Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Topuk dikeni, ayak alt tabanı ile alakalı bir sorundur. Özellikle fazla ayakta duran ve aşırı kilosu olan kişilerde diğer kişilere göre daha çok görülmektedir. Aynı zamanda değişik pek çok faktör topuk dikenine yol açabilmektedir. Ayakaltında görülen bu rahatsızlık ile birlikte sertleşme meydana gelir. Topuğun üstüne basıldığında bu sertlikler kişilere dayanılmaz ağrılar verir ve kişilerin gün içerisinde sorunlu ayağın üzerine basmasına engel olur.

  • Bir çay bardağı dağ kekiğini sıcak su dolu kovanın içerisine alın ve karıştırın. Ardından sıcak su teni yapmayacak ılıklığa geldiğinde ayağınızı suyun içerisine sokun ve yaklaşık 30 dakika kadar bekletin. Topuk dikenine oldukça faydası olan bu yöntemi her gün yarım saat şeklinde uygulayabilirsiniz. Ancak en fazla 15 gün uygulanması önerilmektedir.
  • 4-5 tane elma kabuğunu (yaş veya kuru fark etmez) bir litre kadar sıcak suyun içerisine alın ve kaynatın. Elde edilen suyun içerisinden elma kabuklarını alın ve suyu günde 2-3 kere için. Özellikle yemek arasında ve yatarken içilmesi tavsiye edilir.
  • Sıcak suyun içerisine topuk dikeni sorunu olan ayağınızı sokun ve yumuşatın. Yumuşamış olan ayağınızın sorunlu bölgesine vicsk ile bal sürün ve ardından bölgeyi sarın. Bu işlemi özellikle gece yatmadan önce uygulamanızı öneririz. Çünkü ayağın taban kısmına vicsk ile bal sürüldükten sonra yere basılmaması önerilir. Tedavi edici özelliği olan bu uygulamayı hafta içerisinde 3-4 kere tekrar uygulamanızı tavsiye ederiz.
  • Dulavat otunu sorun yaşadığınız bölgeye yerleştirin ve bir çorap yiyip yatın. Ancak otun ters kısmının ayağın derisine temas etmesi gerekir. Bu otun topuk dikenine oldukça faydası vardır. Özellikle 15 gün boyunca uygulamaya devam etmeniz gerekir. 15 günün ardından sorunlu bölgenin iyileştiğini görecek ve gün içerisinde ağrı sorunu ile karşılaşmayacaksınız.
  • 1 çay kaşığı kadar kırmızıbiberi ve bir yemek kaşığı zeytinyağını bir kaseye alın ve karıştırın. Hazırladığınız bu yağlı karışımı ayağınızın tabanına sürün. Ardından bölgeyi temiz bir bez ile sarın ve üzerine de kalın çorap giyin. Günde bir kere olmak kaydıyla 15 gün boyunca tedaviye devam edin.
  • Nane ve kekik yağını 2 yemek kaşığı ölçüsünde bir kaseye alın ve ayağın alt kısmına sürün. Hafta da 2 gün yapılması yeterli olacaktır. Özellikle ağrıya iyi gelecektir ve düzelme gösterecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir