları yaşayan kişilerin 2. gün ile 6. gün arasında bölgeye sadece soğuk kompres yapması önerilmektedir. 7 gün ise bölge hem sıcak hem de soğuk kompres yapılabilir.

A Vitamini İçeren Besinlerin Tüketimi

Spor sakatlıklarına ne iyi gelir sorusuna öncelikle bölgedeki şişliklerin giderilmesi için buz kompresi veya bandajlama yöntemi uygulanması şeklinde cevap verilebilir. Bu yöntemlere ek olarak sporcular sakatlıklarının daha kısa süre içerisinde iyileşmesi için beslenmelerine oldukça önem vermelidirler. Sakatlanma sorunu ile karşı karşıya kalan sporcuların tüketmesi gereken besin maddeleri arasında ilk sırada a vitamini içeren besinler bulunur. A vitamini içeren besinler hücre ve kemiklerin gelişmesini sağlayacak ve sakatlanmaların daha kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olacaktır. A vitamini içeren besinlerin günlük olarak tüketilmesi ile birlikte spor sakatlanmalarının daha kısa süre içerisinde iyileştiği gözlemlenmiştir. A vitamini içeren besinler ise havuç ıspanak ve ciğer şeklinde açıklanabilir. Bu besinlerin tüketilmesi ile birlikte yaralanma ve sakatlanma sonucunda meydana gelen semptomlar kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

C Vitamini İçeren Besinlerin Tüketimi

Spor sakatlıklarına ne iyi gelir sorusuna düzenli beslenme şeklinde cevap verildiği takdirde tüketilmesi gereken vitamin maddelerinden birisi de c vitaminidir. C vitamini tüketilmesi ile vücudun daha güçlü ve esnek olması sağlanabilir. Ayrıca c vitamini içeren besinler tendonların iyileşmesini ve kemiklerin daha güçlü olmasına da sağlayacaktır. C vitamini içeren besinlerin günlük olarak tüketilmesi ile birlikte sakatlanma ve yaralanma ma sorunları kısa süre içerisinde tedavi edilebilir. C vitamini içeren besinler ise portakal çilek lahana domates ve kavun şeklinde özetlenebilir. Bu besinlerin günlük olarak tüketilmesi ile birlikte hem kasların daha güçlü olması sağlanacak hem de sakatlanma sonrasında ortaya çıkan semptomların hafifletilmesi sağlanacaktır.

 

İçeriği Oylayın

“Spor Sakatlıklarına Ne İyi Gelir? Sporcu İyileşme Süreci” üzerine 3 yorum

Yorum yapın