Tırnak ve Parmaklarda Sararmaya Ne İyi Gelir?

Tırnak ve parmaklarda sararma çeşitli hastalıklar sonucunda ortaya çıkabilir ve kötü bir görüntü yaratabilir. Özellikle parmaklarda meydana gelen sararmalar tırnakların kötü görünmesine ve tırnak sahiplerinin de kendini özgüvensiz hissetmesine neden olur. Tırnaklarda ve parmaklarda meydana gelen bu kötü görüntüden kurtulmak için evde çeşitli doğal yöntemlerden olabilir. Doğal yöntemler sayesinde kısa süre içerisinde tırnaklarınızda ve parmaklarınızda meydana gelen sararmadan kurtulabilirsiniz.

Tırnaklarda ve Parmaklarda Neden Sararma Olur?

Tırnak ve parmaklarda sararma yapılan bazı yanlış uygulamalar veya hastalıklar sonucunda ortaya çıkabilir. Meydana gelen sararmanın nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Sürekli olarak oje sürmek
 • Oje markasını sürekli değiştirmek
 • Eski ojeyi sürmeden üzerine yeni bir oje sürmek
 • Siyah lacivert gibi koyu renk ojeleri çok fazla kullanmak
 • C vitamini eksikliği
 • D vitamini eksikliği
 • Vücudun ihtiyacı olan protein miktarının sağlanamaması
 • Aşırı sigara tüketilmesi
 • Tırnakların kullanılan ojeler veya tırnak cilaları nedeniyle hava alamaması
 • Şeker hastalığı
 • Tiroid hastalıkları
 • Ciltte meydana gelen kanser türleri
 • Tırnak mantarı
 • Tırnakların enfeksiyon kapması

Yukarıda sıralanan yanlış uygulamalar ve hastalıklar tırnaklarda ve parmakların bazı bölümlerinde sararmalara neden olabilir. Sarma probleminden kurtulabilmek için aşağıda ele alan alınan yöntemleri deneyebilir ve bu sayede kısa süre içerisinde tırnaklarınızın ve parmaklarınızın doğal rengine kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Süt ve Maden Suyu Karışımı

Tırnak ve parmaklarda sararma meydana gelen kişiler evde uygulayabileceği bazı doğal tedavi yöntemleri ile sararma probleminden kurtulabilirler. Sararma probleminden kurtulabilmek için öncelikle süt ve maden suyu karışımından faydalanılabilir. Süt ve maden suyu karışımından önce sararma bulunan tırnaklara ve parmaklara Bir hafta boyunca limon sürülmesi önerilir. Parmakları ve tırnakları Bir hafta boyunca limon sürüldükten sonra sıra süt ve maden suyunu kullanmaya gelir. Bir hafta limonla ovalanan parmaklar ve tırnaklar ikinci hafta 15 dakika boyunca süt içerisinde bekletilir. 15 dakika sütte bekletilen tırnaklar ve parmaklar maden suyu ile durulanır. Bu yöntemi içerisinde yer alan limon ve süt kısa süre içerisinde sararma problemlerinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu yöntem tırnaklarda ve parmaklarda meydana gelen sararma ortadan kalkana kadar tekrarlanabilir. Evinde limon bulunmayan kişiler ise bu yöntemi sadece süt ve maden suyu ile de deneyebilirler.

Karbonat ve Yoğurt Karışımı

Tırnak ve parmaklarda sararma sorununun önüne geçilebilmesi için karbonat ve yoğurt karışımından da faydalanılabilir. Birebir ölçülerde karbonat ve yoğurt karıştırılır. Karbonat ve yoğurt homojen bir kıvama geldikten sonra elde edilen bu karışım sararma meydana gelen tırnaklara ve parmaklara sürülür. Karbonat ve yoğurt karışımı sürülen bölgeler güzelce masaj yapılarak bu karışımdan arındırılır. Karbonat sahip olduğu beyazlatma etkisi sayesinde kısa süre içerisinde sararmaların rengini açacak ve Selami meydana gelen bölgelerin doğal rengine kavuşmasını sağlayacaktır. Karbonat ve yoğurt karışımını haftada 3 defa uygulayabilmek mümkündür. Bu yöntem sayesinde kısa süre içerisinde tırnakların ve parmakların beyazlatılması sağlanır.

Limon ve Su Karışımı

Tırnak ve parmakları renk değişimine uğrayan kişiler limon ve ılık su karışımından faydalanabilirler. Bir limonun suyu güzelce sıkıldıktan sonra içerisine ılık su eklenir. Ilık su ve limon karışımının içerisine sararma meydana gelen tırnaklar ve parmaklar sokularak yaklaşık 5 dakika bu suda bekletilir. Tırnaklar 5 dakika boyunca bu suda bekletildikten sonra sıkılan limonun kalan parçaları ile güzelce masaj yapılır. Sararma problemine kısa süre içerisinde ortadan kaldırabilecek bu yöntem Ayrıca çok kolay uygulanabildiği için de tercih edilmektedir. Siz de limon ve su karışımı ile kısa süre içerisinde tırnaklarınızda ve parmaklarınızda meydana gelen sararma problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Bu yöntemi her gün uyguladığınız takdirde bir hafta içerisinde parmaklarınız ve tırnaklarınız doğal rengine dönecektir.

Menekşe Yağı

Tırnak ve parmaklarda renk değişimi probleminin ortadan kaldırılabilmesi için Menekşe yağından da faydalanabilmek mümkündür. Menekşe yağı bir parça pamuk üzerine 5 damla kadar damlatılır. Menekşe yağı damlatılan bu pamuk ile sararma meydana gelen tırnaklar ve parmaklar ovulur. Tırnak ve parmakların 5 dakika kadar ovulmasının ardından tırnaklar ılık su ile durulanır. Menekşe yağı kullanarak kısa süre içerisinde sararma problemlerinden kurtulabilmek ve tırnaklarınızın doğal rengine kavuşmasını sağlayabilmek mümkündür.

Diş Macunu

Tırnak ve parmaklarda sararma problemi ile başa çıkmak için kullanılabilecek bir değer doğal tedavi yöntemi ise diş macunu kullanımıdır. Diş macunları beyazlatıcı etkiye sahip olmaları ile bilinirler. Diş macunlarının sağlamış olduğu beyazlatıcı etki tırnaklar ve parmaklar üzerinde de etkilidir. Bu yöntemi uygulayabilmek için beyazlatıcı etkiye sahip bir diş macunu ve eski bir diş fırçasına sahip olmak gerekir. Eski diş fırçasının üzerine bir miktar diş macunu alındıktan sonra bu fırça ile sararma meydana gelen tırnaklar ve parmaklar fırçalanır. Fırçalama işlemi sırasında nazik olmaya özen gösterilmelidir. Tırnaklar ve parmaklar yaklaşık 5 dakika kadar fırçalandıktan sonra hemen yıkama işlemine geçilmemelidir. Diş macunu sürüldükleri alanda en az 10 dakika kadar bekletilmesi önerilir. Diş macunu 10 dakika kadar bekletildikten sonra tırnakların ılık su ile durulanması önerilir. Bu yöntemi haftada bir defa uygulayarak kısa süre içerisinde parmaklarınızın ve tırnaklarınızın doğal rengine kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

İçeriği Oylayın

Yorum yapın