Tarçın Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Tarçın, mutfaklarda yaygın ve farklı şekilde kullanılan baharatlardan biridir. Daha çok içeceklere aroma katmak için tercih edildiği düşünülse de tatlı ve kek gibi yiyeceklerde de sıkça tercih edilir. Lif, magnezyum, demir, besin lifi ve farklı vitaminler açısından zengin içeriğe sahiptir. Tüm içeriğinden en iyi şekilde yararlanmak için tarçının doğru şekilde ve doğru oranlarda tüketilmesi gerekir. Yapılan araştırmalarda tarçının diyabet üzerinde olumlu etki yarattığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Diyabet haricinde sağlık açısından daha pek çok faydası bulunmaktadır.

Tarçın Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Enfeksiyon: Tarçının inflamasyonu azaltıcı etkisi vardır. Çok eski yıllardan günümüze dek tarçın özellikle bronşit ve kronik öksürüğe karşı yaygın şekilde kullanılmaktadır. Vücuttaki bakterilerin, mantarların ve virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlarla mücadele etmek için kullanılabilir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Vücutta enfeksiyonların yol açtığı hasarları onarıcı etkiye sahiptir.

Diyabet ve Kardiyovasküler Hastalıklar: Dünyada gerçekleşen ölümlerin çoğu kalp ve damar hastalıklarına bağlı gelişir. Bu tür hastalıkların büyük nedeni genetik yatkınlık yada diyabettir. Tarçının kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Tip2 diyabet hastalığında günlük 1 gram tarçın tüketimi hastalıkla olumlu etkiler yaratarak şekerin dengelenmesini sağlar. Kolesterol üzerinde de etkisi olan tarçın, kolesterol seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.

Kilo Vermek: Kilo problemi olanlar ya da kilosunu muhafaza etmek isteyenler tarçından yardım alabilir. Kan şekeri üzerinde olumlu etkileri olan tarçın bu sayede açlık hissini yatıştırarak yaşanabilecek krizlerin önüne geçer. Tüm bu etkilerinden dolayı kilo vermeye yardımcı olur. Tokluk hissini arttıran tarçın, diyet listelerine güvenle eklenerek tüketilebilir.

Ağız Sağlığı: Ağız içinde oluşan enfeksiyonlar, diş çürükleri, ağız kokusu gibi problemlere karşı kullanılabilecek baharatlardan biridir. Antibakteriyal etkisi olan tarçın ağız hijyenini korur.

Candida Enfeksiyonu: Sindirim sistemi üzerinde oluşum gösterebilen candida enfeksiyonu için tarçın kullanılabilir.

Cilt Sağlığı: Ciltte meydana gelebilecek alerji, döküntü ve enfeksiyonlarda kullanılabilir. Cilt için balla karıştırılarak kullanıldığında etkisini arttırarak problemin daha çabuk ortadan kalkmasını sağlar.

Tarçının Diğer Faydaları

 • Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklarda etkili olan tarçın, hastalığın daha kolay atlatılmasını sağlar.
 • Kemikleri kuvvetlendirmek için yararlanılabilecek baharatlardan biridir.
 • Hafızayı kuvvetlendirici etkisi vardır.
 • Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Stres, depresyon gibi vakalarda sakinleştirici etkisi vardır.
 • Sindirim sistemini düzenleyen tarçın, gaz ve şişkinliğe karşı iyi gelir.
 • Uykusuzluk problemi yaşayan kişiler tarçın tüketebilir.
 • Sağlıklı beslenme konusunda şeker yerine tüketilebilir.

Tarçın Nasıl Tüketilir?

Tarçının birçok şekilde kullanılabilir. Toz ya da kabuk tarçın şeklinde kullanılan tarçın, kabuk olarak genelde çay şeklinde kullanılır. Toz olarak ise tatlı, kek gibi hamur işlerinde kullanılır. Kabuk tarçın gibi toz tarçın da demlenerek tüketilir.

Tarçın Çayı Nasıl Hazırlanır?

 • 1 adet çubuk tarçın
 • 1 adet poşet yeşil çay
 • 1 su bardağı su

Hazırlanışı: 1 su bardağı su kaynatıldıktan sonra içine çubuk tarçın eklenir. 10 dakika kadar demlendikten sonra poşet çay ilave edilir. Birkaç dakika dinlendikten sonra bardaktan tarçın ve çay alınır. İsteğe bağlı olarak balla ya da agave şurubu ile tatlandırılarak içilir.

Tarçının Yan Etkileri

Tarçın vücuda sağladığı faydalarla bilinen baharatlardan biri olsa da fazla ve bilinçsiz tüketildiğinde zararlarıyla karşı karşıya kalınabilir. Aşırı tarçın tüketimi kanama riskini arttırır. Yine aşırı tüketimi karaciğer hastalığına yol açabilir. Karaciğer hastalarında tarçının aşırı tüketimi hastalığın seyrini olumsuz yönde etkileyebilir.