Sürekli Ellerin Soğuk Olmasına Ne İyi Gelir?

Ellerin soğukluğu kötü bir hastalığın belirtisi olabilir. Yaz kış fark etmeksizin sürekli soğuk olan ellerin ya da ayakların altında başka bir neden yatıyor olabilir. Yaz aylarında ellerin soğuk olması daha yaşanılabilirken kış aylarında soğuk el insanı daha fazla üşüttüğü için rahatsız edebilen bir durumdur.

Soğuk Ellerin Farklı Belirtileri

Elleri soğuk olan birinin vücudunun farklı bölgelerinde de üşümeler gözlemlenir ise Raynaud hastalığı belirtisi olabilir. Özellikle kulaklarda, burun ucunda ve parmak uçlarında uyuşukluk, soğukluk ve solukluk hissi de ortaya çıkabilir. Bunun en büyük sebebi de vücudun uç bölgelerinin beslenmesinin azalması yani buralara kan akışının azalmasıdır. Atardamarda görülen kasılmalar ve kan damarlarında gelişmiş olan bozukluklar sebebiyle vücudun uç noktalarına kan akışı azalabilir.

Parmak uçlarında, burun ucunda solukluk, uyuşma, üşüme, morarma ve hatta ağrı gibi semptomlar Raynaud hastalığının belirtisi olabilir. Bu gibi belirtileri olan kişilerin bir uzman doktora başvurması ve hastalığının tespitinin yapılması gerekmektedir.

Ellerin Soğumasının Sebepleri

Ellerin soğuk olması vücuttaki bazı vitamin ve minerallerin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Bunun dışında ellerin sürekli soğuk olmasının bazı sebepleri şu şekildedir;

 • Anemi, vücutta demir eksikliği sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kan hücrelerinin düzgün bir şekilde çalışmaması anemiye sebep olabilir. Anemi de ellerin soğumasına sebep olur.
 • Diyabet, vücuttaki sinir sistemi hassasiyetine sebep olan bir hastalıktır. Bu sebeple de diyabet hastalığına sahip olan kişilerin ellerinde soğukluk görülebilir.
 • Hipotroidi, tiroid hormonunun az salgılanması oluşan bir rahatsızlıktır. Yan etkileri olarak da el ve ayak üşümesi görülür. Bununla birlikte saç dökülmesi, kuru cilt, eklem ağrısı yorgunluk gibi belirtileri de vardır.
 • B12 eksikliği sonucunda da el ve ayaklarda üşüme gözlemlenir. Ellerde soğukluğun dışında karıncalanma, uyuşma gibi nörolojik semptomlar da görülür.
 • Sigara içmek vücudun kan damarlarının daralmasına ve yaralanmasına sebep olur. Böylece kan damarlarında yeterli kan akışı olmaz. Ellere de yeterli kan akışı gitmediği zaman üşüme gözlemlenir.
 • Düşük tansiyonda kan basıncı bir anda düştüğü için el ve ayaklarda üşüme gözlemlenir. Bunun yanında yorgunluk, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi belirtiler de gözlemlenir.
 • Stres gibi psikolojik sorunlar da ayaklarda ve ellerde soğukluğa sebep olabilir.
 • Yetersiz sıvı tüketmek kan akışının düzenini değiştirir ve daha az kan akışı gözlemlenir. Böylece ellerde ve ayaklarda soğukluk da gözlemlenir.

Ellerin Soğumaması İçin Yapılması Gerekenler

Ellerin soğukluğu herhangi bir rahatsızlık ya da hastalık sonucu görülmüyorsa şu adımlara dikkat ederek önlenmesi mümkündür;

 • Yeterli ve dengeli beslenmek ve beslenme programının içerisinde proteini yüksek olan besinler tüketilmelidir.
 • Gün içerisinde en az 2 litre su tüketimi yapmak gerekir.
 • Sigarayı bırakmak ya da azaltmak gerekir.
 • Stres gibi vücudu olumsuz etkilerden psikolojik faktörlerden uzak durulmalıdır.
 • Gün içerisinde fiziksel aktivite yaparak ve nabzı artırarak kan akışını hızlandırmak da ellerin soğukluğunu öneyecektir.

Bunların yanında sürekli olarak soğuk ellerle başa çıkmak için bazı etkili yöntemler vardır. Soğuk hava veya düşük kan dolaşımı gibi nedenlerden dolayı ellerinizi sıcak tutmak için aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz:

 • Soğuk havalarda dışarı çıkarken, ellerinizi sıcak tutacak kalın eldivenler giyin. Eldivenlerin içine sıcak tutan malzemeler ekleyerek ellerinizin daha uzun süre sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ellerinizi sürekli hareket ettirmek, kan dolaşımını artırarak ellerinizin daha hızlı ısınmasına yardımcı olur. Elleri ovuşturmak, yumruk yapmak, parmakları açıp kapatmak gibi basit egzersizler yapmak faydalı olacaktır.
 • Elleri sıcak su ile yıkamak, ellerinizin ısınmasına yardımcı olabilir. Ancak, elleri çok sıcak suyla yıkamaktan kaçının, çünkü cildinizin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir.
 • Sıcak içecekler, vücut sıcaklığınızı artırarak ellerinizin ısınmasına yardımcı olabilir. Sıcak çay, kahve veya sıcak kakao gibi içecekler tüketmek ellerinizi ısıtmak için iyi bir yöntemdir.
 • Ellerinizi sıcak su dolu bir kaba batırıp çıkardıktan sonra, el masajı yapmak kan dolaşımınızı artırarak ellerinizin ısınmasına katkı sağlar. Ellerinizin avuç içlerini ve parmak aralarını hafifçe masaj yaparak ovabilirsiniz.

Bu yöntemleri uygulayarak ellerinizi daha sıcak tutabilir ve soğuk havalarda bile rahatlıkla faaliyet gösterebilirsiniz. Eğer ellerinizdeki soğukluk sürekli bir sorun halinde ise, bir doktora danışarak altında yatan nedeni belirlemek ve gerekli tedavi yöntemlerini öğrenmek önemlidir.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın