Su Yanığına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Yanık tedavisinde önemli olan yanan bölgede yer alan hücrelerin daha fazla zarar görmesini önlemektir. Bu nedenle vücuda sıcak su, çay gibi şeyler dökülmüşse ilk önce yanan bölgeyi soğutmak gerekir. Yanan bölgeyi soğutmak için soğuk suya tutulabilir ya da bölgeye buz kompres uygulanabilir. Bu sayede hem ağrı hem de acı hafifleyecek, bölgedeki diğer hücreler zarar görmeyecektir.

Su Yanığına Ne İyi Gelir?

Yumurta Akı: Yumurta akının içeriğinde yer alan bileşenler cildin hızlı bir şekilde yenilenmesine yardımcı olur. Yanık bölgenin genişliğine göre yumurta akı bir kâseye alınarak yanan bölgeye sürülür. Yumurta akı kurudukça üzerine tekrar sürülmelidir. Bu sayede özellikle su yanıkları kısa sürede iyileşecektir. Yumurta akının yanık izine karşı da olumlu etkileri vardır. Yanık bölgede iz kalmasını engeller.

su yanigi 2Yanık Kremleri: Eczaneler kolaylıkla temin edilebilecek olan yanık kremleri su yanığı için kullanılabilir. Özellikle silverdin adlı krem yanıklara karşı çok etkilidir. Eğer yanığın boyutu çok fazla ise krem ile beraber antibiyotik tedavisinde başlanabilir. Antibiyotik özelliği olan kremler yanıkların iltihaplanmasını önler. Ayrıca madecasol adlı krem de yanık tedavisinde başarılıdır.

Süt: Evde ufak kazalar sonucu oluşan cilt yanıklarına karşı süt ile kompres yapılabilir. Yanık bölgeye 15-20 dakika süt sürmek ya da bölgeyi sütün içinde bekletmek yararlı olacaktır.

Sabun: Yanık oluştuktan 1 gün sonra yanık bölge temiz bir sabun ile hafifçe yıkanmalıdır. İşlem her gün düzenli olarak uygulanmalı ve işlemden sonra bölge kuru tutulmalıdır.

Aloe Vera: Aloe vera yanıklı bölgenin daha çabuk iyileşmesini sağlar. Aloe vera yaprağı açılarak içerisindeki sıvı yanık bölgeye sürülür. Sıvı bölgeyi rahatlatacak ve acıyı hafifletecektir.

E Vitamini Kapsülü: Yanık bölgenin daha çabuk iyileşmesi ve iz bırakmaması için E vitamini kapsülü direkt olarak yanık bölgeye uygulanabilir.

Patates: Patatesler halka şeklinde doğranarak yanığın üzerine yerleştirilir. Patates içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde hem acıyı alır hem de iz kalmasını engeller.

Lavanta Yağı: Lavanta yağının acıyı dindirici etkisi vardır. Ayrıca yanıkların iyileşme sürecini kısaltır. Lavanta yağı uygulamadan önce bölge ılık su ve sabun ile temizlenmelidir. Aynı miktarlarda lavanta yağı, badem yağı ve zeytinyağı karıştırılarak temizlenen bölgeye uygulanmalıdır. Uygulama günde 3 defa tekrarlanabilir.

Mantar: Hafif su yanıklarında yanık bölge mantar ile ovulabilir. Mantar ciltte batmaya hissine yol açsa da ağrıyı dindirerek yanık izlerini hafifletici etki sağlar.

Su Yanıklarına Karşı Yapılmaması Gerekenler

Su yanığına karşı salça ya da yoğurt sürülmemelidir. Bu tür yanlışlar halk arasında bilinçsiz bir şekilde yapılmaktadır. Bu tür davranışlar yanığın şiddetini arttırarak daha kötü bir hal almasına yol açabilir. Yanık cilt üzerinde açık yara olarak adlandırıldığı için bu davranışlar yanıklı bölgenin iltihaplanmasına sebep olur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir