Tırnak Ağrısına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Tırnak ağrısı, pek çok kişi tarafından önemsenmeyen bir sağlık sorunudur. Ancak tırnak ağrısının altında yatan bir tırnak batması sorunu varsa ilerleyen günlerlerde cerrahi müdahale gerektirebilir. Tırnak ağrısı ile beraber şişlik ve ikincil enfeksiyon durumu varsa tırnak batması durumu ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu hastalığa neden olan en önemli faktörler ise aşırı terlemeye neden olan durum, genetik faktör, sentetik, darbe, sıkan ve rahatsız eden ayakkabılar olarak sıralanabilir.

Tırnak Ağrısına Ne İyi Gelir?

  • Eğer tırnak ağrısı bir darbe sonucunda oluşmuş ise bölgeye yapılacak ilk şey buz kompresi olacaktır. Bu yöntem tırnağın şişmesini engelleyecektir ve kan akımını da hızlandıracaktır.
  • Buz uygulamasının ardından bölge zeytin yağ ile ovulup hemen ardından da sarılmalıdır.
  • Ayakta çok kalan ve hava almayan ayakkabı kullanan kişilerin ilk olarak ayakkabıları değiştirmeleri gerekir. Ayağınıza göre uygun büyüklükte ve içeriye hava alan ayakkabılar tırnağı sıkmayacağı gibi gün boyu da rahat hareket etmenize de yardımcı olacaktır.
  • Ağrıyan tırnak için bir çay bardağı maydanoz iki bardak suyun içerisine dâhil edilir ve kaynamaya bırakılır. Kaynayan maydanozlar suyun içerisinden alınır ve biraz ılıktan sonra tırnağın üzerine yerleştirilir. Bu işlem hem tırnağın ağrısını alacaktır, hem de olası bir iltihaplanma sorunu vara giderecektir.
  • Eğer tırnak altında yatan kir ve bakteri durumu varsa tırnak fırçası ile temizliğinin sağlanması gerekir.
  • Gün içerisinde yapılan ev işlerinde eğer deterjan gibi ürünler kullanılacak ise mutlaka eldiven giyilmesi gerekir. Eldiven tırnakları deterjana karşı koruyacaktır.
  • Her gün gece yatmadan ağrıyan tırnak ılık su ile yıkanır ve ardından tırnak bakım jelleri sürülüp sabaha kadar bekletilir. Ağrıyan tırnağın bakımı biraz itina istemektedir ve kullanılan krem, jel ve losyonlar varsa itinalı bir şekilde sürülmesi gerekir.
  • Ağrıyan tırnağa manikür veya pedikür yapılırken mümkün oldukça dikkatli davranmak gerekir.  Hatta tırnağın ağrısı geçene kadar mümkün oldukça bu işlerden kaçınma daha doğru olacaktır.
  • Tırnaklar su ile temas ettikten sonra iyi bir şekilde kurulanmalıdır.

Benzer Konu :

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir?

3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir