Strese Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Stres, günlük hayatta karşı karşıya kalınan olayların, insanlar arasındaki bağlardaki baskının neticesinde hissedilen güçlük, sıkıntı veya zorlanmalardan kaynaklanan bir rahatsızlık olarak tanımlayabiliriz.

Stresin ruh ve bedensel olarak kişilere büyük ölçüde zarar verdiği bilinmektedir. Stresi en aza indirmek için kişilerinde elinden gelen çabayı göstermeleri gerekmektedir. Bu nedenle hemen ilaca sarılmak yerine doğal yöntemlerle ve besinlerle kişiler bu durumu en aza indirerek kendilerini oldukça rahatlamış hissedeceklerdir.

Strese İyi Gelen Doğal Yöntemler

Süt Ürünleri: Süt ürünleri ve sütün içerisinde tirosin adı verilen bir madde vardır. Beyinde bu madde serotonin salgılanmasını artırır ve serotonin, size mutluluk hissi vererek stresin giderilmesi için önemli bir hormondur.

Bitter Çikolata: Çikolatanın mutluluk verici bir hormon salgıladığını ve strese iyi geldiği kanıtlanmıştır. Her gün miktar Bihter çikolata tüketmek sizi mutlu etmeye yardımcı olacaktır.

Sarı Kantaron: Antidepresan özelliği olan bu bitki strese ve depresyonun doğal yöntemlerle uygulanan tedavisinde oldukça başarılıdır. Sarı kantaronun içeriğinde bulunan hypericin adı verilen bir maddesi önde olmak üzere bu bitki ile stres, anksiyete ve uykusuzluk hallerinde yararlı olabileceği belirtilmektedir.

Melisa Çayı: sinirsel olarak oluşan çarpıntılarda, hafif depresyon stres, sıkıntı uyku problemlerini ve strese neden olan olayların zihinden ve düşünceden uzaklaştırılmasında faydalı olduğu belirlenmiştir. Melisa çayının kasları gevşetici ve huzur verici özelliği ile sinir sistemini gevşeterek uykuyu kolaylaştırır. Hatta melisa çayı yoğurtla birlikte tüketildiğinde uyku rahatsızlığı olanlar için birebirdir. Ayrıca belirtilerinin başında yorgunluğa ve dalgınlığa karşı fayda sağlayacak çok kıymetli bir bitkidir. Rahatlık ve canlılık hissi verir. Zekayı artırır, beyin damarlarını açar, mide ülserine ve ter kokusuna karşı iyi geldiği bilinmektedir.

Kedi Otu: Modern yaşamın bir etkisi olarak ilk plana çıkan gerginlik, sinirlilik ve korku hallerinden kolaylıkla kurtulabilmek için fayda sağlayacak çok kıymetli bir bitkidir. Yüzyıllar önce yerlilerin şavaş yaralarına karşı kedi oyu bitkisinin taze yaprakları ezilerek yaralarda kullandıkları bilinmektedir. Bu bitkinin kurutulan köklerinin ezilerek öğütülüp toz şekline gelen tozunun mikrop öldürücü etkisi vardır. Bu tozun bedensel ve zihinsel yorgunluklara, kapris, alınganlık ve bencillik gibi durumlarda iyi sonuçlar alındığı bilinmektedir Bu şifalı bitkilerin yanı sıra stres rahatsızlığı olan kişilerin uygulaması gereken bazı önlemler vardır.

İşte bu önlemlerden sadece bir kaçı;

  • Sizi sıkarak rahatsız eden dar kıyafetler giymeyin.
  • Sürekli ilaç kullanmaktan kaçının.
  • Hafızanıza ve belleğinize güvenmeyin; mutlaka not alın.
  • Randevularınızı önceden düşünerek ayarlayın.
  • Zamanınızı boşa harcamayın ve kendiniz için uğraşlar edinin.
  • Kötümser ve karamsar kişilerden uzak durun.
  • Sizin için önemli olan evrakların birden fazla sayıda fotokopisini çektirin.
  • Kendinize güvenin
  • Evinizde çalışmayan ve arızalı ne kadar alet varsa tamir ettirin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir