Terk Edilme Psikolojisine Karşı Ne İyi Gelir?

Terk Edilme Psikolojisine Karşı Ne İyi Gelir

Terk edilme psikolojisi ilişkilerin bitmesini ardından taraflardan birinin terk edildiğini düşünerek girmiş olduğu olumsuz duruma verilen addır. Kişiler çeşitli nedenlerle gerçekleşen ayrılığın ardından üzülebilir veya daha derin duygular hissedebilir. Ancak bu üzüntü ve depresyon gibi durumların çok uzun süre devam etmesi kişilerin psikolojisinde olumsuz bir etki bırakacaktır. Terk edilme durumu ile karşılaşan kişilerin bu durumu atlatabilmek için çeşitli yöntemleri denemeleri önerilir. Terk edildikten sonra kendinizi daha iyi hissedebilmek ve bu olumsuz havadan kurtulabilmek için aşağıda sıralanan teknikleri ve taktikleri uygulayabilirsiniz

Sosyal Medyadan Uzaklaşın

Terk edilme psikolojisi insanları hata yapmaya itebilir. Kişiler yaşamış oldukları üzüntü nedeniyle eski sevgililerini sosyal medyadan veya çeşitli mecralardan takip edebilirler. Karşı taraf sosyal medyada takip edildiğini bildiğinde eski sevgilisinin acı çekmesine neden olacak paylaşımlarda bulunabilir. Bu paylaşımlar terk edilme psikolojisiyle mücadele eden kişiler in daha büyük bunalımlara girmesine neden olabilir. Bu nedenle kişilerin ayrıldıktan sonra sosyal medyadan bir süre uzak durmaları önerilir. Sosyal medyadan uzak duran kişiler eski sevgililerini görmedikleri için onun zihinlerindeki varlığını yavaş yavaş unuturlar.

Özellikle ayrılığın ardından karşı tarafın yeni bir ilişkiye başlaması durumunda paylaşacağım fotoğraflar terk edilme psikolojisinin daha ciddi problemleri ortaya çıkarmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kişiler eski erkek arkadaşlarına hiçbir mecradan takip etmemeli ve eski sevgililerinin varsa yeni sevgilileri ile ilgili herhangi bir araştırmaya girişmemelidir. Eski sevgilinizin yeni sevgilisini çok sık araştırmanız durumunda kendinizi o kişiyle karşılaştırmaya ve o kişiyi kendinizden Üstün görmeye başlayabilirsiniz. Bu durum sizin kendinizi daha değersiz hissetmenize ve daha çok üzülmenize neden olabilir. Bu nedenle ayrıldıktan sonra sosyal medyadan bir süre uzak durmak hem eski sevgilinizin yapacağı paylaşımları görmemeniz hem de ilişkinizle ilgili gerçekleşmeyecek hayaller kurmanızın engellenmesini sağlayacaktır. Bu sayede kısa süre içerisinde ayrılık psikolojisinden kurtulabilir ve günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Ayrılıkla İlgili Düşünmekten Vazgeçin

Terk edilme psikolojisi üzüntüyü beraberinde getirdiği gibi terk edilme durumu ile ilgili çeşit senaryoların yazılmasına da neden olabilir. Kişiler eski sevgilileri tarafından terk edildiklerinde neden terk edildiklerine dair akıllarında binlerce soru bulunabilir. Bu sorular kişilerin ayrılıkla ilgili farklı teoriler ve senaryolar kurmalarına neden olur. Kurulan bu teoriler ve senaryolar terk edilen kişileri üzmekten başka bir şeye yaramayacaktır. Bu nedenle ayrılıkla ilgili teoriler kurmaya ve şu olsaydı şöyle olurdu şeklinde düşünmeye ara vermek gerekir. Özellikle sevgililik zamanında yaptığınız hatalarınızı düşünmek sizin daha fazla üzülmenize neden olacağından geçmişse ilgili hayaller kurmaya da bir süre ara vermeniz önerilir.

Kendinize Önem Verin

Terk edilme psikolojisi yaratmış olduğu olumsuz durum nedeniyle kişilerin kendilerini değersiz hissetmelerine neden olabilir. Özellikle terk edilen kişiler neden terk edildiği konusunda kesin bir doneye sahip olmadıkları durumda terk edilmeyle ilgili çeşitli senaryolar kurabilirler. Kurulan bir senaryolar içerisinde genellikle kendilerini suçlarlar ve ayrılığın kendileri yüzünden gerçekleştiğini düşünürler. Bu durumda terk edilen kişilerin kendilerini değersiz hissetmelerine neden olur. Ancak unutulması gereken nokta hayatı bir şekilde devam ettiğidir. Bu nedenle ayrılığın neden gerçekleşti veya bu ayrılık da sizin suçunuzun olup olmadığını düşünerek kendinizi değersiz hissetmenize gerek yoktur. Kendinizi değersiz hissetmek yerine keyif alabileceğiniz hobilere yönelebilir bu sayede hem keyifli şekilde vakit geçirebilir hem de kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hislerinizi Bastırmayın

Ayrılık sonrasında herkesin verdiği tepkiler farklıdır. Kimileri bağırıp çağırabilir kimileri gözyaşı dökebilir kimileri ise ayrıldıktan sonra tek kelime dahi etmeyebilir. Bu gruplar arasında en tehlikeli olanlar ise ayrılık sonrasında tek kelime dahi etmeyip hislerini belli etmeyen gruptakilerdir. Etrafa karşı güçsüz görünmemek veya üzüldüğünü belli etmemek için kişiler ayrılığın ardından birçok olayı tepkisiz kalabilirler. Ancak bu durum kişilerin duygularını bastırmalarına neden olur ve konuyla alakasız bir yerde Duygu patlaması yaşayabilirler. Duygu patlaması sonrasında sinir krizine dahi dönüşebilir. Duygu patlaması veya sinir krizi yaşamak istemeyen kişiler ayrıldıktan sonra içinden geldiği gibi davranmalıdırlar. Çevrenin hakkında ne düşüneceğini umursamadan ağlamak istedikleri zaman ağlamalı ve duygularını sözlü olarak ifade etmelidirler. Duygularını bastırmadıkları takdirde kısa süre içerisinde bu konuya üzülmekten vazgeçecek ve hayatlarına kaldıkları yerden devam edeceklerdir.

Destek Alın

Terk edilme psikolojisi etrafınızda kimse olmadığında daha zorlu bir süreç olabilir. Bu nedenle terk edilen kişilerim bu süreçte arkadaşlarından ve ailelerinden destek almaları önerilir. Arkadaşlarınızla özellikle ev dışında buluşarak onlara yaşadıklarınızı anlatabilir ve duygularınızı birileriyle paylaştığınız için rahatlama hissine kavuşabilirsiniz. Ayrılık acısı herkes tarafından tanılan bir duygu olduğundan karşınızdaki kişiyle duygularınızı paylaştığınızda o kişi sizi anlayacak ve size destek olacaktır. Ayrıca arkadaşlarınızla ev dışarısında buluştuğunuzda diğer insanlarla sosyalleşebilme şansına da sahip olabilirsiniz.

İçeriği Oylayın

Yorum yapın