Tatlı Krizlerine Karşı Ne İyi Gelir? Doğal Şeker İhtiyacını Düşüren Besinler ve Alternatifler

Tatlı krizlerine karşı alınan önlemler ile zaman zaman meydana gelen tatlı krizlerinin önüne geçebilmek mümkündür. Aşırı tatlı tüketimi başta diyabet hastalığı olmak üzere kalp damar hastalıklarından kilo almaya kadar pek çok soruna neden olur. Vücuda birçok zararı olan şekerin tüketiminin azaltılabilmesi için bazı önlemler alınabilir. Alınan önlemler ile tatlı krizinin önüne geçilebilir ve tatlı krizine karşı alternatif besinler öğrenilebilir.

Düzenli Beslenme

Tatlı krizlerine karşı alınabilecek önlemler kalıcı önlemler olmalıdır. Tatlı kriziyle çok fazla karışık her şeye kalan kişiler tatlı krizinin önüne geçebilmek için önlemler almalıdırlar. Tatlı krizlerinin hafifletilmesi için alınabilecek ilk yöntem dengeli ve düzenli beslenmelidir. Dengeli ve düzenli beslenerek vücudun ihtiyacı olan tüm besin değerleri tüketilebilir. Tatlı krizi ile karşı karşıya kalan kişiler günlük olarak karbonhidrat protein ve yağ içeren besinler tüketmelidir. Protein alımı için süt ve süt ürünlerine ek olarak et ve balık da tüketilebilir. Günlük tüketimini sağlamak için ise sağlıklı yağlardan olan zeytinyağı ve avokado kullanılabilir. Yeterli ve dengeli beslenme ile vücudun tatlı krizlerine girmesinin önüne geçirebilir.

Atıştırmalıklar

Tatlı krizlerine karşı alınabilecek önlemlerden birisi de sağlıklı ara öğünlerdir. Yeterli ve dengeli beslenmek için ana öğünlere ek olarak ara öğünlerde tüketilmelidir. Ara öğün tüketimi sayesinde vücutta bulunan kan şekeri dengelenir ve tatlı krizleri azaltılabilir. Tatlı krizlerini azaltılması için kullanılabilecek ara öğünler ve atıştırmalıklar ise kuruyemişler veya meyvelerden seçilmelidir. Meyveler sahip oldukları şeker sayesinde kan şekerinin düzenlenmesini ve tatlı krizinin önüne geçilmesini sağlar. Meyvelere ek olarak kuruyemişler de tatlı krizlerinin önüne geçmek için kullanılabilecek ara öğün atıştırmalıklarıdır. Ara öğünde meyve veya badem ceviz fıstık gibi kuruyemişler tüketilebilir. Düzenli meyve ve kuruyemiş tüketimi ile tatlı krizlerinin önüne geçilebilir.

Tarçın

Tatlı krizlerine karşı alınabilecek en basit ve etkili yöntem tarçın kullanımıdır. Tatlı krizlerinin önlenebilmesi için kan şekerinin dengelenmesinde tarçın kullanılabilir. Tarçının düzenli olarak tüketildiği takdirde kan şekerini dengelediği ve tatlı krizlerinin önüne geçtiği görülmüştür. Tarçın toz tarçınlı yap çubuk tarçın şeklinde satılmaktadır. Çubuk tarçınlı gün içerisinde tüketilen yeşil çaylara veya suların içine ekleyerek tüketebilmek mümkündür. Çubuk tarçın kullanmak istemeyen kişiler ise toz tarçına yönelebilirler. Toz tarçın yoğurtları eklenerek ara öğün olarak tüketilebilir. Toz tarçın ve yoğurt karışımının tüketilmesi ile kan şekeri düzenlenecektir. Kan şekerini düzenlenmesi ile vücudun şekere duyacağı ihtiyaç da azaltılacaktır. Tarçın tüketimi sırasında dikkatli olunması gereken nokta tansiyon ilacı veya kan sulandırıcı ilaç tüketilmemesi gereklidir. Tansiyon vb. hastalıkları olan kişilerin tarçın kullanmadan önce doktorlarına danışmalarında fayda vardır.

Probiyotik İçeren Gıdalar

Tatlı krizleri ile karşılaşan kişiler bu krizleri önleyebilmek için probiyotik içeren gıdalardan yardım alabilirler. Probiyotik içeren gıdalar kan şekerini düzenlenebilir ve tatlı krizinin önüne geçilmesi sağlanabilir. Probiyotik içeren gıdaların kullanılması ile birlikte ayrıca bağırsaklarında daha sağlıklı olması sağlanabilir. Tatlı krizi ile karşı karşıya kalan kişilerin kefir ve yoğurt tüketmesi ile bu krizleri aşabileceği görülmüştür. Kefir ve yoğurt doğal probiyotik içeren besinlerdir ve şeker ihtiyacını bastıracaktır. Düzenli olarak probiyotik kullanılan kişilerin daha az tatlı krizi yaşayacak ve şeker ihtiyacını daha az hissedecektir.

Magnezyum İçeren Yiyecekler

Tatlı krizi sorunu ile karşılaşan kişilerin tüketmesi gereken bir diğer besin ise magnezyum içeren besinlerdir. Tatlı krizi ile karşı karşıya kalan kişiler şeker ihtiyacını bastırmak için magnezyum içeren besinleri tüketebilirler. Magnezyum içeren besinler içerisinde badem fındık ceviz gibi kuruyemişler ilk sıralarda gösterilebilir. Kuruyemişlere ek olarak kakao ve yeşil yapraklı sebzeler de magnezyum içermektedir. Magnezyum içeren besinlerin tüketilmesi ile vücudun ihtiyaç duyduğu şeker hissinin önüne geçilebilir.

Düzenli Uyku

Tatlı krizlerine karşı besini tüketimi oldukça önemlidir. Magnezyum ve probiyotik içeren besinlerin tüketilmesi ile tatlı krizlerinin önüne geçilebilir. Tatlı krizlerinin önüne geçilebilmesi için alınabilecek önlemlerden biri de düzenli uykudur. Düzenli olarak uyumayan kişiler daha fazla tatlı krizine girmektedir. Günde 8 saat uyuyan kişilerde tokluk hissi daha baskın olacaktır ve tatlı krizlerine girme olasılığı düşecektir. Tatlı krizleri ile sık sık karşı karşıya kalan kişilerin düzenli olarak uyuyup uyumadıklarını dikkat etmeleri gerekir. Düzenli uyuyarak ve dengeli beslenerek vücutta meydana gelen tatlı isteğinin önüne geçilebilir.

 

İçeriği Oylayın

“Tatlı Krizlerine Karşı Ne İyi Gelir? Doğal Şeker İhtiyacını Düşüren Besinler ve Alternatifler” üzerine bir yorum

Yorum yapın