Topuk Ağrısına Ne İyi Gelir? Topuk Ağrısı Giderme Yöntemleri

Topuk ağrısına ne iyi gelir sorusu topuklarında Ağrı hisseden kişiler tarafından araştırılır. Topuklarda meydana gelen ağrılar kişilerin günlük yaşamını olumsuz etkiler ve bu sorunu nasıl tedavi edebileceklerini araştırmaya koyulurlar. Özellikle sürekli olarak ayakta çalışan kişilerin topuklarında zaman zaman ağrılar görülebilir. Topuk ağrısı şikayetiyle karşılaşan kişilerin ayaklarına buz kompresi yapması veya dinlenmesi önerilir. Topuk ağrıları şiddetlenmeye veya sürekli olarak görülmeye başlandığında ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır. Ara sıra gerçekleşen topuk ağrılarında ise evde uygulanan yöntemler sayesinde topuk ağrısı hafifletilebilir.

Elma Sirkesi

Topuk ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak elma sirkesi gösterilebilir. Elma sirkesi topuk ağrısı gidericiler arasında yer alır ve topuk ağrısının hafifletilmesinde kullanılabilir. Elma sirkesi asidik özelliği ile bilinmektedir ve ayaklarda herhangi bir yara varsa topuk ağrısı için kullanılmamalıdır. Ayaklarında herhangi biri yara olmayan kişiler topuk ağrısını gidermek için gönül rahatlığı ile elma sirkesi kullanabilirler. Topuk ağrılarının hafifletilebilmesi için elma sirkesi su ile karıştırılır. Suyun kaynar olması ve içerisine elma sirkesinin karıştırılması gerekir. Bu karışım biraz bekletilir soğutulduktan sonra ayaklar bu karışım içerisine sokulmalıdır. Elma sirkesi ve su karışımı içerisinde topuklar 20 ila 25 dakika boyunca bekletilmelidir. Bu işlemi gün içerisinde 2-3 defa tekrarlamak topuklarda meydana gelen ağrının hafifletilmesini sağlayacaktır. Düzenli olarak elma sirkesi ve su karışımının kullanılması ile birlikte topukların yumuşadığı da görülecektir. Topuklarında Ağrı bulunan kişiler için en pratik ve doğal yöntem elma sirkesi ve su karışımı olacaktır.

Epsom Tuzu

Topuk ağrısına ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişiler doğal topuk ağrısı gidericileri aramaya koyulurlar. Topuk ağrısı gidericileri arasından epsom tuzu da önemli bir yere sahiptir. Bu tuz çeşidi ayaklarda yara bulunması durumunda kullanılmamalıdır. Epsom tuzu kullanılarak topuk ağrısının giderilmesi için yapılması gerekenler şöyle açıklanabilir:

  • Epsom tuzu ile su karıştırılır. Karıştırılan su ve epsom tuzu içerisine ayaklar sokulur. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta epsom tuzunu sıcak su içerisinde seyretilmesi gerektiğidir. Sıcak su içerisinde seyretilen bu karışıma topukların sokulması ve yarım saat bekletilmesi gerekir. Karışım içerisinde bekletilen topuklar yumuşayacaktır ve topuklarda meydana gelen ağrılar hafifleyecektir. Bu karışım topuklarda bulunan ağrılar geçene kadar her gün tekrarlanabilir. Epsom tuzu ve su karışımının 2 ila 3 gün içerisinde topuklarda meydana gelen ağrıları giderdiği görülecektir.

Adaçayı Kürü

Topuk ağrısına ne iyi gelir sorusuna ayak rahatlatıcı olarak bilinen adaçayı kürü de gösterilebilir. Adaçayı kürü topuklarda meydana gelen ağrının uzun süre ayakta çalışma veya uzun süre ayakta kalma sonucunda meydana gelen ağrılar için kullanılabilir. Adaçayı kürü için adaçayı ve elma sirkesi yeterli olmaktadır. Kür için adaçayı yaprakları kullanılmalı ve bu yaprakların taze olması gerekmektedir. Taze adaçayı yaprakları ezilerek sularının çıkarılması sağlanır. Ardından adaçayı yaprakları yaklaşık 5 dakika boyunca elma sirkesi ile pişirilir. Elde edilen karışım soğuduktan sonra pamuklu bir bez yardımıyla topuklara sürülür. Ayakları sürülen adaçayı kürünün topuklarda bir ila 2 saat arasında bekletilmesi gerekir. Bu karışım 3 gün boyunca günde 2 defa uygulandığı takdirde topuklarda meydana gelen ağrılar hafifleyecektir. Sürekli olarak ayakta çalışan ve bu nedenle topuk ağrısı bulunan kişilerin adaçayı kürü sayesinde topuklarında meydana gelen ağrıları kısa süre içerisinde geçirdiği görülmüştür.

Zeytinyağı

Topuk ağrısı sorunu yaşayan kişilerin kullanabilecekleri doğal ağrı gidericiler arasında zeytinyağı da bulunur. Zeytinyağı ve karanfil yağının karıştırılması ile elde edilen kür topuk ağrılarının giderilmesi için kullanılabilir. Zeytinyağı ve karanfil yağının karıştırılması ile elde edilen kür 2 hafta boyunca topuklara sürülebilir. Bu kürün yapılabilmesi için zeytinyağının ve karanfil yağının karıştırılarak ısıtılması gerekmektedir. 2 yağın cildi yakmayacak şekilde ısıtılması ve soğutulmasının ardından elde edilen kür topuklara masaj yapılarak uygulanır. Topuklara uygulanan bu kür ile 2 hafta içerisinde topuklarda meydana gelen ağrılarından kurtulmak mümkündür.

Vazelin

Topuk ağrısına ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişilerin araştırdıkları ayak rahatlatıcılar arasında vazelin ilk sıralarda gösterilebilir. Vazelin özellikle sürekli ayakta kaldığı için topuk ağrısı sorunu yaşayan kişilerin tedavisinde kullanılabilir. Vazelinin topuk ağrısı tedavisinde kullanılabilmesi için vazelinin ısıtılması ve içerisine kırmızı biberin karıştırılması gerekmektedir. Vazelini ıslatılıp içerisine kırmızı biberin eklenmesi ile elde edilen macun ağrı hissedilen kısma uygulanır. Vazelin ve kırmızı biber karışımı topukları günde 2 defa uygulanmalı ve topuk ağrısı giderilene kadar tekrar edilmelidir. Bu kür sayesinde topukların yumuşaması ve topuklarda meydana gelen ağrının hafifletilmesi sağlanacaktır.

 

 

İçeriği Oylayın

“Topuk Ağrısına Ne İyi Gelir? Topuk Ağrısı Giderme Yöntemleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın